کد خبر: 11206
تاریخ انتشار: 7 بهمن 1398 - 15:39
گروه رسانه‌ای فراتاب برگزار می‌کند:
کارگاه هفتم از روز 14 بهمن شروع می شود

میان نوشتن با خوب نوشتن و خوب نوشتن با حرفه‌ای نوشتن تفاوت بسیار است، میان دیدن با خوب دیدن و خوب دیدن با حرفه‌ای دیدن نیز تفاوت فراوان است، همانطور که میان پرسیدن با خوب پرسیدن و خوب پرسیدن با حرفه‌ای پرسیدن تفاوت‌ها فاحش است، و اگر بخواهیم شنیده‌ها، دیده‌ها و نوشته‌ها را بطور حرفه‌ای تحلیل کنیم آنگاه بایست هم حرفه‌ای دید، هم حرفه‌ای پرسید و هم حرفه‌ای نوشت و برای حرفه‌ای شدن در کمترین زمان و کوتاه‌ترین راه بایست ...

فراتاب -گروه آموزش: گروه رسانه‌ای فراتاب پس از برگزاری موفق شش دوره آموزش کاربردی روزنامه نگاری تخصصی، با افتخار از روز چهاردم بهمن 1398 هفتمین دوره خود را بصورت فشرده برگزار خواهد کرد.

مدرس دوره: اردشیر پشنگ عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران IFJ ، مدیرمسئول و سردبیر پایگاه خبری فراتاب و سردبیر فصلنامه «صلح برای همه» و دارای 18 سال سابقه مطبوعاتی و 7 سال تدریس حرفه‌ای در وزارت علوم و تحقیقات، دانشگاههای تربیت مدرس و زنجان، مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه و انجمن علوم سیاسی ایران. (برای مطالعه بیشتر رزومه حرفه‌ای مدرس کلیک کنید)

 

جدول زمانی برگزاری کلاس‌ها و مباحث مطروحه

 • دوشنبه 14 بهمن: ترسیم نقشه راه فردی، اصول مقدماتی روزنامه نگاری + خبرنویسی + ارزشهای خبری + عناصر خبر
 • پنجشنبه 17 بهمن: لید + تیتر + گزارش خبری
 • یکشنبه 20 اسفند: بررسی تمارین و رفع اشکالات
 • دوشنبه 21 بهمن: گزارش نویسی به سبک تاریخی + تاریخی با لید + توصیفی
 • پنجشنبه 24 بهمن: بررسی تمارین و رفع اشکالات
 • دوشنبه 28 بهمن: گزارش نویسی به سبک هرم وارونه
 • پنجشنبه 1 اسفند: بررسی تمارین و رفع اشکالات
 • دوشنبه 5 اسفند: گزارش نویسی به سبک‌های هوک + وال استریت ژورنالی
 • پنجشنبه 8 اسفند: بررسی تمارین و رفع اشکالات
 • دوشنبه 12 اسفند: گزارش تحلیلی
 • پنجشنبه 15 اسفند: بررسی تمارین و رفع اشکالات
 • دوشنبه 19 اسفند: فنون مصاحبه + میزگرد
 • پنجشنبه 22 اسفند: بررسی تمارین و رفع اشکالات
 • دوشنبه 26 اسفند: یادداشت + سرمقاله
 • چهارشنبه 28 اسفند: بررسی تمارین و رفع اشکالات

 

کارگاه حضوری

این کارگاه برای علاقمندانی که می‌توانند در تهران بر سر کلاس بیایند برگزار می‌شود. مجموع زمان کارگاه حضوری: 60 ساعت شامل 30 ساعت  حضوری و 30 ساعت مجازی خواهد بود. هر هفته یک جلسه 4 ساعته حضوری و یک جلسه 4 ساعته مجازی برگزار می‌شود. ظرفیت کارگاه حضوری محدود و مختص به 8 نفر خواهد بود.

 

کارگاه مجازی

این کارگاه برای علاقمندانی که به دلیل مسافت جغرافیایی و یا فقدان زمان مناسب، امکان حضور در کلاس حضوری را ندارند برگزار می‌شود. مجموع زمان کارگاه مجازی:  60 ساعت خواهد بود. کارگاه بصورت دو جلسه در هفته برگزار خواهد شد. کارگاه بصورت آنلاین نخواهد بود. مطالب کلاس بنا به خواست دانشجو از یکی از سه طریق گروه تلگرامی، گروه واتساپی و یا ایمیلی ارسال خواهد شد و دانشجویان از همین طریق با مدرس و نیز دیگر اعضای کلاس در ارتباط مستمر خواهند بود. با توجه به کاربردی بودن کارگاه، ظرفیت این کارگاه نیز محدود به 12 نفر می‌باشد.

