برلین بدنبال بازگرداندن سربازانش از پایگاه انجرلیک | فراتاب
کد خبر: 2839
تاریخ انتشار: 23 تیر 1395 - 10:20
رئیس مجلس آلمان:
نوربرت لامرت رئیس مجلس فدرال اعلام کرد اگر دولت ترکیه به کارشکنی در بازدید نمایندگان آلمان ادامه دهد، این ماموریت به احتمال زیاد تمدید نخواهد شد و نیروهای آلمانی به این کشور بازگردانده می شوند.

فراتاب سرویس بین الملل: رئیس مجلس فدرال آلمان در مصاحبه ای که روز سه شنبه ۱۲ژوئیه روی خروجی پایگاه اینترنتی رادیو آلمان قرار گرفت گفت: "شاید باید یکبار دیگر روشن شود که مجلس آلمان ماموریت سربازان آلمانی را در خارج، اساسا هنگامی تصویب می کند که این امر در چارچوب یک ماموریت بین المللی و با استقبال دولت محلی صورت گیرد. سربازان ما در جائی که مورد استقبال نباشند نمی مانند".

پس از تصویب قطعنامه شناسایی "نسل کشی ارامنه" در مجلس فدرال آلمان، مناسبات این کشور با ترکیه به سختی تیره شده است. دولت ترکیه از دوم ژوئن امسال در پی تصویب این قطعنامه با بازدید نمایندگان این مجلس از پایگاه اینجرلیک مخالفت ورزیده است هر چند رهبران دو طرف تلاش کرده اند که تنش ها را کاهش دهند اما در دیداری که آخر هفته گذشته در حاشیه نشست ناتو در ورشو میان آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه انجام شد، نتوانست این مناسبات را نیز گرم تر کند.
 

پایگاه اینجرلیک، در نزدیکی مرز سوریه، مهمترین مرکز دفاع ناتو از ترکیه در برابر حمله های احتمالی از خاک سوریه به این کشور است. از سال ۲۰۱۲ عملیات آمریکا در سوریه و عراق علیه داعش نیز از آنجا هدایت می شود. مجلس فدرال آلمان در سال ۲۰۲ استقرار ۴۰۰ سرباز و تعدادی هواپیمای تورنادوی آلمانی در پایگاه اینجرلیک را تصویب مجلس کرد. این ماموریت ابتدا برای یک سال تصویب شد، اما تاکنون دوبار تمدید شده است.
 
بر پایه مصوبه مجلس، نیروهای آلمانی تا پایان سال جاری میلادی در اینجرلیک می مانند. اما بنا به اظهار نوربرت لامرت رئیس مجلس فدرال، اگر دولت ترکیه به کارشکنی در بازدید نمایندگان آلمان ادامه دهد، این ماموریت به احتمال زیاد تمدید نخواهد شد و نیروهای آلمانی به این کشور بازگردانده می شوند.
 
از پایگاه اینجرلیک عملیات "دفاع فعال" ناتو هدایت می شود. در کنار هواپیماهای تورنادوی آلمان، سیستم دفاعی پاتریوت آمریکا، موشک های دوربرد، میان برد و کوتاه برد، جنگنده های متعدد و سیستم رادار هوشمند مستقر شده است.
 

نظرات
آخرین اخبار