کد خبر: 275
تاریخ انتشار: 30 بهمن 1394 - 15:50
 خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه در گزارشی فوری اعلام کرد که روسیه به سبب عدم پرداخت وام سه میلیارد دلاری اوکراین، علیه آن کشور در دادگاه عالی لندن شکایت کرد.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری فرانسه نوشت، «آنتون سیلوانوف» وزیر دارایی روسیه امروز از تنظیم این شکایت مسکو علیه کی اف خبر داد و افزود: روسیه تلاش خواهد کرد طلب های خود را به هر نحو ممکن از اوکراین دریافت کند و لذا در نخستین مرحله راه های قانونی را برای نیل به این هدف طی می کند.

به گزارش ایرنا، مشاجره روسیه و اوکراین بر سر بدهی سه میلیارد و 557 میلیارد دلاری وارد مرحله جدید شد.

روسیه پیش از این تا پایان روز 31 ماه دسامبر 2015 (10 دی ماه) به اوکراین مهلت داده بود، بدهی خود را تسویه کند.

روسیه درماه دسامبر سال 2014 دراواخر دوره حکومت ویکتور یانوکوویچ رئیس جمهوری مخلوع اوکراین، سه میلیارد دلار از اوراق قرضه اروپایی این کشور را در انگلیس خریداری کرد.

به گزارش رسانه های روسی، 507 میلیون دلار بدهی اوکراین را هم دو شرکت این کشور با تضمین کی یف از مسکو دریافت کردند. در عین حال، «آرسنی یاتسنیوک» نخست وزیر اوکراین در 11 دی ماه بازپرداخت دو قلم بدهی به روسیه را به مجموع مبلغ سه میلیارد و 557 میلیارد دلار ممنوع اعلام کرده بود و در جمع خبرنگاران گفت که دولت اوکراین فقط در شرایطی حاضر به گفت و گو در باره بدهی خود با روسیه و لغو ممنوعیت است که مسکو با تجدید برنامه بازپرداخت بدهی کشورش موافقت کند.

روابط روسیه و اوکراین کاملا تیره است و جنگ بدهی نیز بر آن سایه مضاعف انداخته است. بر اساس اطلاعات رسانه ها، وضع اقتصاد اوکراین بسیار وخیم است و این کشور دریک سال اخیر برای بهبودی وضع بخش های اقتصادی خود از صندوق بین المللی پول وام دریافت کرده است. بدهی های خارجی اوکراین نزدیک به 80 میلیارد دلار است.

نظرات
آخرین اخبار