کد خبر: 3127
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1395 - 04:25
معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: قرار است ستاد ملی زن و خانواده شاخص‌های عدالت جنسیتی را تدوین و ابلاغ کند و تقویت ساختار امور زنان و خانواده تمام برنامه‌ها باید با شاخص‌های عدالت جنسیتی تطبیق پیدا کند و با رویکرد عدالت جنسیتی تصمیم‌گیری شود.

به گزارش فراتاب، شهیندخت مولاوردی در شانزدهمین نشست مشترک معاونت امور زنان و خانواده با مشاوران وزرا و دستگاه‌های اجرایی که امروز در اردوگاه شهید باهنر برگزار شد، افزود: معاونت امور زنان و خانواده عضو شورای فرهنگ عمومی نیز هست و یک سال آینده دستور این شورا گفتمان‌سازی اقتصاد مقاومتی است و ما تلاش‌ می‌کنیم در این شورا نیز به جایگاه زنان بپردازیم.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به نامگذاری سال جاری به نام اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل، گفت: مراجعی که ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی هستند به گونه‌ای مطلوب به نقش زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی توجه نکردند بنابراین با معاون اول رییس‌جمهور مکاتباتی انجام دادیم که جایگاه مناسبی را به نقش زنان در اقتصاد مقاومتی در ستاد فرماندهی این موضوع اختصاص دهند.

وی اضافه کرد: متاسفانه به نقش و جایگاه زنان در تحقق اقتصاد مقاومتی صرفا از جنبه فرهنگی و در محیط خانواده پرداخته شده است؛ البته نقش و جایگاه زنان در این زمینه لازم ولی کافی نیست. در حال حاضر تلاش می‌کنیم توجه زنان را به عنوان عوامل تولید در تحقق اقتصاد مقاومتی جلب کنیم و در حال بررسی پروژه‌ای در این زمینه هستیم تا به گزارش سیاستی دست یابیم.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه روند رو به رشد آسیب‌های اجتماعی نگران‌کننده است، گفت: شرایط به گونه‌ای است که در عالی‌ترین سطح به این موضوع پرداخته شده است. شورای اجتماعی کشور پس از جلساتی با مقام معظم رهبری مکلف به تقویت ساختار این شورا شد و تمام دستگاه‌ها ملزم به تشکیل ستاد مقابله با آسیب‌های اجتماعی شده‌اند.

مولاوردی افزود: 19 کارگروه تشکیل شده که یکی از آنها کارگروه آسیب‌های اجتماعی دختران جوان است؛ البته ما مخالف بودیم که به این شیوه به آسیب‌های اجتماعی دختران پرداخته شود و در حال پیگیری هستیم که در این موضوع به طور کلی آسیب‌های اجتماعی جوانان مدنظر قرار گیرد.

وی اضافه کرد: در 13 کارگروه، معاونت امور زنان یا همکار و یا معین بوده و قرار است هر شش ماه یک بار به شورای اجتماعی این کارگروه‌ها گزارش ارائه دهند و نتایج آن به مقام معظم رهبری ارائه شود که به عنوان نمونه در جلسه بعدی با مقام معظم رهبری که آبان ماه برگزار می‌شود گزارش آسیب‌های اجتماعی بیان می‌شود.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: در برنامه ششم توسعه نیز پیش‌بینی شده است تا پایان برنامه 25 درصد از آسیب‌های اجتماعی کاسته شود البته این هدف بلندپروازانه است اما امیدواریم محقق شود.

مولاوردی با اشاره به برگزاری جشنواره زن، خانواده و رسانه در آبان ماه، گفت: نقش رسانه‌ها بسیار حائز اهمیت است و تلاش می‌کنیم با برپایی این جشنواره، در تبیین جایگاه رسانه‌ها و انتظارات خود از آنها و ارائه نتایج و راهکارها گام برداریم.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده در بخش دیگری از صحبت‌های خود، افزود: برنامه ششم توسعه با برنامه‌های توسعه قبلی تفاوت‌هایی دارد به گونه‌ای که تنها یک قانون شامل حدود 300 ماده نداریم و چنین قوانینی کلی‌گویی و آرمان‌گرایانه است و تنها چند درصد از آن زمینه تحقق پیدا می‌کند. بنابراین لایحه احکام برنامه ششم توسعه با حدود 30 ماده به مجلس ارائه شد.

