کد خبر: 8444
تاریخ انتشار: 8 خرداد 1397 - 00:00
دور سوم مذاکرات ایران و کشورهای انگلیس، آلمان،‌ فرانسه و ایتالیا به همراه اتحادیه اروپا (EU/E۴) در ارتباط با بحران یمن در نیمه دوم ژوئن بعد از ماه مبارک رمضان (اواخر خرداد ـ اوایل تیر) در بروکسل مقر اتحادیه اروپا برگزار می‌شود .

فراتاب / سیاسی - شب گذشته سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی ویژه خبری در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه در جریان دیدار و گفت‌وگوهای اخیر ایران و سه کشور اروپایی، مذاکراتی در ارتباط با مسائل موشکی کشور صورت گرفته است، با رد این موضوع، تصریح کرد: ما فقط در موضوع یمن با چهار کشور فرانسه، انگلیس، آلمان و ایتالیا به همراه اتحادیه اروپا به دلایل انسانی و شرایط بد مردم این کشور مذاکره کرده‌ایم که این مذاکرات از مذاکرات هسته‌ای جداست و آقای جابری انصاری این مذاکرات را پیگیری می‌کند.

در پی این اظهارات عراقچی، برخی از رسانه‌ها مدعی شدند که مذاکرات ایران با EU/E4 به شروط دولت آمریکا برای از سرگیری مذاکرات با ایران ارتباط دارد چرا که وزیر امور خارجه آمریکا در تاریخ ۳۱ ردیبهشت ماه در سخنانی شروط دوازده‌گانه‌ای را از سوی آمریکا برای توافق جدید با ایران اعلام کرد که یکی از این شروط، تاکید بر این داشت که  ایران باید به حمایت نظامی خود از حوثی‌های یمن( انصارالله ) پایان دهد و در راستای یک راه‌حل صلح‌آمیز در این کشور گام بردارد؛ در حالیکه قبل از اعلام این شروط، ایران و ۴ کشور اروپایی در موضوع یمن با یکدیگر دو دور رایزنی و مذاکره کرده بودند.

 با توجه به نفوذ منطقه‌ای ایران در یمن و ارتباطی که کشورمان با انصارالله یمن دارد، مقامات اتحادیه اروپا  در سال گذشته از  مقامات تهران درخواست کردند که ایران و اتحادیه اروپا برای ایجاد آتش‌بس در یمن و حل موضوع انسانی این بحران با یکدیگر همکاری‌های نزدیک‌تر و گفت‌وگوهای جدی‌تری داشته باشند و در همین چارچوب از اواخر بهمن ماه سال ۱۳۹۶  به صورت رسمی مذاکرات ایران و اتحادیه اروپا در این زمینه آغاز شد و در حاشیه اجلاس امنیتی مونیخ اولین دور  این گفت‌وگوها برگزار شد.

در دور اول این گفت‌وگوها  که ریاست هیات ایرانی در غیاب حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور سیاسی به علت بیماری  بر عهده سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه بود، معاونان سیاسی وزیران امور خارجه ایتالیا، فرانسه، آلمان و انگلیس و همچنین نماینده ایران ، به مدت یک ساعت و نیم در خصوص آخرین تحولات بحران یمن و راه‌های مقابله با محاصره مردم این کشور و ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم این منطقه با یکدیگر رایزنی کردند .

پس از دور اول این گفت‌وگوها نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال در گزارشی مدعی شد که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ شماری از دیپلمات‌های اروپایی با یک مقام بلندپایه ایران دیدار و هدف این دیدار، محدودسازی قدرت‌نمایی ایران در منطقه و جلوگیری از دخالت ایران در امور یمن، سوریه و سایر بخش‌های خاورمیانه بوده است.

این گزارش در حالی مدعی بود که ایران در این دیدار در مورد مسائل منطقه با مقامات وزارت  امور خارجه این چهار کشور اروپایی رایزنی کرده است که مقامات تهران  با رد این موضوع تاکید کردند که این گفت‌وگوها فقط در مورد یمن و در راستای کمک به مردم این منطقه صورت گرفته است.

