کد خبر: 12464
تاریخ انتشار: 19 تیر 1403 - 12:40
تحلیل تطبیقی نتایج دور اول و دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ و بررسی تغییرات گسترده در مشارکت و الگوهای رای‌دهی

 فراتاب: انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ با دو دور متمایز از رأی‌دهی و مشارکت مردمی، نمایانگر تحولات چشمگیری در الگوی انتخاباتی بود. در گزارش تطبیقی آرای دور اول و دور دوم، تأثیرات افزایش مشارکت و تغییرات در پایگاه حمایت نامزدها به دقت بررسی شده است.

 انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ با مشارکت تقریباً نیمی از جمعیت رأی‌دهندگان و رقابت فشرده‌ای میان کاندیداها برگزار شد. نتایج دور اول و دور دوم تفاوت‌های قابل توجهی در الگوی رأی‌دهی نشان دادند که این تفاوت‌ها را می‌توان در افزایش میزان مشارکت و البته افزایش پایگاه رأی نامزدها بررسی کرد. در این گزارش، به بررسی تطبیقی آرای دو دور انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ پرداخته شده تا تغییرات در حمایت مردمی از کاندیداها و عواملی که بر نتایج نهایی تأثیرگذار بودند، مشخص شود. این بررسی به شناسایی روندها و راهبردهای موفق در جلب رأی‌دهندگان کمک می‌کند.

 بررسی آرای دور اول-رقابت نزدیک

در دور اول انتخابات، تعداد کل آرای ماخوذه (صحیح و باطله) ۲۴ میلیون و ۵۳۵ هزار و ۱۸۵ رأی بود و درصد مشارکت ۳۹.۹٪ بود. وضعیت نامزدها و آرای آنان به ترتیب زیر:

  1.  مسعود پزشکیان: ۱۰ میلیون و ۴۱۵ هزار و ۹۹۱ رای معادل ۴۲.۴٪
  2.  سعید جلیلی: ۹ میلیون و ۴۷۳ هزار و ۲۹۸ رأی معادل ۳۸.۶٪
  3.  محمدباقر قالیباف: ۳ میلیون و ۳۸۳ هزار و ۳۴۰ رأی معادل ۱۳.۸%
  4.  مصطفی پورمحمدی: ۲۰۶ هزار و ۳۹۷ رأ معادل 0.08%

با توجه به نتایج و عدم کسب اکثریت مطلق آراء توسط هیچ‌یک از نامزدها، انتخابات به دور دوم کشیده شد. در دور دوم، قرار بر این بود که دو نامزد با بیشترین رأی برای رسیدن به پاستور با یکدیگر به رقابت بپردازند.

 

بررسی آرای دور دوم-بازگشت به صندوق

در دور دوم انتخابات، تعداد کل آرای ماخوذه شمارش شده ۳۰میلیون و ۵۳۰ هزار و ۱۵۷ رأی بود. درصد مشارکت به ۴۹.۸٪ افزایش یافت. نتایج نهایی برای دو کاندیدای دور دوم به شرح زیر است:

  1.  مسعود پزشکیان: ۱۶ میلیون و ۳۸۴ هزار و ۴۰۳ رأی معادل ۵۳.۶%
  2.  سعید جلیلی: ۱۳ میلیون و ۵۳۸ هزار و ۱۷۹ رأی معادل ۴۴.۲٪

 در دور دوم انتخابات، شاهد رشد میزان مشارکت نسبت به دور اول بودیم و نتیجه نهایی نشان‌دهنده جذب حمایت بیشتر توسط مسعود پزشکیان بود که وی با کسب ۵۳.۶٪ از آرا، راهی پاستور شد.

گزارش از امیرحسین شعبانی

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار