آیا یائیر لاپید نخست وزیر آینده اسرائیل است؟ | فراتاب
کد خبر: 7190
تاریخ انتشار: 23 دی 1396 - 18:59
48 درصد ساکنان سرزمین‌های اشغالی نتانیاهو را فاسد می‌دانند
درحالی‌که افکار عمومی ساکنان سرزمین‌های اشغالی معمولاً نسبت به موضوع فساد اقتصادی و رشوه‌خواری مقامات ارشد اسرائیل چندان حساس نیست، نظرسنجی روزنامه معاریو از تحولاتی مداوم علیه «بنیامین نتانیاهو»، نخست وزیر رژیم صهیونیستی حاکی است.

فراتاب - گروه بین الملل: روزنامه معاریو که ازجمله محبوب‌ترین نشریات اسرائیلی است، اخیراً نظرسنجی جامعی درباره روندها و مسائل سیاسی جاری در سرزمین‌های اشغالی برگزار کرده که نشان می‌دهد زمان به زیان دولت راست‌گرای نتانیاهو و جناح راست در حال گذر است. دو موضوع فساد اقتصادی نتانیاهو و نیز تصویب قانون تعطیلی اجباری شبات از اصلی‌ترین عوامل این تحولات به شمار می‌آیند.

حزب لیکود به رهبری نتانیاهو در سال 2015 با اختصاص 30 کرسی از 120 کرسی کنست توانست مأمور تشکیل کابینه شود، در این انتخابات ائتلاف اتحادیه صهیونیستی نیز 24 کرسی به دست آورد، فهرست مشترک اعراب حزب چپ میانه آینده نیز به ترتیب 13 و 11 کرسی را از آن خود کردند. اما با گذشت زمان میزان کرسی‌های حزب آینده زیادتر شد و اتحادیه صهیونیستی تنزل کرد.

در نظرسنجی روزنامه معاریو حزب آینده به رهبر «یائیر لاپید» با به دست آوردن 27 کرسی در صدر جدول قرارگرفته و حزب لیکود تنها 22 کرسی را از آن خود ساخته است. همچنین اتحادیه صهیونیستی نیز با از دست دادن 10 کرسی به 14 کرسی بسنده کرده و فهرست مشترک اعراب نیز تنها 11 صندلی کنست را در اختیار دارد. همچنین خانه یهودی نیز با 13 کرسی 5 نماینده بیشتر از قبل خواهد داشت.

در صورت رقم خوردن چنین نتایجی در انتخابات سراسر سال 2019، لاپید وظیفه تشکیل دولت ائتلافی را برعهده خواهد گرفت و عمر نخست وزیر نتانیاهو به پایان خواهد رسید.

به‌این‌ترتیب مجموع احزاب چپ‌گرا که در سال 2015، 53 کرسی به دست آورده بودند در نظرسنجی اخیر  59 کرسی کنست را در اختیار خود گرفته‌اند و ائتلاف راست‌گرایان از 67 کرسی به 61 کرسی تنزل کرده‌اند. ازاین‌رو به نظر می‌رسد، افکار عمومی در اسرائیل در رویگردانی از ائتلاف راست‌گرایان به دست چپی‌ها است.

 

موضوع فساد نتانیاهو

در این نظرسنجی همچنین از مردم پرسیده شده آیا بنیامین نتانیاهو را درباره پرونده‌های دریافت رشوه فاسد و گناهکار می‌دانید؟ برای نخستین بار 48 درصد شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که را فاسد می‌دانند، این در حالی است که 38 درصد شرکت‌کنندگان نیز نتانیاهو را مبرا از اتهامات دانسته‌اند. 14 درصد باقی‌مانده نیز اعلام کرده‌اند که از واقعیت ماجرا بی‌اطلاع هستند.

در میان طرفداران حزب لیکود اما وضعیت نتانیاهو بهتر است؛ 69 درصد از شرکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که نتانیاهو را بی‌گناه می‌دانند و تنها 20 درصد او را مقصر خوانده‌اند.

از سوی دیگر در سؤال دیگری از طرفداران حزب لیکود پرسیده شده که آیا اتهامات جدید مطرح‌شده علیه نتانیاهو را وارد می‌دانند یا خیر؟ 80 درصد هواداران این حزب اعلام کرده‌اند که توضیحات وی را پذیرفته‌اند و تنها 12 درصد او را گناهکار خوانده‌اند.

قانون تعطیلی روز شبات

آنچه اخیراً افکار عمومی اسرائیل را بیش‌ازپیش تحت‌فشار قرار داد، طرحی است که به ابتکار حزب تندرو شاس و «آریه دری»، وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی از این حزب با اختلافی اندک و با 58 رأی مثبت در مقابل 57 رأی منفی به تصویب رسید.

براساس این قانون قرار شده بنگاه‌های اقتصادی از بعدازظهر روز جمعه تا نیمه‌شب شنبه دست از فعالیت اقتصادی بکشند و به استراحت و امور مذهبی بپردازند.

نتایج نظرسنجی معاریو در این خصوص نیز جالب‌توجه است؛ علی‌رغم اظهارات آری دری که مدعی شده اکثریت خاموش از این قانون استقبال می‌کنند، 62 درصد از مشارکت‌کنندگان اعلام کرده‌اند که با آن مخالف هستند و تنها 20 درصد رأی‌دهندگان از آن حمایت کرده‌اند.

در میان افرادی که خود را سکولار معرفی کرده‌اند، 87 درصد با این قانون مخالف و تنها 6 درصد از آن استقبال کرده‌اند. همچنین 64 درصد افرادی که خود را سنت‌گرا می‌دانند نیز با آن مخالف و تنها 21 درصد حامی آن هستند.

این در حالی است که 27 درصد صهیونیست‌های مذهبی نیز با این قانون مخالف‌اند و 46 درصد آن‌ها حامی آن هستند و درنهایت، 12 درصد ارتدکس‌ها با قانون تعطیلی اجباری شبات مخالف هستند ولی 65 درصد آن‌ها با آن موافقت کرده‌اند.

ازاین‌رو به نظر می‌رسد این موضوع که به‌نوعی با معیشت و کسب‌وکار ساکنان سرزمین‌های اشغالی مرتبط است می‌تواند به عاملی برای مخالفت با ائتلاف حاکم مبدل شود.

تحریریه فراتاب

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار