کد خبر: 826
تاریخ انتشار: 23 فروردین 1395 - 12:06
شبنم قلی خانی؛ بازیگر سینما و تلویزیون به عنوان یکی از سفیران محیط زیست در پنجمین جشنواره فیلم سبز انتخاب شد.

به گزارش فراتاب، شبنم قلی خانی در ارتباط با حفظ محیط زیست این چنین می‌گوید:مادر همه ما طبیعت است. دخترکم، او قصه‌ی اصلی را برایمان می‌گوید، قصه‌ی پاکی و تمییزی را،  قصه زندگی سالم را. دخترکم پلک‌هایش سنگین شده، او خواب می‌بیند و من قرار است خواب‌های او را ببافم.خواب‌های زیبا و رنگی، خواب پرندگانی که هنوز از اینجا نرفته بودند، خواب رودهای پر آب و جنگل‌های سرسبز، اما انگار کلافهایم در هم گره خورده‌اند!برای آسمان نخ خاکستری را برمی دارم و برای زمین نخ سیاه را! برای جنگل نخ قهوه‌ای!نه این بی انصافی است خواب دخترکم رنگیِ رنگی بود حالا چرک و دود گرفته شده. حق طبیعی نسل بعد از من و تو، نسل کودکانمان زندگی در دنیایی سالم است. شاید روزی بود که این دغدغه‌ی من نبود اما امروز با مادر شدنم برای نسل بعد، برای دخترم، برای فرزند تو و برای تمام کودکانی که حقشان دیدن آسمان آبی و مزارع سرسبز و شرایط آب و هوایی درست و مساعد است احساس مسئولیت بیشتری می‌کنم.
امروز باید به کودکانمان آموزش صحیح حفظ منابع طبیعی داده شود، امروز باید قوانین تکمیل شوند و نواقص از آن قانون‌ها رفع شود.
حیف است اقلیم‌های ما تغییر کند با استفاده بی رویه از مواد آلاینده رشد جمعیت، افزایش ماشین آلات که همگی باعث افزایش گرمای زمین می‌شوند به مرور باعث تغییر اقلیم‌ها می‌شوند و آن وقت کمی دیر است. بیاید تا قبل از آن که دیر شود به فکر طبیعت، این موهبت خداوندی باشیم.
فرهنگ عامل تعیین کننده رفتارهای افراد در یک جامعه است و رفتارهای زیست محیطی تک تک افراد نشأت گرفته از این عامل مهم می‌باشد همه ما می دانیم که اساسی‌ترین وظیفه انسان امروزی در قبال همه داشته‌های طبیعی مسئولیت پذیری است و همچنین یکی از دلایل عدم مشارکت افراد در حفظ محیط زیست نداشتن علاقه است. افزایش علاقه عمومی برای شناخت مشکلات در اولین مرحله فرایند جلب مشارکت عمومی است، و در انتها محیط زیست شاید در نگاه اول یک موضوع کلی باشد ولی رسیدگی به آن وظیفه همه ماست، به همدیگر یادآوری کنیم که قرار است نسل بعدی ما در این جهان زندگی کنند. 
«زندگی» واژه‌ای است که از زنده بودن برمی آید و زنده بودن در داشتن هوای سالم، آب سالم، خاک سالم و در کل محیط زیست سالم معنا پیدا می‌کند.

منبع: پایگاه خبری فیلم کوتاه

مطالب مرتبط
نظرات
آخرین اخبار