عبدالله دوم: در مقابل دو راهی قرار داریم | فراتاب
کد خبر: 8623
تاریخ انتشار: 15 خرداد 1397 - 19:10
ادامه ناآرامی‌ها در اردن با وجود استعفای نخست‌وزیر؛
در پی استعفای هانی الملقی، نخست وزیر اردن به دلیل ادامه اعتراضات مردمی در این کشور، پادشاه اردن، وزیر آموزش و پرورش را مامور تشکیل دولت کرد.

فراتاب / بین الملل - به نقل از المیادین، عبدالله دوم، پادشاه اردن عمر الرزاز، وزیر آموزش و پرورش در دولت قبلی را مامور تشکیل دولت جدید کرد. این اقدام چند روز پس از ناآرامی‌ها در اردن در اعتراض به قانون جدید بودجه‌ها صورت گرفت.

در همین حال، عبدالله دوم در دیدار خود در کاخ الحسینیه با تعدادی از مدیران رسانه‌های رسمی و سردبیران روزنامه‌های اردنی اعلام کرد: اوضاع منطقه و قطع گاز از سوی مصر و بسته شدن مرزها در مقابل بازارهای اصلی اردن علت نابسامان شدن اوضاع اقتصادی این کشور بوده است.

وی گفت: قطع گاز از سوی مصر بیش از چهار میلیارد دینار برای اردن هزینه به بار آورده است.

عبدالله دوم خاطرنشان کرد: اردن با شرایط اقتصادی و منطقه‌ای پیش بینی نشده‌ای مواجه شده و هیچ طرحی که بتواند به سرعت و به صورت کارآمد با این چالش مواجهه کند، وجود ندارد.

وی گفت: اردن در حال حاضر در مقابل یک دو راهی قرار دارد؛ یا باید از بحران خارج شده و زندگی کریمانه‌ای برای مردم فراهم کرد یا اینکه وارد یک مسیر نامعلوم شویم.

پادشاه اردن افزود: باید اذعان کنیم که کوتاهی از سوی برخی از مسوولان در اتخاذ تصمیمات صورت گرفته است و با این کوتاهی نیز برخورد شد و مسئولان آن برکنار شدند.

با وجود استعفای دولت هانی الملقی، نخست وزیر اردن اما اعتراضات در این کشور دوشنبه شب برای پنجمین شب متوالی ادامه یافت.

در امان، پایتخت اردن معترضان برای پنجمین شب متوالی تجمع کرده و خواهان توقف رویکردهای اقتصادی کنونی شدند.

در استان الکرک نیز اعتراضات مردمی در اعتراض به قانون مالیات بر درآمد برپا شد. شرکت کنندگان در این اعتراضات تاکید کردند که به تحرکات خود تا زمان برآورده شدن تمامی خواسته‌هایشان ادامه می‌دهند.

همچنین مناطقی در اربد، الزرقاء الجدیده، لوا ذیبان و الرمثا صحنه برپایی تظاهرات مشابهی بودند.

پیشتر هانی الملقی در نشست با عبدالله دوم استعفای خود را ارائه داد. خبرگزاری رویترز نیز از منابع نقل کرد که عبدالله دوم الملقی را به قصر خود در الحسینیه فراخواند. منابع پیش بینی کرده بودند که عبدالله دوم از الملقی در راستای آرام کردن اعتراضات نسبت به سیاست‌های اقتصادی خواسته است تا استعفا دهد.

حدود ۴۰ شهر و روستا در اردن طی چند روز گذشته صحنه تظاهرات‌ها و اعتراض‌هایی در مخالفت با قانون مالیات بر درآمد بودند.
از سوی دیگر، مسئولان امنیتی از بازداشت ۶۰ تن در حین اعتراضات به دلیل انجام اقدامات خشونت آمیز خبر دادند.

ایسنا

کلید واژه ها :
نظرات
آخرین اخبار