پاکستان رهبر «لشکر طیبه» را آزاد کرد | فراتاب
کد خبر: 6865
تاریخ انتشار: 4 آذر 1396 - 02:05
حافظ محمد سعید، بنیانگذار گروه شبه نظامی "لشگر طیبه" که در شهر لاهور پاکستان در حبس خانگی بسر می‌برد، با حکم دادگاهی در این کشور آزاد شد.

آمریکا و هند این روحانی پاکستانی را به طراحی حملات مرگبار بمبئی در سال ۲۰۰۸ متهم کرده‌اند. همچنین واشنگتن برای اطلاعاتی که به دستگیری وی منجر شود ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.

در حملات بمبئی که سه روز به طول انجامید، شبه نظامیان مسلح در چندین نقطه حساس شهر، از جمله مراکز تجاری، ایستگاه‌های راه آهن و هتل‌های بزرگ، اقدام به تیراندازی و بمبگذاری کردند.

حافظ سعید دخالت داشتن در آن حملات که به کشته شدن حداقل ۱۶۰ تن منجر شد را رد می‌کند. او از ماه ژانویه سال میلادی جاری در حبس خانگی به سر می‌برد.

دادگاه پاکستان استدلال مقامات دولتی مبنی بر این که آزادی وی می‎تواند امنیت عمومی را به خطر بیندازد رد کرده و حافظ محمد سعید پنجشنبه از حبس خانگی آزاد شد.

به گزارش بی.بی.سی، او در یک پیام ویدیویی گفت، هند همیشه اتهام انجام اقدامات تروریستی به او وارد کرده اما تصمیم دادگاه عالی لاهور نشان داد که تبلیغات هند کذب است.

حافظ سعید رهبر گروه شبه نظامی "جماعه الدعوه" است که گفته می‌شود یکی از شاخه‌های لشکر طیبه بوده و برای حملات مرگبار بمبئی در ۲۰۰۸ مقصر دانسته شده است.

آمریکا لشکر طیبه و جماعه الدعوه را سازمان‌های تروریستی می‌داند.

حافظ محمد سعید همواره گفته است که جماعه الدعوه یک سازمان خیریه است و در اعمال خشونت آمیز نقشی ایفا نکرده است.

ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
آخرین اخبار