اقدامات دولت چین علیه رادیکالیسم در سین کیانگ | فراتاب
کد خبر: 9275
تاریخ انتشار: 14 تیر 1398 - 15:33
سفیر چین در تهران تشریح کرد:


به گزارش رادیو بین المللی چین، چانگ هوآ، سفیر جدید کشور چین در تهران، صبح امروز جمعه ۱۴ تیرماه در یادداشتی خطاب به مردم ایران نوشت:

چین و ایران تاریخ تبادلات دوستانه دیرینه دارند. شین جیانگ چین برای مردم ایران غریبه نیست بلکه در قرن 13 میلادی، سعدی ، شاعر معروف ایرانی، به شهر کاشغر شین جیانگ سفر کرد و شعر زیبایی را سرود. تبادل تمدن های چین و ایران نیز در جاده ابریشم باستانی مشاهده شده است. در تعدادی از ساختمان ها و همچنین ادبیات و موسیقی شین جیانگ چین، تاثیر ایران دیده میشود.متوجه شده ام که مردم ایران همیشه به دانستن وضعیت مردم در شین جیانگ علاقه دارند، اما منابع اطلاعات محدود است، و بعضی وقت ها رسانه های غربی به آن آسیب می رسانند. اینجانب به عنوان سفیر چین، تمایل دارم وضعیت شین جیانگ را به دوستان ایرانی معرفی کنم تا دوستان بتوانند منطقه زیبای شین جیانگ چین را جامع تر و عینی تر بشناسند.

شین جیانگ به مدت طولانی بخش جدایی ناپذیر از قلمرو چین بوده است. مناطق وسیع در شمال و جنوب کوههای تیانشن، «شی یو» (به معنی «مناطق غربی») در دوران باستان نامیده می شود. در 60 سال قبل از میلاد، حکومت دودمان هان غربی، فرماندهی مرزی شی یو را رسما در شین جیانگ تاسیس کرد که نشانگر این است که شین جیانگ بخشی جدایی ناپذیر از قلمرو چین می باشد. بعد از تاسیس جمهوری خلق چین در سال 1949 میلادی، تغییرات چشمگیر اقتصادی و اجتماعی در شین جیانگ رخ داده و شین جیانگ وارد بهترین دوره رونق و توسعه شده است.

شین جیانگ از زمان های قدیم یک منطقه چند قومی بوده است. بسیاری از گروه های قومی مکررا به آنجا مهاجرت کرده و با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند که گروه های عمده قومی آنها شامل اویغور، هان، قزاقی، مغولی، هوی، قرقیز و غیره می باشند. شین جیانگ مدتهاست که یک منطقه چند مذهبی است. ادیان پیشاتاریخ، زرتشتیان، بودیسم، تائوئیسم، مانوی، نستوریسم، اسلام، مسیحیت کاتولیسیزم، پروتستانتیسم و کلیسای ارتدوکس شرقی در دوره های مختلف تاریخ در شین جیانگ رایج بود. 
در دوران معاصر، با سوءاستفاده از دوره تضعیف چین، امپریالیست ها و استعمارگران به شین جیانگ تجاوز کردند، جدایی شین جیانگ از چین را تبلیغ و تهییج و ریشه تخریب ثبات و سعادت شین جیانگ را ایجاد کردند. پس از پایان جنگ سرد، تحت تاثیر چندگانه نیروهای جدایی طلب، افراط گرایی مذهبی و تروریست خشونت بار، حملات تروریستی در شین جیانگ اغلب رخ دادند که باعث ایجاد صدمات بزرگی برای زندگی و اموال مردم همه اقوام شدند و شرافت انسانی و حقوق بشر را به طور جدی آسیب زدند. نیروهای جدایی طلب به شدت تاریخ شین جیانگ را تحریف و تقلب کردند، و موانع و نفرت اقوام را تحریک کردند و همواره تلاش نمودند تا کشوری به نام «ترکستان شرقی» را از طریق «افراطگرایی» تاسیس نمایند. افراط گرایان مذهبی با بالا نگهداشتن پرچم اسلام، رفتارشان کاملا نقض آموزه های اسلامی است. آنها مردم را به مقابله در برابر مدیریت دولتی تحریک می کنند، زندگی بدون تلویزیون و رادیو و روزنامه را موعظه می کنند، قوانین مذهبی دروغین مانند «زنان مجاز به کار نیستند» منتشر می کنند و حقوق بشر شهروندان را به شدت نقض میکنند، نیروهای تروریست به طرز خشنی در انجام فعالیت های خرابکارانه علیه مردم عادی به سر می برند. آمار نشان می دهد که از سال 1990 تا پایان سال 2016، نیروهای جدایی طلب، تروریست و افراط گرا هزاران حمله تروریستی را در شین جیانگ انجام دادند، تعداد زیادی از مردم بی گناه و صدها افسر پلیس را کشتند و باعث آسیب مالی قابل توجهی شدند. در روز 5 ژوئیه 2009، گروه های «ترکستان شرقی» در داخل و خارج از چین، یک شورش خشونت آمیز در ارومچی به راه انداختند که کل جهان را تکان داد. تروریست ها به فروشگاه ها و مکانهای عمومی به شدت حمله کردند و باعث مرگ 197 نفر و جراحت بیش از 1700 نفر گردیدند و 331 فروشگاه و 1325 وسیله نقلیه را تخریب و سوزاندند و به بسیاری از مکانهای عمومی خسارت وارد کردند. تروریست ها رهبران مذهبی را هم ترور می کنند. در سال 1996، آرونخان حاجی، معاون رئیس انجمن اسلامی چین و رییس انجمن اسلامی شین جیانگ و خطيب مسجد عیدگاه کاشغر، در مسیر خود به مسجد 21 بار مورد اصابت ضربات چاقو به وسیله چهار تروریست قرار گرفت و به شدت مجروح شد. در سال 2014، جمعه طاهر، 74 ساله، معاون رییس انجمن اسلامی شین جیانگ و امام مسجد عیدگاه کاشغر، پس از خواندن نماز صبح و در راه بازگشت به خانه خود توسط سه تروریست به طور وحشیانه به قتل رسید.

