کد خبر: 8447
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1397 - 02:00
رئیس قوه قضاییه با تأکید بر ضرورت حل مشکلات صنفی اقشار مختلف توسط مسئولان، گفت: نیروهای انتظامی و امنیتی باید بین اعتراضات موجه یک صنف و موج سواری دشمنان، مرزگذاری کنند و نباید اجازه داد مشکلات صنفی تبدیل به معضلات امنیتی شود.

فراتاب / سیاسی - آیت الله آملی لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی پیشاپیش فرارسیدن سالروز میلاد باسعادت سبط نبی اکرم (ص) حضرت امام حسن مجتبی (ع) را تبریک گفت و در ادامه با اشاره به دشمنی های اخیر آمریکا با نظام جمهوری اسلامی و ملت شریف ایران تصریح کرد: آمریکا با خروج یکطرفه از برجام و در پی آن ارائه فهرستی از بایدها و نبایدها که از زبان وزیر خارجه اش ارایه شد، گمان کردکه ملت شریف ما را با پدیده ای تازه روبرو کرده است؛ غافل از اینکه مرتکب اشتباهی اساسی شده است زیرا این قبیل اقدامات برای مردم ما تازگی ندارد و نظام جمهوری اسلامی نیز با چنین زیاده خواهی هایی، از اهداف عالی و ارزشهای اساسی نظام در زمینه حمایت از مظلومان منطقه و پیشبرد اهداف راهبردی خود  عقب نشینی نخواهد کرد.

افرادی از نسل گاوچران‌ها به ملت بزرگ ایران توهین می‌کنند

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه ملت ما 40 سال با این تحریم ها و تهدیدها زندگی کرده است، به رویکرد دولت های آمریکا نسبت به مردم ایران اشاره کرد و افزود: فراموش نمی کنیم که چندسال قبل رئیس جمهور آمریکا ملت شریف ما را به بربریت متهم کرد و در برهه ای دیگر گفتند که اساساً نسل این مردم باید برداشته شود و با اصل وجود چنین ملتی اظهار دشمنی کردند. همچنین از یاد نبرده ایم که رئیس جمهور جدید و تازه کار آمریکا چگونه به جمهوری اسلامی و مردم عزیز ایران توهین کرد و یک ملت بزرگ را تروریست خواند. متأسفانه کسانی که از نسل گاوچران‌های تپانچه به دست هستند، ملتی با چند هزار سال تمدن عظیم و تأثیرگذار را بَربَر می‌خوانند.

آملی لاریجانی ادامه داد: بزرگترین تمدن ها در این سرزمین پدید آمده و ایرانیان با ظهور اسلام به سرعت جذب آن شدند و به این ترتیب از جمله بزرگترین تمدن های بشری یعنی تمدن اسلامی را رقم زدند. کسانی که به این ملت توهین می کنند، چه زمانی در تاریخ خود امثال مولانا، عطار، حافظ، سعدی، ابن سینا، شیخ طوسی و امثال چنین حکما و دانشمندان بزرگی داشته اند؟

رئیس قوه قضاییه افزود: این خباثت در هیئت حاکمه آمریکا ادامه دارد و امروز هم با همان سخافت همیشگی سخن می گویند و ظاهراً تجربه 40 ساله برای آنان کفایت نکرده است که با تمام قوا برای شکستن اراده و قوای این ملت به میدان آمده اند. امروز همه باید با بصیرت و توجه به این هجمه های خباثت آلود با آن مقابله کنیم. 

آمریکا با توهمات گروه های تروریستی در مسیر اشتباهی افتاده است

آملی لاریجانی اظهار کرد: خروج از یک تعهد بین المللی برای هیچ کشوری قابل هضم نیست اما آمریکا با زورگویی و قلدری این کار را انجام می دهد و در ادامه نیز بایدها و نبایدهایی را ترسیم می کند که معنای آن برای ایران بازگشت به عقب و دست کشیدن از اهداف مقرر در قانون اساسی جمهوری اسلامی است. از سویی دیگر در تلاش برای برهم زدن وضع اقتصادی کشور هستند و متأسفانه با تخیلات و توهمات گروه های تروریستی در این مسیر اشتباه افتاده اند.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: مشاوران دولت آمریکا امروز متصل به بدنام ترین و خبیث ترین تروریست های دنیا هستند و منافقین با امیدوارکردن هیئت حاکمه آمریکا به فروپاشی نظام جمهوری اسلامی، نشانی اشتباه به دولت ایالات متحده می دهند. اخیراً نیز حسب برخی گزارشها اعلام شد که برخی افراد در دولت آمریکا و وکلای آنها از منافقین رشوه های کلان دریافت کرده اند. چنین هیئت حاکمه فاسدی می خواهد تمام توانش را برای به زانو درآوردن ملت بزرگ ایران به کار بگیرد.

