توتال جایگزین محتمل چین در میدان نفت آزادگان | فراتاب
کد خبر: 764
تاریخ انتشار: 18 فروردین 1395 - 08:45
چینی ها اخراج می شوند؟
وزیر نفت هرچند برای ادامه همکاری با CNPC اعلام آمادگی کرده اما چینی‌ها برای توسعه فاز دوم آزادگان شمالی«دبه»کرده‌اند که این اتفاق شانس توتال برای امضای قرارداد بزرگ نفتی را دوچندان کرده است.

به گزارش فراتاب و به نقل از  خبرگزاری مهر، با گذشت چند روز از امضای قرارداد محرمانگی بین شرکت ملی نفت ایران و توتال فرانسه برای توسعه میدان عظیم نفتی آزادگان جنوبی، ایران به طور رسمی برای ادامه همکاری با شرکت CNPC چین در نیمه شمالی آزادگان شمالی هم اعلام آمادگی کرده است.بیژن زنگنه وزیر نفت به برخی از مشکلات مذاکرات با شرکت چینی برای توسعه فاز دوم آزادگان شمالی اشاره می‌کند و یادآور شده است: با وجود «محدودیت‌هایی» که چینی‌ها ایجاد کرده اند، بازهم آماده مذاکره و مشارکت با آنها برای توسعه میدان آزادگان شمالی هستیم.

بیژن زنگنه در پاسخ به مهر درباره آخرین وضعیت مذاکرات انجام شده با شرکت CNPC چین به منظور توسعه فاز دوم میدان نفتی آزادگان شمالی، گفت: از مدت‌ها قبل تولید نفت در این میدان آغاز شده است.

وزیر نفت با اعلام اینکه مشکلی برای ادامه همکاری با چینی‌ها برای توسعه این میدان نفتی وجود ندارد، تصریح کرد: چینی‌ها پیشنهاد خود را برای توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی ارائه کنند و مشکلی برای امضای قرارداد وجود ندارد.

در همین حال، کرامت بهبهانی مجری طرح توسعه میدان آزادگان شمالی در شرکت متن پیشتر از احتمال مشارکت شرکت CNPC چین در فاز دوم طرح توسعه میدان نفتی آزادگان شمالی خبر داده و گفته بود: براساس قرارداد باید این شرکت چینی توسعه فاز دوم این میدان نفتی را انجام دهد.

به عبارت دیگر، پس از آنکه شرکت CNPC در توسعه یکی از فازهای پارس جنوبی و آزادگان جنوبی به دلیل وقت کشی و تاخیر با فسخ قرارداد و صدور حکم اخراج شرکت ملی نفت ایران مواجه شد، در توسعه فاز اول میدان نفتی آزادگان شمالی سنگ تمام گذاشت.

از سال گذشته تولید روزانه ۷۵ هزار بشکه نفت خام از میدان آزادگان شمالی آغاز شده و با اتمام مرحله اول توسعه این میدان مشترک نفتی و تاحدودی خوش قولی شرکت CNPC چین، حالا شرکت ملی نفت ایران برای امضای قرارداد جدید چراغ سبز نشان داده است.

اخراج چینی‌ها؛ رویای جدید نفتی توتال

به گزارش مهر، از اواسط سال گذشته دور جدید مذاکرات فنی و قراردادی شرکت ملی نفت ایران با CNPC چین برای توسعه فاز دوم میدان آزادگان شمالی آغاز شد اما با گذشت چندین ماه از این مذاکرات تاکنون پیشرفت قابل توجهی حاصل نشده است.

در این بین بیژن زنگنه وزیر نفت به برخی از مشکلات مذاکرات با شرکت چینی برای توسعه فاز دوم آزادگان شمالی اشاره می‌کند و یادآور شده است: با وجود «محدودیت‌هایی» که چینی‌ها ایجاد کرده اند، بازهم آماده مذاکره و مشارکت با آنها برای توسعه میدان آزادگان شمالی هستیم.

عبدالرضا حاجی حسین نژاد مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت هم در تشریح برخی از این پیچیدگی‌ و محدودیت‌ها، می‌گوید: چینی‌ها معتقدند فاز دو آزادگان شمالی فاز ریسکی است اما از نظر شرکت ملی نفت ایران، این‌طور نیست و منتظریم آنها در این مورد تصمیم بگیرند و از ما اطلاعات جدید خواسته‌اند.

از سوی دیگر در حالی گفتگوها بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت CNPC چین در حال انجام است که توتال فرانسه به دنبال توسعه یک جای آزادگان شمالی و جنوبی است و قطعا در صورت شکست مذاکرات ایران و چینی‌ها امکان واگذاری کل پروژه میدان نفتی آزادگان به شرکت فرانسوی وجود دارد؛ هر چند در حال حاضر شرکت توتال فرانسه برای توسعه آزادگان جنوبی با رقبای جدی همچون شرکت‌هایی همچون «اینترپوز و وینچی ایتالیا» و «هیوندایی کره جنوبی و ماروبنی ژاپن» روبرو است.

به گزارش مهر، آزادگان شمالی در حدود ١٢٠ کیلومتری غرب اهواز و درحاشیه مرز ایران و عراق واقع شده است و براساس برنامه، با تحقق فاز اول توسعه این میدان مشترک، بالغ بر ٧٥ هزار بشکه در روز به تولید نفت کشور افزوده می‌شود.

در صورت توسعه فاز دوم این میدان حدود ۷۵ هزار بشکه دیگر به ظرفیت تولید نفت خام این میدان اضافه می‌شود و در مجموع تولید نفت خام از میدان آزادگان شمالی به ۱۵۰ هزار بشکه در روز می‌رسد.

شرکت ملی نفت ایران قصد دارد ظرفیت تولید نفت خام ایران را به ۵ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز افزایش دهد که بخشی از این افزایش تولید از محل توسعه و بهره برداری از میادین نفتی غرب کارون همچون فاز اول توسعه آزادگان شمالی، آزادگان جنوبی، آذر، یادآوران، یاران شمالی و جنوبی محقق خواهد شد.

نظرات
آخرین اخبار