کد خبر: 8615
تاریخ انتشار: 15 خرداد 1397 - 13:50
محمد شیمشک معاون اقتصادی نخست وزیر ترکیه افزایش قیمت جهانی نفت و نرخ بهره بانکی را مهمترین علت افزایش نرخ دلار و سایر ارزها در این کشور و افت شدید ارزش لیر ترکیه اعلام کرد.

فراتاب / بین الملل - شیمشک در گفت و گو با شبکه خبر.7 اظهار کرد: نوسان قیمت ارز خارجی تا حدود زیادی تحت کنترل دولت است به طوری که عوامل تاثیرگذار داخلی در بالار رفتن قیمت دلار و یورو مهار شده است.

وی به تشریح دلایل افزایش قیمت یورو و دلار در بازار ترکیه پرداخت و گفت: افت ارزش لیر ترک در برابر دلار و یورو در واقع تلاش غرب برای مخالفت با برگزاری انتخابات زودهنگام بود و در ادامه افزایش قیمت نفت در بازار جهانی از حدود 40 دلار به 80 دلار و افزایش نرخ جهانی بهره بانکی به ویژه در آمریکا موجبات افزایش شدید قیمت دلار و یورو در برابر لیر را فراهم کرد.

وی تصریح کرد: با برگزاری انتخابات زودهنگام و ورود به نظام سیاسی جدید در کشور، دولت قادر است تا قدرت تصمیم گیری بیشتری برای رفع مشکلات پیش روی کشور داشته باشد و توان مضاعفی برای مقابله فتنه های خارجی خواهد داشت.

افزایش قیمت دلار و یورو در بازار ترکیه از چندی پیش شدت بیشتری گرفته است به طوری که قیمت دلار ماه گذشته میلادی به رقم بی سابقه 4.92 لیر و قیمت یورو 5.71 لیر رسید.

آمار منتشر شده در ترکیه حاکی از آن است نرخ تورم سالانه در بخش تولید به میزان 20 و 16 صدم درصد افزایش یافته است. سازمان آمار دولتی ترکیه در اطلاعیه ای اعلام کرد: با افزایش هزینه های حمل و نقل، مواد غذائی و پوشاک، شاخص نرخ تورم در بخش مصرف کننده در ماه می سال جاری در مقایسه با ماه آوریل یک و 62 صدم درصد افزایش داشت و بدین ترتیب نرخ تورم یکسال گذشته ترکیه به میزان 12 و 15 صدم درصد رسیده است.

بر اساس این آمار، شاخص نرخ تورم در بخش تولید در ماه می سال جاری در مقایسه با ماه آوریل سه و 79 صدم درصد و در نتیجه آن نرخ تورم سالانه در این بخش به میزان 20 و 16 صدم درصد افزایش یافته است.هزینه بخش حمل و نقل به عنوان اصلی‌ترین عامل افزایش تورم سالانه، 20.02 درصد رشد کرد.تورم در هزینه‌های بخش خدمات ، مواد غذائی و اجاره مسکن نیز رشد دورقمی داشت و به ترتیب 15.38 ، 12.51 و 11.24 درصد افزایش داشتند.بنابر این آمار؛ بیشترین افزایش ماهانه هزینه‌ها در بخش پوشاک و کفش با 5.21 درصد بوده است.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه به رغم وعده های قبلی خود مبنی بر برگزاری انتخابات در موعد مقرر، در روز 29 فروردین ماه(18 آوریل 2018) اعلام کرد که انتخابات زودهنگام مجلس و ریاست جمهوری در تاریخ 24 ژوئن سال جاری میلادی(3 تیرماه 1397) برگزار می شود.

از زمان اعلام انتخابات زودهنگام، روند صعودی نرخ ارز در ترکیه شتاب گرفته و طی یک ماه اخیر بیش از 10 درصد افزایش یافته است.

ایرنا

نظرات
آخرین اخبار