کد خبر: 3426
تاریخ انتشار: 12 مرداد 1395 - 10:25
آیت الله هاشمی رفسنجانی:
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با ابراز تاسف از مانع تراشی های متحجران در کشورهای اسلامی بخصوص در ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: اگر این گروه به جای تندروی، لااقل سکوت می کردند، انقلاب اسلامی با توجه به ظرفیت ها، الگوی ملت های مسلمان می شد.

فراتاب-گروه سیاسی:از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی، صبح دوشنبه در دیدار هیات رئیسه و روسای انجمن های فدراسیون آماتوری کارگری، با یادآوری ضدیت تندروها با مبارزین و شخص امام(ره) که حتی در جلسات، مبارزه را با تعابیری چون 'مشت به سندان کوبیدن' و 'آب غربال کردن'، به سخره می گرفتند و با قیافه ی حق به جانب می گفتند 'جواب این خون ها را چه کسی می دهد؟'، افزود: همین جماعت در سال های اخیر چنان ادعای انقلابی گری دارند که اگر جامعه سوابق سکوت آنان در مقابل چپاول های استبداد و استعمار را در تاریخ ثبت نمی کرد، امروز ادعای پیشتازی با امام و مبارزین را داشتند.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ما خوشحال می شویم که با درک حقایق، به انقلاب بپیوندند و برای سربلندی نظام تلاش کنند، اما به یاد داشته باشند که با قدیس سازی ها، به فکر فریب جامعه نباشند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ورزش را یکی از کارهای بسیار ضروری در عصر ماشین دانست و گفت: در شرایطی که اکثر کارها نشسته انجام می شود، بی توجهی به ورزش، حذف تدریجی سلامتی فردی و نشاط اجتماعی است.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ارائه تحلیلی از تفاوت ها و شباهت های کارهای بدنی با کارهای ورزشی افزود: شادابی روحی حاصل از ورزش، ضرورت خستگی های جسمی کارگران پس از یک روز کاری است.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، با اشاره به خاطرات دوران نوجوانی خویش در روستای بهرمان که کار به ویژه کشاورزی و ورزش سرگرمی توامان بود، گفت: کارگران به خاطر تحرکات جسمی، معمولا جزو افراد سالم جامعه هستند و اگر ورزش را هم همزمان با کار و یا پس از آن، در دوران بازنشستگی، ادامه دهند، بر درصد سلامتی آنها می افزاید.
وی با یادآوری سوابق ورزش کارگری در تاریخ معاصر ایران، به سال های نخستین پس از پیروزی انقلاب و طرح مباحث مربوط به قانون کار در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: پس از جنگ که سازندگی، برنامه اصلی کشور شده بود، ورزش مربوط به بخش های کارگری جدّی گرفته شد و یکی از وظایف وزارت کار در کنار توجه به دیگر نیازهای معیشتی، جسمی و روحی کارگران، تأکید بر برنامه های ورزشی بود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با بیان این مطلب که 'ورزش علاوه بر مردان، به خاطر شرایط جسمی زنان، از ضرورت های زندگی آنان است'، اظهار داشت: اینکه بعضی از متحجرین، ورزش را مغایر با شخصیت های زنانه می دانند، از وصله های ناجور در تفکرات اسلامی است و بزرگان دینی ما، بدون تبعیض البته متناسب با شرایط جسمی آنان بر اهمیت ورزش تأکید می کردند.
آیت الله هاشمی رفسنجانی، در عین حال کارگران را سرمایه ای ارزشمند برای همه جوامع بشری دانست و گفت: با وجود رشد تکنولوژی و گسترش حضور ماشین در تولیدات، نیاز به حضور نیروی انسانی، همیشه رو به افزایش است.
وی کارگری را سالم ترین شغل برای امرار معاش دانست و افزود: روحیات کارگران به گونه ای است که نمی توانند مستبد باشند و حضور آنان در فضای سیاسی کشور بر اساس تفکرات ناب اعتدال اسلامی است.
در آغاز این دیدار، ابوالحسن فیروزآبادی، قائم مقام وزیر کار، در سخنانی با اشاره به سوابق ورزش های کارگری در تاریخ ایران، گفت: در دولت یازدهم به ورزش کارگری توجه ویژه ای شد، به گونه ای که فدراسیون ورزش های کارگری، فعال و اولین مسابقات تمرینی المپیک داخلی، زمستان سال گذشته در مازندران برگزار شد.
همچنین سید امیر حسینی، سرپرست فدراسیون آماتوری کارگری گزارشی از برنامه ها، فعالیت ها و موفقیت های ورزش های کارگری ارائه کرد.

مطالب مرتبط
نظرات
آخرین اخبار