يكبار از حمايت هاي غير سازنده خود از عربستان دست برداريد | فراتاب
کد خبر: 4045
تاریخ انتشار: 19 شهریور 1395 - 17:01
توصيه سخنگوي وزارت خارجه به شوراي وزيران اتحاديه عرب:
سخنگوي وزارت خارجه كشورمان گفت: اعضاي شواري وزيران اتحاديه عرب تنها برای یکبار از حمایت های غیرسازنده خود از ریاض دست بردارند و در کوشش و کششی سازنده، قاطعانه از عربستان بخواهند کشتار و سرکوب مردم در سوریه، عراق، یمن و بحرین و حمایت از گروه های ترویستی سا

به گزارش فراتاب، بهرام قاسمی سخنگوي وزارت خارجه كشورمان،  در واکنش به بیانیه شورای وزیران اتحادیه عرب اظهار داشت: بار دیگر سخنان یک سویه و نا حد نگرانه که برای خوش باش دیگران به تحریر در آمده است، شگفتی ساز می نماید. توصيه مشفقانه جمهوری اسلامی ایران به آن شورا، نیک اندیشی، راست گفتاری و گشودن چشمان خود بر واقعیت ها است.
وي ادامه داد:حمایت های یک جانبه و تعصب ورزانه و حتی بیداد 'گرایانه'سران و شورای وزیران خارجه اتحادیه عرب از برخی اعضای این اتحادیه در سالهای اخیر نه تنها هیچ کمکی به حل و فصل مصائب و معضلات، بحران ها و سوءتفاهمات بین کشورهای منطقه و در درون اعضای آن اتحادیه نکرده است که بی شک این یک سویه انگاری موجب بیدادگری های پر شمار و بی سامانی، ناامنی و بی ثباتی تمام منطقه و شور بختانه موجب بی شرمی و وقاحت بیشتر ریاض در کشتار مردم بی گناه برخی از کشورهای عرب منطقه شده است.
قاسمی گفت: اگر این شورا در تمایل خود برای کمک به همزیستی مسالمت آمیز میان کشورهای منطقه صادق است و اراده ای جدی برای ایجاد همگرایی و تقویت حسن همجواری در منطقه دارد، ضروری است تنها برای یکبار از حمایت های غیرسازنده خود از ریاض دست بردارند و در کوشش و کششی سازنده، قاطعانه از عربستان بخواهند کشتار و سرکوب مردم در سوریه، عراق، یمن و بحرین و حمایت از گروه های ترویستی ساخته و پرداخته خود در منطقه را متوقف کند.
وی هشدار داد: استمرار روند موجود و حمایت های دانسته و نادانسته می تواند در اندک زمانی خود این کشورها را گرفتار سیاست های بی ثبات ساز ریاض کند.
قاسمي تاکید کرد: انتظارات به حق قربانیان و خانواده های شهدا و مجروحان و آسیب دیدگان حادثه سال گذشته در منا تنها 'کشف حقیقت' و پاسخگویی دولت ریاض در قبال این حادثه و ده ها حادثه ای است که همه ساله در جریان مراسم حج ابراهیمی رخ می دهد.
نشست شورای وزرای خارجه اتحادیه عرب پنج شنبه (دیروز) با صدور بیانیه پایانی در محکومیت ایران پایان یافت.
این شورای به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در مورد مراسم سالیانه حج واکنش نشان داد.
شورای وزرای خارجه عرب در این بیانیه با انتقاد از بیانات اخیر حضرت آیت الله خامنه ای مدعی شد که این گونه سخنان با حقیقت آنچه عربستان سعودی و پادشاه این کشور برای اسلام و مسلمانان و مراسم حج انجام می دهد واقعیت ندارد.
رهبر عظیم الشأن انقلاب سه شنبه این هفته در پیام سالانه خود به حجاج خانه خدا، از سوء مدیریت مقامات عربستانی در برگزاری حج انتقاد کردند و از دولت ها و کشورهای اسلامی خواستند برای مدیریت مکه و مدینه به فکر راه حل اساسی باشند.

نظرات
آخرین اخبار