 

نکات کلیدی در خصوص کارگاه هفتم

 • شیوه آموزش در کارگاه، ترکیبی از تئوری و تجربه با تاکتیک ها و تکنیک های فن نوشتن بصورت عملی است. همه دانشجویان دوره با هرسطحی که در کلاس حضور دارند، در هرجلسه پس از ارائه مباحث تئوریک، دست به نوشتن خواهند زد، بررسی فنی و محتوایی هر نوشته با هرسطح و زاویه دید متفاوتی، باعث افزایش تنوع، تجربه و بهبود کیفیت یادگیری می شود.
 • محتوای کارگاه اعم از مباحث درس و نظری کاملا از نظر متد آموزشی (به موازات کلاسهای آموزشی بین المللی) و چه از نظر طرح موضوعات روز در حوزه های مختلف کاملا به روز می باشد.
 • نکته کلیدی دیگر در رابطه با این کلاس، تاکید بر نگارش و دیدی تخصصی در فن نوشتن و ژورنالیسم است، بر اساس برنامه هایی که پیش از جلسه نخست ارائه خواهد شد، هر نفر می بایست حوزه علاقه خود را در یک یا دو حوزه تخصصی مشخص کند. نحوه تمرین ها و سوژه ها به دو گونه کلی خواهد بود. بخشی از آنها عمومی و برای همه کلاس است و بخش دیگر کاملاً تخصصی خواهند بود. بطور مثال کسی که علاقمند است در حوزه مسائل خاورمیانه کار کند به او سوژه ها و تمرین هایی درباره «بحران جاری سوریه»، «تحولات عراق»، «دیپلماسی ترکیه» و ... داده خواهد شد و کسی که می خواهد یک ورزشی نویس و یا یک فوتبالی نویس حرفه ای شود، سوژه هایش در رابطه با «لیگ فوتبال ایران» و ... خواهد بود.
 • در کارگاه پیش رو کار هم بر روی رسانه های رسمی و هم بر روی شبکه های اجتماعی از منظری حرفه ای دنبال خواهد شد. در هر جلسه برای هریک از این دو حوزه در کنار نکات لازم، تمارینی در نظر گرفته می شود، و هر جلسه پُست های منتشر شده در فضای شبکه های اجتماعی از جمله در توئیتر و اینستاگرام کاملاً بررسی می شود.
 • این فقط یک کلاس آموزش و بررسی فنون مهارت نوشتن و روزنامه نگاری نیست، در این کلاس زاویه دید پیدا کردن، امضای خاص داشتن در نوشتن یکی از اهداف جدی آن است.
 • گسترش شبکه های اجتماعی و سرعت بالای تکنولوژی باعث شده است تا امروزه دیگر روزنامه نگاری تنها دال بر فعالیت در یک نشریه مکتوب و یا تنها با مهارت نوشتن نباشد، بلکه مهارت های گزارشگری تلویزیونی (نوع اینترنتی) و رادیویی (پادکست) بسیار در جهان امروز مورد اقبال قرار دارد، در این کارگاه نیز دروس و تمارین در هرهفته با یک سوژه ثابت در سه بخش نوشتاری، تصویری و پادکستی خواهد بود.

 

ارائه مدرک

 •  ارائه گواهی دو زبانه (فارسی -انگلیسی) شرکت در دوره توسط پایگاه خبری فراتاب
 • انتشار تمارین در قالب مطلب حرفه‌ای و قابل جستجو در گوگول: همچنین با توجه به برنامه ریزی کارگاه تا پایان دوره هر نفر دست کم 6 تمرین کلاسی اش بصورت مطالب حرفه ای در مطبوعات با نام و تصویر خودش منتشر خواهد کرد که این امر خود یک رزومه کاری و حرفه ای محسوب می شود.
 • دریافت کارت خبرنگاری حرفه‌ای: برخی از نفرات که از یکسو توان و علاقه بیشتری برای نوشتن از خود نشان دهند و از سوی دیگر توسط شورای سردبیری فراتاب مورد تایید قرار گیرند، میتوانند وارد سیکل همکاری با این موسسه رسانه ای شوند که در نهایت خواهند توانست موفق به دریافت کارت حرفه ای خبرنگاری شوند.

 

زمان اهدای مدرک دوره

 • چهارشنبه 28 اسفند 1398
 • برای دانشجویانی که در تهران و یا ایران نیستند مدرک دوره از طریق پست ارسال می شود و برای دانشجویان خارج از کشور تصویر مدرک و تائیدیه آن ایمیل خواهد شد.

 

شیوه آموزش دوره مجازی

این کارگاه مختص کسانی است که به دلیل بعد مسافت یا عدم هماهنگی ساعت حضور و یا به دلیل بی‌نظمی در برنامه کاری و روزانه خود نمی‌توانند در روز و یا ساعت بخصوصی مطالب، مباحث و تمرینات کلاس را پیگیری کنند.

لذا اینکه در شهر، روستا و یا کشوری دیگر هستید دیگر یک محدودیت برای حضور در کارگاه به شمار نمی‌رود و در نتیجه می توانید در کارگاه شرکت کنید.

علاوه بر در اختیار قراردادن جزوه، تصاویر مربوطه به هرکلاس، فایل صوتی، دانشجویان بخش مجازی می‌بایست به مانند کسانی که در کلاس حضور پیدا می‌کنند در مباحث تئوریک و عملی کلاس مشارکت فعال داشته باشند.

