امکان خروج آمریکا از برجام وجود دارد | فراتاب
کد خبر: 6678
تاریخ انتشار: 10 مهر 1396 - 12:40
سفیر چین در تهران
سفیر چین در ایران با اشاره به برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح وزاری خارجه گفت: همه طرف‌ها از جمله چین با مذاکرات مجدد درباره برجام مخالف هستند.

وزیران خارجه ایران و 1+5 هفته گذشته در حاشیه هفتاد و دومین مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک برای دومین بار پس از اجرای برجام با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار برای اولین بار رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به همراه نماینده این کشور در سازمان ملل شرکت کرد. هم‌چنین وزیران خارجه فرانسه،‌ آلمان و انگلیس نیز برای اولین بار در نشست‌های برجامی در این سطح شرکت کردند.

فدریکا موگرینی رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از این دیدار که پشت درهای بسته انجام شد و بدون هر بیانیه‌ رسمی برگزار شد بر اعلام پایبندی همه طرف‌ها به برجام تاکید کرد و درخواست‌ها برای انجام مذاکرات مجدد بر سر برجام را رد کرد و گفت: آمریکا پایبندی ایران به برجام را قبول کرده است و هیچ نیازی برای تغییر توافق هسته‌ای نیست.

وی خاطرنشان کرد که گستره توافق هسته‌ای مشخص است و دیگر مسائل باید جداگانه مورد مذاکره قرار گیرند.

پانگ سن سفیر چین در ایران در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که موضع چین در قبال این‌که، رئیس‌جمهور آمریکا توافق ایران با 1+5 را "بد" و مایه "شرمساری" خوانده ‌است چیست؟ گفت: این توافق یعنی برجام، نشان داد که از طریق گفت‌وگو و مذاکره به صورت صلح‌آمیز می‌توانیم مساله را حل کنیم. از نظر ما برجام در حفظ صلح، ثبات و امنیت منطقه نقشی مفید ایفا کرده است و به همین دلیل هم باید پابرجا بماند.

وی با بیان این‌که ما باور داریم همه طرف‌های برجام باید صادقانه به وعده‌های خود پایبند بمانند، گفت: آنها باید مسوولیت‌های خود را که در توافق آمده است به نحو احسن انجام بدهند.
سفیر چین در تهران: همه طرف‌های برجام باید صادقانه به وعده‌های خود پایبند بمانند. آنها باید مسوولیت‌های خود را که در توافق آمده است به نحو احسن انجام بدهند.
پانگ سن در پاسخ به این سوال که اگر ترامپ بخواهد از توافق هسته‌ای خارج شود موضع چین چه خواهد بود؟ اظهار کرد: از دولت آمریکا صداهای مختلفی بلند می‌شود. مثلا ترامپ و تیلرسون نظرات مختلفی دارند، این در حالی است که طرف‌های دیگر برجام چین، روسیه، فرانسه، آلمان تاکید دارند که برجام باید پابرجا بماند.

این دیپلمات چینی در عین حال گفت که این امکان وجود دارد که آمریکا از برجام خارج شود، ولی تاکید ما بر ادامه آن است.

پانگ سن درباره نتایج کمیسیون مشترک برجام در سطح وزرای امور خارجه ایران و 1+5 در نیویورک گفت: تا آنجا که من اطلاع دارم موضوع اصلی آنها برجای ماندن برجام بود و تا آنجا که می‌دانم به توافق رسیده‌اند که برجام توافقی بسیار مفید است و فکر می‌کنم که همین توافق نتیجه‌ای مثبت است.

وی ادامه داد: فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، بعد از این کمیسیون سخنرانی داشت و صحبت‌های او را می‌توان جمع‌بندی بسیار خوبی برای این جلسه دانست.

سفیر چین در ایران در پاسخ به این سوال که برخی از کشورهای اروپایی و غربی پیشنهاد اضافه کردن متممی به برجام را داشته‌اند و خواستار مذاکرات مجدد در خصوص برجام شده‌اند، موضع چین در این‌باره چیست؟ گفت: تا جایی که مطلع هستم همه طرف‌ها با مذاکرات مجدد درباره برجام مخالف هستند.

وی در پایان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه مقام‌های چینی با مسوولان آمریکایی خارج از این مذاکرات هم گفت‌وگویی در خصوص برجام داشته‌اند؟ خاطر نشان کرد: چین و آمریکا دو بازیگر اصلی در بازسازی راکتور اراک هستند. به همین دلیل هم به صورت مرتب با یکدیگر در ارتباط هستند.

منبع: ایسنا

نظرات
آخرین اخبار