کد خبر: 7851
تاریخ انتشار: 4 اردیبهشت 1397 - 21:20

 

فراتاب–گروه بین الملل: وزرای خارجه گروه هفت کشور صنعتی جهان به اتفاق، روسیه را بابت آنچه "الگوی رفتاری غیر مسوولانه و بی‌ثبات ‌کننده‌" خواندند محکوم کرده و از مسکو خواستند به حل درگیری در سوریه کمک کند.

به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ این وزیران با تشکیل کار گروهی برای مطالعه "رفتار بد" روسیه موافقت و تاکید کردند روی طرحی برای ارتقای همکاری علیه مداخله خارجی در فرایندهای انتخاباتی کار می‌کنند.

وزرای خارجه گروه هفت در بیانیه مشترکی اعلام کردند: "ما از روسیه می‌خواهیم تا از این رفتار دست بردارد؛ چرا که گزندی برای شکوفایی همکاری سازنده است."

این نشست از زمان حملات سه‌جانبه تحت رهبری آمریکا به سوریه، اولین نشست عالی‌رتبه میان متحدان واشنگتن است. حمله سوریه به بهانه حمله شیمیایی ادعایی در حومه دمشق انجام شد.

نشست دو روزه تورنتو در واقع زمینه‌چینی نشست رهبران گروه هفت در هفتم و هشتم ژوئن در کبک است. این مقام‌ها علاوه بر مساله تنش‌ها با مسکو، درباره ایران و کره‌شمالی هم رایزنی کردند. همچنین مشکلات سیاسی در ونزوئلا و میانمار به بحث گذاشته شد.

همچنین یک مقام ارشد آمریکایی اعلام کرد، آنها به‌رغم محکوم کردن رفتار بی‌ثبات کننده روسیه باب مذاکره با روسیه را نبستند.

بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس هم در حاشیه نشست مذکور تاکید کرد اقدامات مسکو در اوکراین و سوریه "نگران‌کننده" است.

به گفته او، وزرای گروه هفت بر لزوم حفظ هوشیاری در قبال روسیه تاکید کردند.

در همین حال کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا که میزبان بود، گفت این وزیران نگرانی عمیق خودشان را از حمله "نفرت‌انگیز" با گاز اعصاب در انگلیس و "تلاش‌های روسیه برای بی‌ثبات کردن دموکراسی‌ها از طریق مداخله در فرایندهای انتخاباتی" را مطرح کردند.

او در پایان مذاکرات در کنفرانسی خبری تاکید کرد: کشورهای گروه هفت به پیشگیری، توقف و واکنش به مداخله خارجی متعهد شدند. آن کسانی که به دنبال تضعیف دموکراسی‌های ما هستند با تبعات آن روبرو خواهند شد. اتحاد آشکاری میان متحدان گروه هفت درباره روسیه وجود دارد.

همچنین جان سالیوان، وزیر امور خارجه موقت آمریکا در جمع خبرنگاران از مسکو خواست تا "از مانع‌تراشی در روند صلح سوریه دست برداشته و نقشی سازنده در پایان دادن به این درگیری هفت ساله ایفا کند."

او افزود: روسیه باید یک شریک سازنده در سوریه باشد یا باید پاسخگو شود.

منبع: ایسنا

نظرات
آخرین اخبار