کد خبر: 7848
تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1397 - 18:20

فراتاب - گروه ورزشی: هیجان انگیزترین و همچنین پرمخاطب ترین رویداد ورزشی جهان در سال ٢٠١٨ قطعا جام جهانی فوتبال ٢٠١٨ روسیه خواهد بود و در زمان برگزاری آن مسافران زیادی از سراسر دنیا با فرهنگ ها و ملیت های مختلف به کشور روسیه سفر خواهند کرد.
توجه افراد بی شماری از طرفداران رویدادها و مسابقات ورزشی تا فعالان دنیای تجارت، اقتصاد و توریسم از تمام نقاط کره زمین در سال 2018 به جام جهانی روسیه معطوف خواهد شد و سرزمین خرس های قطبی در سال 2018 ، بی شک یکی از قطب های گردشگری و توریسم جهان خواهد شد.
بیست و یکمین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال برای نخستین بار است که در شرق اروپا و در کشور روسیه برگزار می شود.
در ماه های آغازین سال 2009 هنگامی که پیشنهادهای متفاوتی برای میزبانی برگزاری جام جهانی 2018 و 2022 آغاز شد، تمامی فدراسیون‌ها حداکثر تا یک سال و یک ماه زمان داشتند تا برای ثبت نام کشور خود اقدام کنند.
در آغاز 9 کشور برای میزبانی جام جهانی 2018 اعلام آمادگی کردند اما پس از مدتی بنا بر دلایلی اندونزی و مکزیک از فهرست رقبای میزبانی خارج شدند و عملا هفت کشور برای میزبانی باقی ماندند.
در طی فرایند پیشنهادی، سه کشور باقیمانده که غیر اروپایی بودند از جمله استرالیا، ژاپن و ایالات متحده نیز به تدریج از گردانه خارج شدند.
پس از فراز و نشیب های فراوان در نهایت، چهار پیشنهاد میزبانی روسیه، انگلستان، پرتغال، اسپانیا و بلژیک-هلند برای میزبانی جام جهانی 2018 باقی ماند.
مراسم انتخاب میزبان جام جهانی در سال 2010 برای معرفی میزبانان جام جهانی 2018 و 2022 در زوریخ سوییس برگزار شد. 
در این مراسم روسیه توانست به عنوان میزبان جام جهانی 2018 انتخاب شود،انگلستان برای میزبانی مسابقات نزدیک‌ترین رقیب روسیه بود ولی در کمال ناباوری در همان مرحله اول حذف شد.
روسیه کشوری با تاریخ پرفراز و فرود و فرهنگی متفاوت است که جاذبه های باستانی، معماری و فرهنگی بسیاری دارد و این روزها بیش از همیشه حال و هوای فوتبالی پیدا کرده است و حتی در گوشه و کنار این کشور، ساعت‌های روزشمار، تعداد روزهای باقی مانده تا شروع جان جهانی را نشان می‌دهند ضمن اینکه نماد جامی که قرار است به برنده این رقابت ها داده شود، در گوشه و کنار شهر دیده می شود .
هم اکنون کار ساخت و تعمیر 12 استادیوم میزبان این رقابت ها تمام شده یا در مرحله پایانی قرار دارد و کارشناسان فیفا استانداردهای اکثر ورزشگاه ها را مورد تایید قرار دادند.

دولت روسیه هم اکنون بازرسانی را برای بررسی هتل های میزبان تماشاگران جام جهانی به شهرهای مختلف روسیه اعزام کرده است تا مانع افزایش قیمت ها در زمان برگزاری جام جهانی شود از سوی دیگر کیفیت هتل ها نیز مورد بازبینی قرار گیرد.

بر اساس گزارش های دریافتی از سایت فدراسیون بین المللی فوتبال فیفا، ۸۰۰ هکتار از فضای سبز یا عمومی روسیه به مناسبت میزبانی جام جهانی بازسازی شده است.

مسئولان برگزاری این رقابت ها پیش بینی می کنند با توجه به میزبانی جام جهانی، تعداد گردشگرانی که در تابستان به روسیه سفر می کنند در سال 2018 به بیش از دو برابر افزایش یابد.
آنها انتظار حضور یک میلیون نفر در خلال جام جهانی را دارند ضمن اینکه فیفا پیش بینی کرده است که در مجموع، سه میلیون تماشاگر بازی های جام جهانی را از نزدیک مشاهده کنند و بیش از سه میلیارد نفر در جهان از طریق گیرنده‌های تلویزیونی جام جهانی را تماشا کنند. 
12 ورزشگاه که در مجموع 550 هزار نفر ظرفیت دارند قرار است در طول جام جهانی گشایش یابند و پس از آن، ظرفیت سه ورزشگاه کمتر خواهد شد تا به نیازهای بلند مدت فوتبال در روسیه پاسخ دهد.
مسئولان برگزاری این رقابت ها، 96 مرکز تمرینی برای تیم های حاضر در جام جهانی در نظر گرفته اند و ۲۶ مرکز انتقال شامل فرودگاه برای انتقال بازیکنان و تماشاگران، ۱۳ بیمارستان، ۱۲ ایستگاه برق، ۲۸ هتل و ۲۹ مرکز پاسخگویی در سایت فیفا برای خدمت رسانی ثبت شده است.
با توجه به اینکه ۷۸ میلیون نفر از مردم روسیه نزدیک به ورزشگاه یا مراکز تمرینی تیم های حاضر در جام جهانی زندگی می‌کنند، پیش بینی شده است که استقبال خوبی از این رقابت ها صورت گیرد.
۱۳ هزار نفر از میان ۱۰۰ هزار شغلی که برای این رقابت ها ایجاد شده، به استخدام مراکز مختلف درآمدند ضمن اینکه ۳۱ ایستگاه قطار شهری برای جا به جایی مسافران در جام جهانی درگیر هستند.
آموزش زبان انگلیسی به رانندگان تاکسی های اینترنتی، آموزش به داوطلبان در شهرهای میزبان برای فراگیری زبان های مختلف از جمله فارسی در شهر قازان، برپایی جشنواره هایی براساس فرهنگ و اقوام کشورهای شرکت کننده در این رقابت ها، راه اندازی پلیس اینترنتی، گسترش فضای اینترنت رایگان بی سیم در مکان های عمومی و استادیوم های میزبان رقابت ها، امکان اجازه خودرو توسط گردشگرانی که برای جام جهانی به روسیه می آیند علاوه بر ارایه خدمات رایگان حمل و نقل عمومی در بسیاری از مسیرها از جمله اقداماتی است که میزبان جام جهانی برای برگزاری هر چه باشکوه تر جام جهانی تدارک دیده است.
در کنار تمام این رویدادها، تبلیغات برندهای معروف جهان با نمادهای مخصوص جام جهانی و ستارگان دنیای فوتبال همچون لیونل مسی، کریستیانو رونالدو و نیمار دا سیلوا در شبکه های تلویزیونی و بیلبوردهای شهری و حتی شبکه های اجتماعی بیش از پیش خود را نمایان می سازد.

منبع: ایرنا

نظرات
آخرین اخبار