کد خبر: 2579
تاریخ انتشار: 11 تیر 1395 - 12:13
ریزگردها در راهند:
طی ۲ روز آینده، استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و ایلام، بخش هایی از کرمان، سمنان، کرمانشاه و مرکزی با پدیده ریزگردها مواجه خواهند بود.

فراتاب ـ گروه خبری: شیدا ملک افضلی، رئیس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت از ورود سامانه جدید گردوغبار (ریزگردها) سی دو روز آیند خبرداد و عنوان کرد که 9 استان غرب، جنوب غربی و جنوب را تحت تاثیر قرار خواهد  داد.

به گزارش فراتاب و به نقل از میزان وی گفت: طبق تصاویر ماهواره ای سامانه بین المللی رصد پدیده ریزگردها وابسته به سازمان بین المللی هواشناسی، طی ۲ روز آینده، استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و ایلام، بخش هایی از کرمان، سمنان، کرمانشاه و مرکزی با پدیده ریزگردها مواجه خواهند بود. 

وی تاکید کرد: احتمال شدت آلایندگی ذرات معلق تا مقادیر ۵۰۰ میکروگرم بر متر مکعب برای استان های سیستان و بلوچستان و خوزستان متصور است. 

رئیس گروه سلامت هوای مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، متداول ترین نشانه هایی که طی یک پدیده گرد و غبار مشاهده می شود را تحریک مجاری هوایی فوقانی دستگاه تنفسی، سوزش چشم و درد قفسه سینه و نفس تنگی برشمرد و گفت: معمولا نوزادان و کودکان، نوجوانان وسالخوردگان و همچنین افراد دارای بیماری های زمینه ای نظیر؛ بیماری قلبی عروقی، آسم، برونشیت، آمفیزم و جانبازان شیمیایی ممکن است آسیب پذیری بیشتری داشته باشند. 

ملک افضلی افزود: وقوع پدیده ریزگردها می تواند واکنش های حساسیتی، حملات قلبی و تنفسی را تشدید نماید و مشکلات استنشاقی حادی را ایجاد کند. 

طی ۲ روز آینده، استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر، خوزستان و ایلام، بخش هایی از کرمان، سمنان، کرمانشاه و مرکزی با پدیده ریزگردها مواجه خواهند بود. 

 وی با بیان مواردی از خود مراقبتی و کاهش تبعات مواجهه با ریزگردها گفت: افراد از حضور و فعالیت غیر ضروری تا رفع آلایندگی در فضاهای آزاد خودداری نمایند، در صورت الزام به حضور در فضای آزاد حاوی ریزگردها این زمان را به حداقل ممکن کاهش دهند و از باز نگاه داشتن درب و پنجره ها و از نفوذ گرد و غبار به داخل منزل، محل کار و اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی جلوگیری بعمل آورند. 

 ملک افضلی خاطر نشان کرد: به دلیل آنکه عمدتا وقوع پدیده ریزگردها در فصول گرم سال اتفاق می افتد برای پیگشیری و عدم ورود ریزگردها به فضای بسته به منظور استفاده از وسایل سرمایشی، در منزل، محل کار، اماکن عمومی و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی از سیستم های خنک کننده چرخشی هوای فضای داخل نظیر تهویه مطبوع استفاده شود و در این شرایط کولرهای آبی و پنکه ها به دلیل امکان نفوذ هوای حاوی ریزگرد به فضای داخل و معلق نگه داشتن ذرات در هوای داخل توصیه نمی شود. 

وی گفت: حتما کلیه افراد با سابقه بیماری های زمینه ای و گروه های حساس برای پیشگیری از حملات تنفسی و قلبی به منظور مراقبت های دارویی و بازتوانی با پزشک خود مشورت نمایند. 

ملک افضلی در پایان گفت: هموطنان به منظور جلوگیری از نشست و امکان آلودگی ثانویه بر روی مواد غذایی و آشامیدنی در منازل، محل کار و مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی از پوشش مناسب استفاده کنند.

نظرات
آخرین اخبار