کد خبر: 255
تاریخ انتشار: 27 بهمن 1394 - 06:05
مهدی سنایی

مهدی سنایی، سفیر کشورمان در روسیه با شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ مصاحبه ای درخصوص فرصت های پیش آمده در ایران پسا برجام کرده است که از نظر می گذرانید.

 به گزارش خبر آنلاین، لغوتحریم ها باعث ورود ایران به بازار انرژی شده است ولی این مشارکت باعث لغو رقابت نمی شود . روسیه از این موضوع استقبال کرده است و با توجه به اظهارات رئیس جمهور ایران که وضعیت فعلی اقتصاد ایران را به شخص آزاد شده از زندان که غل و زنجیر از دستان وی برداشتند ،تشبیه کرده،

آیا ایران می تواند بازار شایسته ای کسب کند؟

تحریم ها کشور را در برابر بسیاری از محدودیت ها قرارداد و این مربوط است به شرکای ایران، و این به این معنی است که این تنش ها باید از بین برود. وقتی تحریم های ایران که بعد از انقلاب اسلامی و بعد در مورد برنامه هسته ای توسعه پیداکرد ، ایران تلاس نمود بر استقلال و منابع داخلی اش متمرکز کند . رئیس جمهور هم گفت که منابع ایران از حالت انجماد خارج می شود . منبع اصلی ایران منبع ملی است. ما ششمین برنامه توسعه داریم که به پارلمان ارائه گردید و این هم بر مبنای برنامه اقتصادی کشور بوده است. لغو تحریم موفقیت بزرگی است ولی با تمرکز بر نیروهای داخلی خود.

  مجری: چشم انداز این امکانات داخلی کجاست و اینکه شما در چه زمینه هایی و در کجا بصورت مستقل کار خواهید کرد؟

 سنایی: فرصتی که لغو تحریم ها داده، این است که تنش فنی از بین می رود. تصور در روسیه این است که این تحریم ها خیلی شدید بود. فروش نفت – سیستم سوئیفت – بیمه – کشتی ها – ترانزیت همه تحریم بودند ولی الان راحت تر می شود با کشورها ارتباط برقرار کرد تا آنها سرمایه گذاری بیشتری در کشور انجام دهند. در داخل کشور نیز زمینه هایی که در رابطه با فناوری مختلف ایجاد گردید ، ادامه دارد . ولی اگر شما درها را باز می کنید برای خارجی ها باید اقتصاد داخلی را نیز حفظ کنید. ایران در سال ۲۰۱۴ به مقام ۷ نانو فناوری رسید . ایران باید از تجارت استفاده کند و آن فرصت های قبل را ترکیب کند و همزمان با آن وارد بازار جهانی شود. مهمترین فاکتور این است که تنش های فنی با شرکای خارجی از بین می رود.

 مجری: جایگاه روسیه در ایران شرایط چیست؟ آیا یک شریک است یا سرمایه گذار؟

 سنایی: روسیه برای ایران بعنوان یک کشور دوست – شریک و همسایه است. همکاری دو کشور ابعاد مختلف دارد . مثلا در صحنه بین ا لملل و در منطقه. روابط دو جانبه نیز درحال توسعه است. من رویکرد محتاطانه ای دارم که بگویم روابط دو کشور راهبردی است ولی حالت راهبردی دارد وتردیدی نیست که در مورد برخی از مسائل بین المللی و مبارزه با تروریسم دیدگاه مشترک داریم و مشترک عمل می کنیم.

در مورد روابط دو جانبه نیز دو طرف درک خوبی داشته و مدیریت دو کشور در سطح بالایی همکاری و تعامل را کنترل می کنند و بسیاری از مشکلات حل شده است خصوصا بعد از سفر چناب پوتین که بسیار جدی و سازنده بود. همچنین سفر معاون اول نخست وزیر آقای شوالوف و چندین وزیر سازنده بود. روابط در تمام جوانب در حال توسعه است. دیروز وزیر کشاورزی روسیه در تهران بود. الان تمام زمینه ها برای صادرات محصولات کشاورزی محیا شده است . دیروز ایران مجوز صادرات محصولات لبنی را گرفت و روس ها مجوز صادرات گوشت گاو. سال ۲۰۱۵ سازنده ترین و مولد ترین سال ها در روابط دو کشور بود. مدیریت دو کشور روابط را کنترل می کنند و عزم جدی دارند که مشکلات را بردارند و اسنادی را امضا کنند.

 مجری: شرکت های روسی که کار نکرده اند و تصوری ندارند چه چیزی را باید بدانند؟

 سنایی: یک انتقادی هست و آن اینکه ما همواره مذاکرات طولانی انجام می دهیم واجرای توافقات پیش نمی رود. ما باید یک دیدگاه واقعی داشته باشیم. من کاملا اطمینان می دهم که لغو تحریم به نفع روابط دو کشور است. الان ۴۰ پروژه داریم که ۳۵ میلیارد دلار اعتبار نیاز دارد که تامین منابع مشکل بود. یکی از مسائل حاد انتقال پول بود که الان این موضوع با لغو تحریم ها حل شد. خیلی از شرکت های روسی در ایران دفتر بازکردند ولی به دلیل تحریم ها منتظر بودند. الان که تحریم ها لغو شده آنها باید سرعت عمل به خرج دهند چون الان بازار ایران رقابت پذیر شده است. مدیران کشورهم موافق این امر هستند و این امر اولویت سیاست خارجی هم می باشد.

