تاثیر تحولات برجام بر قیمت نفت در بازار جهانی | فراتاب
کد خبر: 8183
تاریخ انتشار: 26 اردیبهشت 1397 - 14:30

فراتاب – گروه اقتصادی: دستور خروج از برجام با توجه به شرایط امروز اسرائیلی که مجهز به بمب هسته ای و متفق امریکاست ، شروع مذاکرات با کره­ی شمالی -علی رغم تکرار آزمایش های هسته ای این کشور- و ارتباط مثبت امریکا با عربستان به عنوان سازنده بحران انسانی در یمن، نه تنها شبه ها را درباره صداقت این شخص به یقین تبدیل کرد، بلکه بر پرستیژ بین المللی ایالات متحده نیز تاثیر سو خود را باقی گذاشت.

این سیاست اگرچه منافع کوتاه مدتی برای این رئیس جمهور تاجر پیشه خواهد داشت، اما وضعیت امریکا را در معاملات و قراردادهای حقوقی و حتی تجاری بین المللی تحت تاثیر قرار خواهد داد. برچسب بدقولی به امریکا تنها زیان ترامپ از این خروج نیست. ترامپ باید با وضعیت جدید بازارهای بین المللی هم روبرو شود. با این تصمیم ترامپ قیمت بهای هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال به 76 دلار و 75 سنت رسید که از نوامبر سال 2014 بی‌سابقه است. هر بشکه نفت خام وست تگزاس اینترمیدیت نیز با 1 دلار و 55 سنت افزایش (معادل 2.2 درصد)، 70 دلار و 61 سنت معامله شد.

به نظر می­رسد که قیمت نفت در انتظار افشای تصمیم ترامپ بود که به یکباره چنین جهشی را تجربه کرد. و این در حالیست که ایران به عنوان سومین صادرکننده نفت اوپک، اگر بتواند اروپایی ها را در برجام نگه دارد، از این افزایش بهای نفت سود خود را خواهد برد. حال باید دید ترامپ چه ساز و کاری خواهد اندیشید که مانع صادرات نفت و افزایش قدرت بلا منازعه­ی ایران در منطقه شود.

 

صنم صلواتی – کارشناس مسائل اقتصادی

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار