کد خبر: 6830
تاریخ انتشار: 1 آذر 1396 - 10:00
نجفی:
شهردار تهران با بیان اینکه در گذشته شهرداری بیش از حد مراسم محور و مناسک محور بود و به کارایی و اثر بخشی فعالیت‌ها کمتر توجه داشته است، گفت: اما از این به بعد پرداختن به محتوا و کیفیت فعالیت ها در ابعاد فیزیکی، اجتماعی، فرهنگی و هنری بیشتر مورد توجه قرار

محمد علی نجفی شب گذشته در نشست با اصحاب فرهنگ و هنر ، گفت: تهران ما علی رغم همه جذابیت ها، زیبایی ها و همه ظرفیت های قابل توجه خود، با مشکلات و چالش‌های بزرگی نیز روبرو است. همچنان که نارسایی‌ها و کمبودهای شهر  را خود شهروندان لمس می کنند، از این رو نیازی به اشاره به آنها نیست.

 

وی با بیان اینکه «تهران از جهات مختلفی دچار بی قوارگی و بد قوارگی شده است»، عنوان کرد: از جهت معماری و منظر شهری، اجتماعی، فرهنگی و ... نوعی دل زدگی و واخوردگی بر روابط شهر و شهروندان حاکم شده است و جسم و جان شهر ما رنجور است، در کنار آن  به شخصیت و ماهیت شهر نیز لطمه خورده است.

 

نجفی یادآور شد: ما باید در کالبد تهران روح تازه ای بدمیم و این روح و روحیه باید در قالب پدیده های فرهنگی، هنری و اجتماعی به شهر دمیده شود. نگرش ها و رویکردهای گذشته این امر را نمی توانند، میسر کنند بلکه باید سیاست ها و روش های پیشین که توان حل مسایل امروز تهران به صورت بنیادین و پایدار را ندارند، کنار بگذاریم و به صورت جدی و عمیقی به رویکردها و سیاست های جدیدی بیاندیشیم.

 

درخواست از هنرمندان برای کمک به مدیریت شهری برای حل چالش ها و مشکلات

وی خاطرنشان کرد: پیش نیاز این تغییر شکل گیری ایده های نو است؛ چراکه برای مواجه با چالش ها به ایده های جدیدی نیاز داریم که از منظری تازه و چشمی دیگر، شهر، شهروندان و روابط بین آنها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهیم. امروز باید چشم ها را شست و در اینجا است که نقش فرهنگ و هنر اهمیت پیدا می کند. 

 

شهردار تهران ضمن درخواست از هنرمندان برای کمک به مدیریت شهری برای حل چالش ها و مشکلات، عنوان کرد: ما باید احساسات جامعه شهری را به درستی درک کنیم، همچنان که تجربه چهل سال اخیر کشور نشان می دهد بی توجهی به این احساسات چه زیان هایی به بار آورده و فاصله های وحشتناکی بین مردم و مسئولان ایجاد کرده است. 

 

نجفی تصریح کرد: باید جامعه و شهر را در حرکت به عقلانیت و اخلاق گرایی اجتماعی کمک کنیم. در این میان رهبری احساسات جامعه شهری تا حدود زیادی در دست هنرمندان، اهل فرهنگ و رسانه است.

 

فرهنگ و هنر حیاتی ترین و ضروری ترین شاخص زندگی شهری است

وی فرهنگ و هنر را حیاتی ترین و ضروری ترین شاخص زندگی شهری دانست و گفت: این شاخص باید شهر و شهروندان را از عنصر امید، مشارکت و شکوفایی برخوردار سازد. انتظار داریم هنرمندان با ابزاری که در دست دارند، ما را در دست یابی به محیطی پر از آسایش و آرامش برای شهروندان کمک کنند.

 

شهردار تهران با اشاره به رویکردهای پیش روی شهرداری تهران در حوزه اجتماعی و فرهنگی، گفت: ما به مجموعه ای از رویکرد ها و برنامه های جدید اندیشیده ایم و امیدواریم با کمک صاحب نظران و اهل فن آنها را تدوین و اجرا کنیم. یکی از این رویکرد ها آن است که در اکثر فعالیت های شهری ما تسهیل گرهستیم و نه تصدی گر؛ از این رو باید عرضه آنچه را که در این عرصه فرهنگ و هنر تحقق می یابد و در دل جامعه تولید می شود را تسهیل کنیم. همین طور باید به ساخت و تحقق آنها کمک کنیم اما خودمان را خالق هنر یا معمار فرهنگی نمی دانیم.