وی گفت: سند برنامه ششم نیز تدوین شده است که از سوی دولت به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ می‌شود. این برنامه با توجه به شرایط قابل انعطاف است و دولت می‌تواند با انجام تغییرات لازم آن را ابلاغ کند. در ماده 26 احکام برنامه ششم توسعه به موضوع عدالت جنسیتی پرداخته‌ایم البته مواد متعددی از این احکام به طور غیرمستقیم به موضوع زنان و خانواده پرداخته است.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: قرار است ستاد ملی زن و خانواده شاخص‌های عدالت جنسیتی را تعیین و ابلاغ کند و تقویت ساختار امور زنان و خانواده تمام برنامه‌ها باید با شاخص‌های عدالت جنسیتی تطبیق پیدا کند و با رویکرد عدالت جنسیتی تصمیم‌گیری شود. شش ماه پس از تصویب قانون برنامه ششم توسعه، آیین‌نامه تدوین می‌شود. موضوع اعتبارات نیز در آیین‌نامه تعیین می‌شود. علاوه بر آن حدود 14 صفحه را در سند برنامه ششم توسعه گنجانده‌ایم که امیدواریم بدون تغییر تصویب شود.

مولاوردی با بیان اینکه تبیین موضوع و رویکرد عدالت جنسیتی از اهمیت زیادی برخوردار است، گفت: ما می‌توانستیم تبیین موضوع و رویکرد عدالت جنسیتی را به پس از تصویب برنامه ششم توسعه موکول کنیم اما اقدامات خود را آغاز کرده‌ایم. به عنوان نمونه به مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری پیشنهاد برگزاری پنلی را در همایش ملی سیاستگذاری عمومی با عنوان چالش‌های سیاستگذاری جنسیتی در ایران داده‌ایم و این همایش آبان ماه برگزار می‌شود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود درباره تفاهمنامه‌های امضاء شده با معاونت امور زنان و خانواده گفت: در حال حاضر نیاز به مستندسازی درباره نتایج تفاهمنامه‌ها داریم و پیشنهاد دادم که تجارب موفق حاصل از تفاهمنامه‌ها و اقدامات انجام شده برای سازمان‌های مردم نهاد در کشور ترجمه شود.

معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده اضافه کرد: بر اساس یکی از تفاهم‌نامه‌های منعقد شده قرار است برنامه ملی مهارت‌افزایی مدیران زن و تربیت مدیران زن به زودی برگزار شود و در مرحله بعد به صورت مجازی ادامه یابد. علاوه بر آن در حال فراهم‌سازی برگزاری سومین دوره مهارت‌های علمی عملی مدیران زن برای حضور در مجامع بین‌المللی هستیم و بر اساس تقاضاهای دریافت شده دوره فشرده زبان خارجی را مدنظر داریم.

مولاوردی اضافه کرد: پس از نزدیک به یک دهه، طلسم لایحه کاهش ساعت کاری زنان شاغل دارای شرایط خاص شکسته و این لایحه تصویب شد. زنان سرپرست خانوار نیز در این لایحه در نظر گرفته شدند و علاوه بر آن تخفیف پلکانی برای کارفرمایان نیز لحاظ شده است که امیدواریم این قانون به درستی اجرا شود.

وی با بیان اینکه گروه‌های مختلفی در حال کار کردن روی لوایح زنان و خانواده هستند، گفت: تا پایان مرداد ماه از تیم‌هایی که روی لوایح کار می‌کنند وقت گرفتیم تا چند موضوع از این لوایح را به صحن مجلس برسانیم. علاوه بر آن قرار است به زودی نخستین نشست خود را با فراکسیون زنان مجلس دهم برگزار کنیم و قصد داریم ماهانه یک جلسه با این فراکسیون داشته باشیم.

نظرات
آخرین اخبار