کد خبر: 6676
تاریخ انتشار: 10 مهر 1396 - 12:45
دولت محلی کاتالونیا اعلام کرد که طبق نتایج اولیه همه پرسی روز یکشنبه 90 ممیز 9 صدم درصد از رای دهندگان به استقلال از اسپانیا رای دادند.

خبرآنلاین به نقل از رویترز، دولت کاتالونیا با اشاره به اینکه حدود 2.26 میلیون نفر در این همه پرسی شرکت کردند، اعلام کرد: طبق نتایج اولیه، 7.87 درصد به استقلال رای منفی دادند. آرا باطله 0.89 درصد و برگه های سفید نیز 2.03 درصد اعلام شده است و با توجه به این آمار میزان مشارکت 42.3 درصد بوده است. شمار واجدین شرایط رای نیز 5.34 میلیون نفر اعلام شده بود.

پیش از اعلام نتایج اولیه، «کارلس پیگدمونت» رئیس دولت کاتالونیا گفت: در این روز بیم و امید، شهروندان کاتالونیا حق داشتن یک کشور مستقل و تشکیل جمهوری را به دست آوردند.
وی افزود: دولت من در روزهای آینده نتایج رای گیری را به پارلمان کاتالونیا می فرستد تا طبق قانون همه پرسی عمل کند.

قانون همه پرسی، اعلام استقلال توسط پارلمان کاتالونیا را پیش بینی کرده است. دادگاه قانون اساسی همه پرسی روز یکشنبه را غیرقانونی اعلام کرده بود.

این درحالی است که «ماریانو راخوی» نخست وزیر اسپانیا روز یکشنبه بلافاصله پس از اتمام زمان برگزاری همه پرسی گفت که در واقع همه پرسی استقلال در ایالت کاتالونیا برگزار نشد.
به گفته راخوی، هواداران استقلال طلب مردم کاتالونیا را برای شرکت در همه پرسی فریب دادند اما بسیاری از مردم در آن شرکت نکردند.

دولت محلی کاتالونیا اعلام کرد که در جریان درگیری های پلیس و حامیان استقلال در این ایالت 844 نفر زخمی شدند.

پلیس در شهرهای مختلف کاتالونیا برای متفرق کردن کسانی که از صندوق ها و مراکز اخذ رای حفاظت می کردند، گلوله پلاستیکی شلیک کرده و از باتوم استفاده کرد.

کاتالونیا، ثروتمندترین منطقه اسپانیاست و به گفته استقلال طلبان، یک رابطه نامساعد در توزیع منابع در کشور وجود دارد که کاتالونیا را در یک وضعیت زیان مالی‌ مداوم قرار می‌ دهد. در این مورد، ریاضت های اقتصادی اعمال شده بر این ایالت از سوی دولت مرکزی به دلیل بحران های سال 2010 و 2013، توسعه و پیشرفت کاتالونیا را در خطر انداخته است.

نظرات
آخرین اخبار