آملی لاریجانی با بیان اینکه امروز باید با بصیرت، وحدت و همدلی به مقابله با توطئه های دشمن بپردازیم، راه عملی مواجهه به این اقدامات خباثت آلود را توجه به امکانات و استعدادهای داخل کشور، وحدت در نظر و عمل و همچنین رعایت خطوط قرمز ترسیمی از سوی مقام معظم رهبری از جمله در گفتگو با کشورهای اروپایی برشمرد.

ولایت فقیه، محور اقتدار و وحدت ایران است

رئیس قوه قضاییه، شاخص اصلی و محور اقتدار و وحدت نظام و مردم را «ولایت فقیه» دانست و تصریح کرد: همه مسئولان باید زیر پرچم ولایت فقیه و رهبری معظم انقلاب با تهدیدها مقابله کنند و مردم هم توجه داشته باشند که دشمن در مقام اختلاف افکنی میان مردم با یکدیگر، مردم با مسئولان و مسئولان با یکدیگر است. آمریکا همواره نشان داده که به هیچ عنوان نفع مردم ما برایش اهمیتی ندارد. اگر شعار حمایت آنها از مردم ایران دروغ نیست چرا با اعمال تحریم ها به مردم فشار وارد می کنند؟ این کارها نشان می دهد که آنها با ملتی که به استقلال، هویت و خودباوری دست یافته دشمن هستند و مطلوبشان این است که کشور ما نیز مانند برخی کشورهای منطقه از آنها تبعیت محض کند.

آملی لاریجانی با تأکید بر ضرورت وحدت کلمه حول محور مقام معظم رهبری، اتکا به نصرت الهی را مورد اشاره قرار داد و گفت: راهی که امام راحل (قدس الله نفسه الزکیه) به این ملت نشان داد، راه خودباوری، صبر ، مقاومت و اتکا به نصرت الهی بود. در قرآن کریم نیز انواع آزمون ها برای انبیا و پیروان آنها به چشم می خورد و می بینیم که بعضی اوقات مخلصان راه خدا از شدت برخی ابتلائات هراسناک می شدند و تعبیر «متی نصرالله» را مطرح می کردند اما پیامبران همواره توکل به حق تعالی و اتکا به نصرت الهی داشتند.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه جمهوری اسلامی باید راه قرآن را در پیش بگیرد، خاطرنشان کرد: معنای این سخن، کنارگذاشتن تدبیر نیست بلکه باید با کمال تدبیر و درایت و طراحی های عمیق برای مقابله با دشمن ایمان به قدرت حق تعالی داشت و به او توکل نمود که مکرر فرمود: و علی الله فلیتوکل المومنون. و با این تدبیر و با این ایمان و توکل امور را به پیش برد چنانکه انقلاب اسلامی نیز همین گونه به پیروزی رسید و امروز هم ملت ما در برابر تهدیدها و اقدامات خباثت آلود دشمن به هیچ عنوان تسلیم نمی شوند زیرا اراده های آنها پولادین تر از توطئه های دشمن است.

آملی لاریجانی تصریح کرد: مسئولان نیز نباید فراموش کنند که هرگونه ضعف، تزلزل و خودباختگی در برابر دشمن از اشتباهات نابخشودنی است که مردم از آن نمی گذرند و باید همانند دژی مستحکم دربرابر خواسته های نامشروع دشمن بایستند. 

رئیس قوه قضاییه درادامه با تأکید بر ضرورت پیش بینی تهدیدهای دشمن از سوی مسئولان، گفت: همانگونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند نباید منتظر بیرون باشیم. نظامی که این همه امکانات معنوی، مادی و سرمایه های انسانی دارد باید برای به کارگیری آنها تدبیر به خرج دهد و مسئولان نیز باید در پی برطرف کردن مشکلات مردم باشند.

باید بین اعتراضات موجه اصناف و موج سواری دشمنان، مرزگذاری کرد

آیت الله آملی لاریجانی با اشاره به برخی اعتراضات صنفی اظهار کرد: مسئولان با برطرف کردن مشکلات صنفی در حد توان خود نباید اجازه دهند که یک مشکل ساده به معضلی امنیتی تبدیل شود. مردم هم باید بدانند که دشمن همواره در کمین است و تلاش دارد که با کوچکترین اعتراضی شروع به موج سواری کند. براین اساس نباید چنین مجالی را دراختیار دشمن قرار داد. دستگاه قضایی نیز با کمک ضابطان خود توجه دارد که برخی تحرکات از کجا سرچشمه می گیرد و نیروهای انتظامی وامنیتی نیز باید بین اعتراضات موجه یک صنف که باید مشکلاتشان شنیده و حل شود با موج سواری منافقین و دشمنان مرزگذاری کنند. کسانی که قصد دارند از برخی فضاها سوءاستفاده کنند و به واسطه آن امنیت کشور و مردم را به خطر بیاندازند بدانند که نظام فقط نظاره گر نخواهد بود و به شدت با آنها مقابله خواهد کرد. 

