کد خبر: 6689
تاریخ انتشار: 10 مهر 1396 - 18:25
در جمع خبرنگاران
سفیر ایران در عمان اظهار کرد: نظر عمانی ها نسبت به همه پرسی در کردستان مثبت نبوده و بعد از عراق و ترکیه، آن ها نیز با ما هم‌نظر هستند.

حجت‌الاسلام محمدرضا نوری شاهرودی در حاشیه سفر وزیر امور خارجه کشورمان به عمان، در جمع خبرنگاران اهداف سفر محمد جواد ظریف به این کشور را تشریح کرد و گفت: روابط ایران و عمان روابطی مستمر، ثابت، پایدار و رو به رشد است. ما امروز شاهدیم که روابط سیاسی در اوج خود قرار دارد و روابط اقتصادی نیز روز به روز بهتر می‌شود. دو وزیر نیز همواره با یکدیگر در مجامع بین‌الملی، مسایل دوجانبه و منطقه‌ای گفت‌وگو و تبادل نظر داشته‌اند بر این اساس آقای دکتر ظریف امروز در مسقط مسائل را بررسی می‌کنند.

سفیر ایران در عمان خاطرنشان کرد: وضعیت پیش آمده برای برخی کشورهای منطقه و همچنین مسایلی که در شمال عراق وجود دارد، همچنین بداخلاقی‌های به وجود آمده در برجام و در عین حال مسائل دو جانبه دو کشور، در این دیدارها بررسی می‌شود.

نوری شاهرودی تصریح کرد: به دنبال این هستیم که تسهیلاتی را برای رفت و آمد ایرانیان ایجاد کنیم و این مسئله در دیدار وزیران خارجه دو کشور مورد بحث و بررسی قرار گرفت. در عین حال بنا است عمانی‌ها بندر "سویق" را به صورت اختصاصی در اختیار ایران قرار دهند که کشتی‌هایی که ظرفیت کمتر از سه هزار تن دارند، بتوانند در این بندر پهلو بگیرند و بار آن وارد گمرک شده و ترخیص شوند.

وی تاکید کرد: از سویی عمانی‌ها تسهیلاتی را برای ثبت شرکت‌های ایرانی ایجاد کردند، به طوری که ایرانی‌ها می‌توانند در عمان شرکت خود را ثبت کرده و کالاهایشان را به این کشور صادر کنند یا اینکه کالاهای خود را از عمان به کشورهای آفریقایی یا دیگر کشورهای منطقه و حوزه دریای هند، صادرات مجدد بکنند.

سفیر ایران در عمان همچنین گفت: در مجموع نگاه دو کشور در مسایل سیاسی و منطقه‌ای نگاهی رو به رشد و استراتژیک است و عمانی‌ها در مسایل سیاسی نیز نسبت به پیشرفت کارها تاکید می‌کنند و این باعث شده که گرمی بیش از حدی بین دو کشور ایجاد شود.

نوری شاهرودی تصریح کرد: پروازهای بین دو کشور نیز به زودی افزایش می‌یابد به طوری‌که در هفته اخیر پرواز بندرعباس به مسقط انجام شد و قرار است که پرواز اصفهان به مسقط نیز به پروزاهای بین‌ دو کشور افزوده شود. در عین حال کشورهای ایرانی نیز خواهند توانست از تهران به مسقط پرواز داشته باشند که مقدمات این کار نیز فراهم شده است.

وی درباره تحولات اخیر در کردستان عراق، اظهار کرد: عمانی‌ها در مجموع با این مسئله برخورد محتاطانه‌ای داشتند اما نظرشان نسبت به همه پرسی در کردستان مثبت نبوده و در کاریکاتورها و مقالاتی که در نشریات‌شان منتشر شده، آمده که کردستان خود را وارد منطقه‌ای سیاه و غبار آلود کرده که بیرون آمدن از آن امکان‌پذیر نیست و حتی گفتند که درخت را شکستند و راهی را باز کردند که مردم رایشان را در این درخت شکسته بریزند.

نوری شاهرودی تصریح کرد: در مجموع ضمن اینکه نسبت به این مسئله روی خوشی نشان ندادند، نگاهشان این است که کردستان خود را به راهی کشانده که بیرون آمدن  از آن سخت است و بعد از عراق و ترکیه، عمانی‌ها نیز با ما هم‌نظر هستند.

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به سوالی درباره مراودات بانکی دو کشور گفت: بسیاری از مسایل بانکی حل شده و تجار ایرانی از طریق بانک‌های عمان توانستند مشکلات ال سی و گشایش اعتبار و پرداخت پول به طرف‌هایشان را از طریق عمان انجام دهند.

منبع: ایسنا

نظرات
آخرین اخبار