کد خبر: 8089
تاریخ انتشار: 22 اردیبهشت 1397 - 12:50
بعد از گذشت 4 سال؛
هنوز سرانجام احداث بیمارستان رویان که قرار بود نخستین بیمارستان سلول درمانی ایران با همکاری شهرداری تهران و وزارت بهداشت باشد، بعد از گذشت 4 سال مشخص نیست.

 

فراتاب - گروه اجتماعی: هنوز سرانجام احداث بیمارستان رویان که قرار بود نخستین بیمارستان سلول درمانی ایران باشد، بعد از گذشت 4 سال مشخص نیست.

قرار بود این بیمارستان در زمینی وقفی به مساحت 15 هزار متر در اتوبان شهید باقری احداث شود و به همین منظور کلنگ آن با حضور شهردار وقت تهران، رئیس وقت پژهشگاه رویان و جمعی از مسئولان سازمان اوقاف و وزارت بهداشت بر زمین زده شد. اما این بیمارستان بعد از گذشت 4 سال هنوز در مرحله گودبرداری و پی ریزی مانده است.

زمانی که شهرداری تهران به مشکل بودجه برخورد، اولویت را به پروژه هایی داد که بیشتر از ۵۰ درصد آن پیش رفته باشد؛ در حالیکه بیمارستان رویان هنوز در مراحل ابتدایی کار قرار داشت.

در خصوص پروژه نیمه تمام رویان، محمد سالاری، رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شهر گفت: پژوهشگاه رویان واقع در شرق تهران موضوعی است که در دوره چهارم شورای شهر مطرح شد و شورای اسلامی شهر تهران هم مصوب کرد در این فرایند کمک بکند. این در حالی است که یکی از مشکلات و چالش های اساسی محدوده شرق تهران عدم وجود فضاهای بیمارستانی، درمانی و بهداشتی متناسب با جمعیت موجود در شرق تهران است. این موضوع یکی از مطالبات جدی اهالی شرق تهران به خصوص مناطق ۴، ۸، ۱۳ است.

وی در ادامه مطرح کرد: از لحاظ قانونی ساخت، توسعه و گسترش فضای های بهداشتی، درمانی و بیمارستانی و همچنین پروژه رویان بر عهده وزرات بهداشت و درمان است و شهرداری تهران به طور مستقیم در خصوص احداث این پروژه وظیفه قانونی ندارد؛ در صورتیکه یکی از اولویت های شهرداری باید توسعه و تجهیز بیمارستان ها باشد.

سالاری افزود: شهرداری تهران کمک های قابل توجهی به ویژه در حوزه ایجاد فضاهای آموزشی به آموزش و پرورش کرده است ولی آنچه که مسلم است هنوز مدیریت یکپارچه شهری محقق نشده است و نهایتاً اگر قرار است از جانب شهرداری اقداماتی صورت بگیرد باید اختیارات قانونی این کار به شهرداری واگذار شود.

او اعلام کرد: در کنار تکمیل پروژه رویان مجموعه گسترده ای از وظایف مدیریت شهری وجود دارد و اگر شهرداری تهران منبع درآمدی اش به گونه ای بود که علاوه بر انجام مسئولیت های اصلی اش امکان کمک به این پروژه را داشت، قطعاً بایستی اقدامات لازم را برای تکمیل آن انجام می‌داد و در این مورد ما هم مطالبه می‌کردیم. در حال حاضر شهرداری تهران با مجموع بدهی ها و نیروی انسانی متراکمی که دارد و حقوق و مزایایی که باید بپردازد و تکمیل سایر پروژه ها (حدودا ۳۰ هزار میلیارد پروژه ناتمام)، اساساً امکان کمک ندارد.

سالاری افزود: ما تقاضایمان از وزرات بهداشت، درمان و آموزش پزشکی این است که برای تکمیل این پروژه ها از بخش خصوصی کمک بگیرند زیرا معمولا بخش خصوصی بسیار تمایل دارد در چنین ماموریت هایی مشارکت کند تا برای آن درآمد و سود به همراه داشته باشد.

رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران، نبود مدیریت یکپارچه را مشکل اساسی پروژه رویان دانست و اظهار کرد: قطعا نبود مدیریت یکپارچه در انجام چنین ماموریت هایی مثل ساخت این بیمارستان نقش اساسی دارد. اساساً بخش عمده مشکلات و کلان شهرهایی مثل تهران مربوط به همین عدم مدیریت یکپارچه است.

وی در نهایت گفت:  با توجه به قوانینی که در دهه ۶۰ تصویب شده است، کلانشهرها به گونه ای باید خود کفا شوند و دولت ها هیچگونه کمک مستقیم به کلانشهرها نکند. این موضوع در انجام عملیات ها در حوزه شهر باعث شده تا عملیات ها بلاتکلیف باشد.

در راستای این موضوع یکی از مسئولان پروژه بیمارستان رویان گفت: این پروژه بعد از مرحله گودبرداری در همان مراحل اول فنداسیون متوقف شده است و دلیل اصلی آن هم مشکلات مالی است. از آنجایی که کارفرمای اصلی این پروژه شهرداری تهران است، تا زمان مشخص شدن شهردار جدید و اینکه او بعد از بررسی ها چه پروژه هایی را در الویت قرار بدهد، این پروژه در همین مرحله می ماند.

وی در نهایت افزود: در زمان شهردار اسبق برآورده شده بود که این بیمارستان بعد از ۴ سال به اتمام برسد. از آنجایی که هر پروژه ای می تواند مشکلات خاص خودش را داشته باشد مشکل اصلی این پروژه نیز بودجه است و مشکل خاص دیگری ندارد و نمی توان از زمان دقیق اتمام این پروژه خبر داد.

حمید گورابی رئیس سابق پژوهشگاه رویان نیز شهریور سال گذشته در مورد آخرین وضعیت بیمارستان رویان گفته بود که برای تاسیس بیمارستان سلول درمانی باید منتظر معجزه باشیم.

وی افزود: متاسفیم که بعضی از کشورهای منطقه که دانش و نیروی انسانی بومی چنین کارهایی را ندارند، ولی به هر طریق در صدد تاسیس این‌گونه بیمارستان‌ها هستند، ولیکن در اینجا به نیروی نخبه ایرانی و دانش بومی توجهی نمی‌شود و ما باید منتظر معجزه باشیم.

آخرین وضعیت این پروژه را از عبدالحسین شاهوردی رئیس فعلی پژوهشگاه رویان خواستار شدیم که یکی از مسئولان رویان به خبرنگار باشگاه خبرنگاران اعلام کرد: چون هیچ تغییری در روند ساخت این پروژه به وجود نیامده و همچنان متوقف مانده است. آقای شاهوردی نمی توانند پاسخی دهند.

بنابر این گزارش، بیمارستان پژوهشگاه رویان دارای ۶ بخش خواهد بود که در صورت تکمیل آن در کنار فعالیت های ناباروری همه فعالیت های درمانی مرتبط با پژوهشگاه رویان را پوشش خواهد داد.

امیدواریم مسئولان هرچه سریعتر به این پروژه عظیم و مهم رسیدگی کنند و با روی کار آمدن شهردار جدید، این پروژه به اتمام برسد تا آماده خدمت رسانی به شهروندان و بیماران باشد.

 

نظرات
آخرین اخبار