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امروز توانایی کشور در عرصه های گوناگون غیرقابل انکار است، عبور از این مرحله را نیازمند عزم قوی، وحدت کلمه، تدبیر، همیاری و همدلی دانست.

لاریجانی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در دیدار مسئولان و کارگزاران نظام نیز تصریح کرد: در این دیدار مسائل بسیار مهمی خصوصاً در زمینه آینده برجام و نحوه تعامل با اروپایی ها در این ماجرا مطرح شد و ایشان بر توجه به نیاز اصلی و مصالح کشور و ایستادگی و مقاومت تأکید کردند. امیدواریم همه مسئولان با عمل به این فرمایش ها به هیچ عنوان از موضع اصولی جمهوری اسلامی و خطوط قرمز ترسیمی از سوی مقام معظم رهبری عقب نشینی نکنند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به درپیش بودن سالروز ارتحال ملکوتی امام راحل (قدس الله نفسه الزکیه)، یاد و خاطره بنیانگذار جمهوری اسلامی را گرامی داشت و اظهار کرد: حضرت امام (ره) نماد خودباوری در جهان اسلام و احیاگر دین مبین اسلام در عصر حاضر بود. ایشان به معنای واقعی، مجدّد و اصول فکری ایشان بازگشت به اسلام حقیقی یا به تعبیر ایشان اسلام ناب محمدی (ص) بود. با رجوع به اسلام نیز خودباوری، استقلال و توکل به حق تعالی در این ملت زنده شد. در کلمات امام (ره)، معنویت، توحید و توکل به نیروی حقیقی این عالم موج می زند.


آملی لاریجانی با بیان اینکه به تعبیر رهبر معظم انقلاب، محکمات نظرات و گفتار و عمل امام (ره) کاملاً روشن است، تأکید کرد: جریانی درصدد تحریف راه و گفتار امام است درحالی که باید در صورت وجود ابهام نیز به محکمات رجوع شود. از جمله محکمات کلام امام (ره)، توجه و رسیدگی به محرومان، مقابله با اشرافی گری، خودباوری و استقامت و رسیدن به ندای مظلومان در منطقه بود که در قانون اساسی نیز این محکمات منعکس شد. اینکه عده ای برخی مسائل نظیر کمک ایران به مردم منطقه را زیرسوال می برند ناشی از وادادگی آنهاست زیرا رسیدگی به محرومان منطقه و پاسخ به ندای مظلومیت آنها، عمق راهبردی ایران است که مورد تأکید مقام معظم رهبری نیز قرار دارد.
 
رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه پیروی از اسلام راستین، توجه به ارزشها و کوتاه نیامدن از حدود الهی، از جمله دیگر محکمات کلام و نظر حضرت امام (ره) بود، رفتار ایشان با برخی جریان ها که درصدد زیرسوال بردن موضوعاتی نظیر حدود و قصاص بودند را مورد یادآوری قرار داد و گفت: گفتار و منش امام (ره) باید مورد توجه و ملاحظه عمیق مسئولان باشد تا خط انحراف نتواند بر آن تأثیر بگذارد. برهمین اساس باید روی افکار و عمل امام (ره) پژوهشهای متعدد صورت گیرد. آنچه امام (ره) در جهان امروز به لحاظ سیاسی مطرح کرد، بدیل نظام های سیاسی دنیا بود و این حادثه عظیم موجب شد که اسلام در مقابل فلسفه سیاسی غرب به عنوان یک روش حکومتی خاص قد علم کند و به این ترتیب نظام مردم سالاری مبتنی بر دیانت و توحید بنا نهاده شد. این اندیشه والا باید به شکلی دقیق ترسیم شود و همه باید تلاش کنند که کلام و راه امام (ره) از تحریف در امان بماند.

بر اساس این گزارش، ادامه بحث و بررسی پیرامون پیش نویس قانون اصلاح قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات و دارندگان سلاح و مهمات در دستور کار امروز مسئولان عالی قضایی قرار داشت و مواد دیگری از آن به تصویب رئیس قوه قضاییه رسید.

ایسنا

نظرات
آخرین اخبار