علی ماجدی سفیر ایران در آلمان نیز که در جلسه مذکور حضور داشته است، دراوایل اردیبهشت ماه سال جاری در مصاحبه با روزنامه شرق در مورد آن جلسه ، گفت: مذاکرات صورت گرفته، مذاکرات خوبی بود و ابتکار عمل دست ایران بود. ایران کاملا می‌دانست که چه می‌خواهد، می‌توانم بگویم که آن چهار کشور برنامه مشخصی را ارائه نکردند و ما دست برتر را داشتیم. می‌دانستیم که چه می‌خواهیم، آنها انتظار داشتند که ما حوثی‌ها را راضی کنیم تا پای میز مذاکره بیایند و ما این کار را کرده بودیم. دیدارهایی انجام شده و آنها کاملا از اقدامات ما راضی بودند البته همزمان بدون اطلاع ما با آمریکا صحبت کرده بودند و قطعنامه‌ای را در شورای امنیت آورده بودند که روسیه آن را وتو کرد. ایران اعلام کرد این مذاکرات پنهانی را نمی‌پذیرد و اینجا حق با ما بود چون نمی‌شود که شما وارد مذاکره شوید و از طرف دیگر دست به اقدامات دیگری بزنید.

به گزارش ایسنا، دور دوم رسمی مذاکرات ایران با EU/E4 روز پنج‌شنبه ۱۳ اردیبهشت ماه در رم ایتالیا و با حضور هلگا اشمید معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و مدیران کل سیاسی و امنیتی وزارتخانه‌های امور خارجه ایتالیا، آلمان، فرانسه و انگلستان برگزار شد و طبق گزارشی که وزارت خارجه ایران از این دیدار منتشر کرد، در این گفت‌وگوها در خصوص ابعاد مختلف بحران یمن به ویژه وخامت وضعیت انسانی در این کشور و گام‌های اولیه اعتمادساز برای حل بحران یمن رایزنی و تبادل نظر شد.

حسین جابری انصاری که ریاست هیات ایران در این نشست را بر عهده داشت، پس از پایان این جلسه که پشت درهای بسته برگزار شده بود، در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما، همچون دیگر مقامات وزارت خارجه کشورمان ، هدف از این گفت‌وگوها را بررسی ابعاد بحران یمن و تلاش برای پیدا کردن راه‌حل این بحران عنوان کرد.

جابری انصاری ادامه داد: یکی از اهداف سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، تلاش برای پایان دادن این بحران است.

وی افزود: ما در این جلسه درباره ابعاد مختلف انسانی، سیاسی و نظامی در بحران یمن گفت‌وگوهای خوبی با طرف‌های اروپایی داشتیم. در خصوص روش‌ها و گام‌های مشخص اعتمادساز به عنوان گام‌های اولیه لازم برای خروج از وضعیت کنونی گفت‌وگوهای خوبی داشتیم و امیدواریم با پیگیری و اجرای این توافقات گام‌های موثر و کاربردی در مسیر حل بحران یمن برداشته شود.

پس از این نشست سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: رایزنی‌های سیاسی اتحادیه اروپا و چهار کشور اروپایی (EU/E4) در مورد مسائل منطقه با ایران در روز سوم می در شهر رم به ریاست هلگا اشمید برگزار شد و چهار کشور اروپایی فرانسه، آلمان، ایتالیا و انگلستان در سطح مدیران سیاسی در این مذاکرات شرکت کردند.

در این بیانیه تاکید شده است: بحث‌ها در این جلسه بر تمرکز بر اوضاع سیاسی و انسانی در یمن صورت گرفت و سازنده بود.

در حالیکه ایران از ابتدای بحران یمن بر حل سیاسی این بحران تاکید کرده و در همین راستا در سال ۲۰۱۵ طرح چهار ماده‌ای را برای حل بحران یمن به دبیرکل وقت سازمان ملل ارائه داد، طرحی که هنوز به گفته وزیر امور خارجه همچنان معتبر است اما عربستان کشور متجاوز به یمن به همراه متحدان محدودش همچنان بر طبل جنگ و راه‌حل نظامی در ارتباط با این بحران می‌کوبد و با بستن چشم‌های خود بر فجایع انسانی انجام داده در این کشور که منجر به کشته، مجروح و آواره شدن تعداد زیادی از این مردم این کشور شده است، با پیشنهاد اخیری که برای ایجاد آتش‌بس در این منطقه مطرح شده بود مخالفت کرده است چنانچه که در همین راستا هفته گذشته  علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت در گفت‌وگو  با  شبکه خبری الجزیره تصریح کرد: در جریان مذاکرات اخیر فشرده با کشورهای اروپایی در ارتباط با موضوع یمن و با موافقت انصارالله مقرر شد که در ماه مبارک رمضان آتش‌بس در یمن برقرار شود اما سعودی‌ها آن را قبول نکردند.

 

نظرات
آخرین اخبار