کد خبر: 8098
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1397 - 18:30
در آلمان انجام می شود؛
رایگان کردن سیستم حمل و نقل عمومی برای کاهش اشتیاق مردم به استفاده از اتومبیل های شخصی، راهکار جدی دولت آلمان برای جلوگیری از آلودگی هوا است.

 

فراتاب - گروه اجتماعی: به گزارش گاردین بسیاری از شهروندان آلمانی در حال حاضر میل شدیدی به خرید اتومبیل های الکتریکی دارند و همین روند میزان انتشار گازهای گلخانه ای مانند دی اکسید کربن و نیتروژن را کاهش داده است. با این حال به منظور تحقق استانداردهای اتحادیه اروپا در شهرهای کوچکی مانند بن، هسن، روتلینگن، مانهایم و هرنبرگ که در جنوب اشتوتگارت واقع شده، سیستم حمل و نقل عمومی رایگان خواهد شد.

سخنگوی شورای شهر بن نیز اعلام کرده که قرار است، اتوبوس ها و تاکسی های الکتریکی جایگزین انواع دیزلی آن ها شود.

آلمان تاکنون تلاش های متعددی را برای کاهش آلودکی هوا و انتشار کربن انجام داده است. این کشور در حال حاضر به بزرگترین توربین بادی جهان مجهز است و قصد دارد تا سال 2021 قطارهای هیدروژنی را نیز احداث کند. همان طور که سال 2017 میلادی نیز اولین قطار هیدروژنی در این کشور و در شهر زالتسگیتر رونمایی شد. 

این قطار با انرژی الکتریسیته ای که از واکنش هیدروژن با اکسیژن موجود در هوا تولید می شود، حرکت می کند. حداکثر سرعت حرکت قطار هیدروژنی 140 کیلومتر بر ساعت است و می تواند مسافت هزار کیلومتری را با یک بار شارژ شدن بپیماید.

هم اکنون بالغ بر ۱۰۰ میلیون دستگاه خودروی دیزلی در کشورهای اروپایی وجود داشته و تردد می کنند. این عدد حدودا دو برابر تعداد خودروهای دیزلی در سایر کشورهای جهان است.

گرایش اتحادیه اروپا به سوی خودروهای دیزلی به جای سوخت بنزین، یک انتخاب استراتژیک بود؛ چراکه اروپایی ها بر این باور بودند که میزان انتشار گازهای گلخانه ای و کربن دی اکسید این خودروها بسیار کمتر خواهد بود. اما چیزی که به آن توجه زیادی نشده است، گاز خطرناکی به نام نیتروژن دی اکسید بود. خودروهای دیزلی، کربن دی اکسید کمتری تولید می کنند اما در عوض، نیتروژن دی اکسید بیشتری تولید و منتشر می کنند. این در حالی است که استنشاق این گاز در هوا، عامل مشکلات و بیماری های قلبی و ریوی و مرگ زودرس به شمار می رود.

با این حال کشور آلمان برای کاهش تولید گازهای گلخانه ای نیاز دارد که 1.2 تریلیون دلار هزینه صرف کند و آزمون حمل و نقل عمومی رایگان می تواند گام مهمی در این زمینه تلقی شود.

نظرات
آخرین اخبار