شرکت های روس با پیشنهاد های مشخص شرکت کنند. ما خط اعتباری از طرف روسیه بازکردیم و این ها نیاز به رایزنی و حمایت دارد که ما حمایت می کنیم. در مورد انرژی هم ما آماده حمایت هستیم. در دسامبر نمایشگاه صنایع روسیه در تهران بود که ۸۰ شرکت در آن شرکت کردند. شرکت ها وارد حل مشکلات شوند و کارشان را انجام دهند و پروژه ها را اجرایی کنند تا اینکه سال ۲۰۱۶ سال اجرای آن ۴۰ پروژه که دو سال بر روی آن کار کردیم شود.

 مجری: سطح مشارکت دولتی در اقتصاد ایران چگونه است زیرا ما تجربه زیادی نداریم و اینکه این مشارکت در چه زمینه هایی است و بطور کلی مدل تجاری شما چگونه است؟

 سنایی: یک سری پروژه هست که روسها در ایران تجریه دارند و دارای مزیت هستند نظیر برنامه اتمی ایران که اولین بلوک را ساختند و قرارشد برای نوبت دوم و سوم که مذاکرات از سال ۲۰۱۴ برگزار می شود، تسریع صورت گیرد. همچننین چهار نیروگاه حرارتی هم وجود دارد که وزارت انرژی بر روی آن دارد کار می کند .در مورد راه آهن نیز که تجربه آن است و رابطه با صادرات ریل ها نیز توافقاتی صورت گرفته است که یک ماه دیگر به ایران ارسال میگردد. دراین زمینه نه تنها روس ها بلکه ایران هم شرکت های روسی را ترجیح می دهند. در حال حاضر مذاکرات جدی با شرکت های نفتی از جمله لوک اویل – روس نفت در جریان ا ست که پس از لغو تحریم ها بصورت جدی وارد کار شوند و ایران از این مشارکت استقبال می کند.

 مجری: شرکت های متوسط هم می توانند وارد میدان شوند و حتی شرکت هایی که در زمینه تجهیزات پزشکی فعالیت می کنند؟

 سنایی: من از آن می ترسم که ایران هراسی که از طرف رسانه های غربی اعمال شد ، تبدیل به یک کلیشه شود و باعث شود که دو مردم با یکدیگر سخت کار کنند و این درحالی است که یک ایرانی و یا یک روسی وقتی از کشور ایران و یا برعکس از کشور شما دیدن می کنند، ابراز شگفتی و تعحب می کنند و این حاکی از آن است که اطلاعات ما از یکدیگر کم است لذا ما همه را دعوت می کنیم برای سفر به ایران. ما تولیدات خوبی در مورد داروها داریم و برخی از شرکت ها ترجیح می دهند از ایران دارو وارد کنند ولی از آن بی اطلاع هستند.

 مجری: بازار انرژی نفت و گاز را چطور تقسیم می کنیم و چه کار کنیم؟

 سنایی: حضور ایران در بازار نفت تاثیر منفی بر قیمت نفت ندارد قیمت پایین آمد ولی قیمت به حال اول برگشت. ۱۰۲ میلیون بشکه روزانه نفت تولید میشود که ایران ۵۰۰ میلیون بشکه اضافه می کند این تاثیر جدی بر بازار نخواهد گذاشت. در زمینه نفت هم روسیه و هم ایران صادر کننده گاز و نفت هستند و می توانند شریک یکدیگر بوده و با هم کار کنند. ما در خصوص همکاری نفت و گاز با یکدیگر تجربه داریم و می توانیم با همدیگر همکاری کنیم . تبلیغات رقابت بزرگ بوجود خواهد آورد لذا ما می توانیم در پروژه های منطقه ای کار کنیم.

 مجری: قیمت پایین نفت سودمند نیست. چه قیمتی را برای استخراج نفت در نظر می گیرید؟ این قیمت های فعلی قابل قبول نیست؟

 سنایی: باتوجه به هزینه های استخراج، امیدوارم حضور ایران تحرک جدیدی هم در اوپک و هم با روسیه و هم با سایر کشورهای منطقه ایجاد کند. ایران الان می تواند مشارکت کند ولی دراین خصوص تصمیمات مشترک و همکاری های منطقه ای مورد نیاز است . اقتصاد منطقه تحت تاثیر اختلاف نظرات سیاسی در مذاکرات داخل اوپک است . ایران مایل است تولید کاهش یابد .

 مجری: اجرای خط لوله گاز ایران به اروپا از سوی شرکت ملی گاز ایران چیست؟ آیا اول نباید با کشور اسلامی جنگید و بعد لوله کشی کرد؟

 سنایی: ایران بعنوان صادر کننده نفت و گاز بازارهایی را مشخص می کند و پر مسلم آنکه باید زمینه آن نیز فراهم شود . مسئولینی که اینجا آمدند گفتند که نیاز به فرلعن شدن زمینه کار است و این یکی از ابعادی است که روسیه و ایران می توانند همکاری کنند. من برخلاف کسانی که فکر می کنند ایران رقیب روسیه است معتقدم که با روسیه می شود در زمینه ترانزیت کار کرد و پتانسیل آن هم وجود دارد.

 

نظرات
آخرین اخبار