 

نجفی با تاکید بر اینکه شهرداری تهران فیلم و تئاتر نخواهند ساخت ولی وظیفه خود می داند از ساخت و نمایش آنها حمایت کند، ادامه داد: در گذشته شهرداری بیش از حد مراسم محور و مناسک محور بود و به کارایی و اثر بخشی فعالیت ها کمتر توجه داشته است اما از این به بعد پرداختن به محتوا و کیفیت فعالیت ها در ابعاد فیزیکی، اجتماعی، فرهنگی و هنری بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. البته این اقدام در مقایسه با فعالیت های کمی و صرف برگزاری مراسم ها دشوار است.

 

 

باید از پوسته سختی که تهران را فرا گرفته است عبور کنیم

به گفته شهردار تهران باید از این پوسته سختی که تهران را فرا گرفته است، عبور کنیم و در عمق جان شهر و شهروندان انتظار یک تحول و تولد جدید را داشته باشیم. 

 

وی به چالش های موجود در شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: علی رغم همه مشکلات مالی که در دو ماه و نیم اخیر درباره آن صحبت کردیم، علی رغم همه مشکلات اقتصادی که شهر و شهروندان را تحت فشار قرار داده است، علی رغم همه مشکلات سیاسی که در دو ماه گذشته بعضا به اجمال به آنها اشاره کردم و علی رغم همه مشکلات امنیتی که به آنها اشاره نکردم، امیدوارم با پشتیبانی شهروندان و حمایت و همفکری جوامع فرهنگی هنری و موسیقیایی شهر بتوانیم این مهم را انجام دهیم و شهری در خور انسان امروز و تهرانی امروز بسازیم.

 

نجفی ضمن تقدیر و تشکر از نقطه نظرات مطرح شده از سوی هنرمندان، عنوان کرد: بنده با همه پیشنهادهای مطرح شده، موافق هستم و امیدوارم در زمان معقولی بتوانیم همه آنها را اجرایی و عملیاتی کنیم.

شهردار تهران در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از حضور پر شور هنرمندان در این مراسم تصریح کرد: قرار بود این نشست در هفته کتاب برگزار شود، اما به دلیل وقوع حادثه زلزله با تاخیر انجام شد. با وجود همین تاخیر وارد ماه ربیع الاول، بهار ماه ها و ماه شور و نشاط و شادی در جامعه اسلامی شدیم. همچنین حسن دیگر نیز آن بود که این مراسم با آغاز رسمی کار دکتر صالحی امیری در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران مصادف شد. 

 

متاثریم که عده ای از هموطنان عزیز در غم از دست دادن کاشانه خود داغدار هستند

وی با اشاره به حضور صالحی امیری در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران، تصریح کرد: امیدوار هستیم ایشان در ادامه خدمات و موفقیت هایی که در بخش های مختلف مدیریتی کشور داشتند، در این مسئولیت جدید نیز بتوانند منشا خیر و برکت برای شهر تهران و فعالیت های فرهنگی و اجتماعی تهران باشند.

 

نجفی همچنین ضمن ابراز همدردی با مصیب دیدگان حادثه زلزله غرب کشور، عنوان کرد: متاثر هستیم که عده ای از هموطنان عزیز ما در غم از دست دادن خانه و کاشانه خود و از آن مهم تر در غم از دست دادن تعدادی از عزیزان خود داغدار و غمگین هستند. اما این سنت الهی است و زندگی باید استمرار داشته باشد. ما هم ضمن همدردی و انجام برخی همکاری ها و کمک ها نسبت به هموطنان خودمان، برای کسانی که جان خود را از دست دادند آمرزش و برای بازماندگان آرامش درخواست داریم.

براساس گزارش شهرنوشت، شهردار تهران در پایان خاطر نشان کرد: خوشحال هستم شهرداری تهران در حد توان و به سهم و نوبه خودش توانست در برابر مقابله با آثار زیان بار این پدیده سهمی داشته باشد. همچنین از اعضای شورای شهر نیز تشکر می کنم که با مصوبه امروز، از نظر تصویب بودجه، در کنار شهرداری تهران نقشی را عهده دار شدند.

ایسنا

نظرات
آخرین اخبار