با توجه به تهدیدات واقعی از طرف تروریسم و افراطگرایی، اقدامات مبارزه با آنها بر مبنای وضعیت موجود در شین جیانگ به طور جدی صورت گرفته است. این مبارزه همواره به طور قانونی انجام شده و نشان داده است که عدالت رویه و حقوق اساسی شهروندان حفظ می شود و مطالبات مذهبی معقول مومنان بر آورده می شود. شین جیانگ اهمیت ویژه ای به اقدامات ریشه کنی تروریسم میدهد و با تمرکز بر بهبود معیشت مردم، تقویت تبلیغات وآموزش قانونی، همچنین تاسیس مراکز آموزش حرفه ای و شغلی و غیره تاثیرات تروریسم را از بین می برد.

تاسیس مراکز آموزش حرفه ای و شغلی یک اقدام احتیاطی مقابله با تروریسم است که برخی افراد با مجازات و جرایم کوچک و یا نقض قانون در این مراکز آموزش می بینند. برنامه های درسی این مراکز شامل گفتن و نوشتن زبان استاندارد چینی، قانونمندی، توانایی حرفه ای و شغلی،و درس های مبارزه با افراط گرایی است. پس از آموزش، کارآموزان مهارت خود را در استفاده از زبان استاندارد چینی بهبود بخشیده، احساسات خود را نسبت به کشور، شهروندان و حاکمیت قانون سالاری افزایش داده، مهارت های حرفه ای را به دست آورده، خود را از نفوذ و کنترل ایدئولوژیک تروریسم و افراط گرایی آزاد کرده و به زندگی عادی برمیگردند. حقوق کارآموزان در دوره تحصیلی آنها به طور کامل تضمین می شود. آنها می توانند به طور منظم به خانه بر گردند، مرخصی بروند، آداب و رسوم آنها قابل احترام میباشد و همچنین می توانند از فعالیت های فرهنگی و تفریحی فراوان و متنوع لذت ببرند. چندی پیش، بنده از چند مرکز آموزش بازدید کردم که کار آموزان از فرصت های تحصیلی و قوانین و مهارت های بسیار مفیدی بهره مند بودند.

اقدامات مبارزه با تروریسم و حفظ ثبات در شین جیانگ مورد حمایت مردم تمام اقوام این منطقه قرار گرفته و دستاوردهای مثبتی را به همراه داشته است. شرایط اجتماعی شین جیانگ تحولات چشمگیری داشته است. شین جیانگ بیش از دو سال هیچ پروندی تروریستی خشونت آمیزی نداشته است که رفاه و امنیت مردم همه اقوام به طور قابل توجهی افزایش یافته است. وضعیت کلی جامعه شین جیانگ دارای ثبات است، اقتصاد به طور پیوسته و سالم در حال توسعه است، زندگی مردم تمام اقوام به طور مداوم بهبود یافته و پیشرفت در همه زمینه ها دیده می شود. در سال 2018، تولید ناخالص داخلی شین جیانگ 6 درصد افزایش یافته است. بیش از 150 میلیون نفر به شین جیانگ سفر کرده اند و این تعداد و همچنین درآمد گردشگری نسبت به پارسال 40 در صد و 105 درصد افزایش یافته است. مسلمانان شین جیانگ کاملا از آزادی مذهبی برخوردار هستند. در حال حاضر، بیش از 26 هزار مسجد در شین جیانگ وجود دارد و تعداد روحانیان به 29 هزار رسیده است. تعداد مسجد و سرانه تعداد مسجد به جمعیت در شین جیانگ در تمام جهان بسیار بالاست.

برخی از سیاستمداران و رسانه های غربی برای مدت طولانی «اسلام ‌هراسی» را تبلیغ و منتشر کرده اند. بعضی از کشورهای غربی مدتها در خاورمیانه تنش ایجاد کرده اند، اما تلاش های شین جیانگ چین جهت مبارزه با تروریسم و افراط گرایی را اقدام ظلم و ستم علیه اویغورها یا مسلمانان دانستند. در مقابل، کشورهای اسلامی اقدامات چین را تقدیر می کنند. قطعنامه ای که در چهل و ششمین نشست شورای وزرای خارجی کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در مارس 2019 تصویب شد، تلاش های دولت چین برای محافظت از مسلمانان چینی را مثبت ارزیابی کرده و بر تمایل خود برای تقویت همکاری با چین تأکید کردند. چین از این رویکرد قدردانی می نماید.

دوستی چین و ایران ریشه دار است و دو کشور در زمینه های امنیتی و مبارزه با تروریسم همکاری گسترده ای دارند. امیدوارم با توضیحات بنده، دوستان ایرانی بتوانند آشنایی بیشتری با دستاوردهای پیشرفت شین جیانگ چین و تلاش های ضد تروریسم در چین داشته باشند. اینجانب باور دارم که همکاری میان دو کشور در مبارزه با تروریسم و افراط گرایی تقویت خواهد یافت و نقش مهمی را در حفظ امنیت و ثبات منطقه ایفا خواهد نمود.

چانگ هوآ ، سفیر چین در ایران

نظرات
آخرین اخبار