کارگاه کلاس مجازی از طریق یک «گروه اختصاصی در تلگرام و نیز واتساپ و همچنین از طریق «ایمیل» بطور منظم و طبق جدول زمان بندی شده به ارسال بسته‌های آموزشی مربوط به هر مبحث اقدام خواهد کرد.

کلاس‌های گروه مجازی در روزهای اعلام شده برگزار خواهد شد. در ساعت مشخصی پکیج مطالب هر جلسه در گروه بارگذاری خواهد شد. اعضای محترم سپس می‌توانند به مطالعه دست زده و مباحث و سوالات خود را مطرح کنند. در هر جلسه یک تمرین عملی برای هر نفر در حوزه تخصصی یا مورد علاقه وی نظر گرفته خواهد شد که می‌بایست تا ساعت 12 ظهر روز تدریس بعدی آن را انجام و در گروه بارگذاری کند، تمارین مذکور بطور کامل توسط استاد، بررسی شده و نکات لازم در مورد هریک از آنها نوشته خواهد شد.

در صورت داشتن استاندارد لازم و رفع اشکالات، تمارین مذکور که از مباحث روز می‌باشد در وبسایت رسمی و حرفه‌ای فراتاب با درج نام نویسنده آن، منتشر خواهد شد. در حقیقت در پایان هرجلسه، نتایج عملی کار هریک از دانشجویان در معرض دیدگاه مخاطبان عمومی قرار خواهد گرفت و دانشجویان می‌توانند بازتاب‌های مختلف آن را در فضای رسمی و شبکه‌های اجتماعی مشاهده کنند. امری که تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت قلم و دقت هر دانشجو خواهد داشت.

نفرات شرکت کننده در کارگاه مجازی ضرورتی برای حضور در یک ساعت منظم در شبانه روز نخواهند داشت و می‌توانند در بازه‌های زمانی خاص و منعطفی در طول شبانه روز از بسته‌های آموزشی و مباحث مطروحه توسط مدرس بهره‌مند شده و سوالات خود را نیز مطرح کنند.

 

هزینه کارگاه

هزینه کارگاه حضوری: 950 هزار تومان (تخفیف برای دانشجویان، خبرنگاران و ساکنان مناطق محروم: 100 هزار تومان)

هزینه کارگاه مجازی: 690 هزار تومان (تخفیف برای دانشجویان، خبرنگاران و ساکنان مناطق محروم: 70 هزار تومان)

 • برای استفاده از تخفیف مربوط به ساکن بودن در مناطق محروم نیاز به ارسال مدرکی نیست، گفته خود دانشجو برای اثبات این موضوع کفایت می‌کند.
 • برای هر نفر واجد شرایط تخفیف، تنها امکان استفاده از یکی از سه مورد تخفیف فوق وجود دارد.

 

دوره کارآموزی:

توجه: به چهار نفر نخست در کارگاههای حضوری و مجازی امکان حضور در یک دوره کارآموزی دو ماهه جهت ثبت در رزومه و انجام عملی کار حرفه‌ای روزنامه نگاری در کنار روزنامه‌نگاران و خبرنگاران گروه رسانه‌ای فراتاب داده خواهد شد.

 

چگونگی ثبت نام در کلاس

ایمیل  Pashang1979@gmail.com

ایدی تلگرامی@PashangClass 

 

تکمیل ثبت نام

برای تکمیل فرآیند ثبت نام می بایست تصویر فیش واریزی را از طریق ایمیل و یا آیدی تلگرامی و یا واتساپ ارسال کنید.

همچنین پر کردن و ارسال فرم مشخصات برای تکمیل فرآیند ثبت نام الزامی است (فرم مذکور از طریق ایمیل، واتساپ و یا تلگرام در اختیار داوطلبان ثبت نام کارگاه قرار خواهد گرفت)

شماره حساب:  3390687523 به نام اردشیر پشنگ در نزد بانک تجارت

شماره کارت: 5859831049083776 به نام اردشیر پشنگ (بانک تجارت)

توجه: مهلت ثبت نام، تا پایان ساعت 20:00 روز یکشنبه  13 بهمن  می‌باشد. با توجه به محدود بودن ظرفیت کلاس اولویت با متقاضیانی خواهد بود که در زمان سریع‌تری ثبت نام کرده باشند در صورت تکمیل ظرفیت مراتب از طریق وبسایت فراتاب و نیز کانال تلگرامی مدرس اعلام خواهد شد.

توجه: ظرفیت کارگاه حضوری: 8 نفر و کارگاه مجازی: 12 نفر

محل برگزاری کارگاه حضوری: کارگاه در تهران و یکی از مراکز معتبر آموزشی –رسانه‌ای در مرکز شهر برگزار خواهد شد. آدرس متعاقبا برای اعضای نهایی کلاس ارسال خواهد شد.

 

نظرات
آخرین اخبار