کد خبر: 1310
تاریخ انتشار: 11 اردیبهشت 1395 - 12:10
گاردین گزارش می دهد:
کمپانی فرانسوی دی سی ان اس رسما بعنوان برنده مناقصه ساخت 12 فروند زیر دریائی به مبلغ حداقل 50 میلیارد دلار استرالیا(معادل حدود 5. 38 میلیارد دلار آمریکا) توسط مسئولین دولت فدرال استرالیا معرفی گردید که این امر با نارضایتی شدید دولت ژاپن مواجه گردید.

به گزارش فراتاب، ملکوم ساتن، نویسنده و تحلیل گر روزنامه گاردین طی گزارشی در تاریخ 8 اردیبهشت 1395 در خصوص مناقصه ساخت زیردریائی تصریح کرد که کمپانی فرانسوی دی سی ان اس (DCNS) که بعنوان برنده مناقصه ساخت زیردریائی معرفی گردیده است باید قادر باشد که در قالب یک پروژه عظیم ساخت ماشین های جنگی فوق مدرن و مجهز کلیه نیازهای عملیاتی دریائی استرالیا از جمله انجام عملیات نظامی دور برد و طولانی مدت را برآورده سازد. معرفی کمپانی فرانسوی دی سی ان اس به عنوان برنده مناقصه ساخت زیردریائی بشدت کانون توجه رسانه های عمومی در استرالیا را به خود جلب کرده است. این در حالیست که پیشتر انتظار می رفت که ژاپن برنده این مناقصه اعلام گردد.  

ملکوم ساتن در این مقاله به چند ویژگی بسیار مهم پروژه ساخت زیر دریائی های مورد نظر وزارت دفاع استرالیا اشاره  کرده است:

این زیر دریائی های جنگی فوق مدرن باید مجهز به کلیه نیازهای نیروی دریائی استرالیا جهت انجام عملیات نظامی دور برد و طولانی مدت بوده و جدا از مسئله تامین سوخت  و مواد غذائی و دیگر نیازهای مورد نظر برای مدت زمان طولانی، این زیر دریائی ها باید قادر باشند که قابلیت سازگاری جهت برطرف کردن نیازهای روحی، روانی، عاطفی و جسمی پرسنل این زیردریائی ها را برای یک دوره طولانی مدت و مواجه با شرایط سخت و دشوار را نیز داشته باشند.

این زیر دریائی ها همچنین باید با انواع سلاحها و تجهیزات نظامی آمریکائی که عمدتا در نیروهای نظامی استرالیا بکار گرفته می شوند قابل تطبیق بوده و یا قابلیت جایگزینی را داشته باشند. بعبارت دیگر ضرورت دارد تا یک مشارکت و همکاری سه جانبه میان استرالیا، آمریکا و فرانسه جهت بوجود آوردن این هماهنگی در راستای برطرف کردن نیازهای مرتبط با سلاحها و تجهیزات نظامی که در این زیر دریائی ها بکار گرفته می شوند، ایجاد گردد.

کمپانی فرانسوی دی سی ان اس رسما بعنوان برنده مناقصه ساخت 12 فروند زیر دریائی به مبلغ حداقل 50 میلیارد دلار استرالیا (معادل حدود 5. 38 میلیارد دلار آمریکا) توسط مسئولین دولت فدرال استرالیا معرفی گردید که این امر با نارضایتی شدید دولت ژاپن مواجه گردید.

کمپانی فرانسوی باید شرایط را برای مشارکت و همکاری هر چه بیشتر صنایع نظامی استرالیا و پرسنل آن در پروژه ساخت این زیردریائی ها را مد نظر قرار دهد. بدیهی است که صنایع دریائی وزارت دفاع استرالیا باید در طراحی و ساخت این زیر دریائی ها نیز مشارکت، همکاری و نظارت مستقیم داشته باشد.

کمپانی فرانسوی دی سی ان اس رسما بعنوان برنده مناقصه ساخت 12 فروند زیر دریائی به مبلغ حداقل 50 میلیارد دلار استرالیا (معادل حدود 5. 38 میلیارد دلار آمریکا) توسط مسئولین دولت فدرال استرالیا معرفی گردید که این امر با نارضایتی شدید دولت ژاپن مواجه گردید. این 12 فروند زیر دریائی پیشرفته جایگزین 6 فروند زیر دریائی قدیمی ناوگان نیروی دریائی استرالیا خواهد شد که قرار است تا سال 2025 بازنشسته و از ناوگان نیروی دریائی استرالیا خارج گردند. کارشناسان و متخصصین صنایع ساخت زیر دریائی استرالیا از چند سال قبل مطالعات خود را در خصوص ساخت 12 فروند زیر دریائی پیشرفته در راستای تقویت ناوگان دریائی کشور آغاز نموده اند.

 مقامات دولت فدرال استرالیا در این خصوص تاکید دارند که ناوگان نیروی دریائی استرالیا اساسا در راستای سیاست های راهبردی، دفاعی و امنیتی خود بمنظور حفاظت از آبهای کشور، دفاع از تمامیت ارضی و همچنین بدلیل تغییرات استراتژیک بوجود آمده در منطقه باید همواره قدرتمند باقی بماند. به همین دلیل دولت استرالیا خود را ملزم به جایگزین کردن زیر دریائی های قدیمی کولینز کلاس (Collins-class submarines) می داند و بکارگیری زیردریائی های جدید و مجهز در ناودان دریائی را در راستای استراتژی دفاعی دراز مدت خود قلمداد می کند.

تونی ابوت نخست وزیر سابق استرالیا به انتخاب ژاپن در این پروژه تمایل داشت، اما به نظر دولت ترنبول، دولت ژاپن از نظر تجربه در حدی نبود که قادر به تامین نیازهای استرالیا باشد و به دلیل محدودیت های قانون اساسی، این اولین قرارداد نظامی ژاپن می بود اگر طرف همکاری استرالیا قرار می گرفت. دولت استرالیا در عین حال تاکید کرده که ترجیح فرانسه بر ژاپن بر همکاری و شراکت استراتژیک میان استرالیا با ژاپن تاثیری نخواهد گذاشت.

مطالب مرتبط
نظرات
آخرین اخبار