مکانیزم مشترک ایران، ترکیه و روسیه برای حل بحران سوریه | فراتاب
کد خبر: 3607
تاریخ انتشار: 22 مرداد 1395 - 18:34
در نشست خبری مشترک ظریف با وزیر خارجه ترکیه مطرح شد:
وزیر خارجه کشورمان گفت: ما معتقدیم منطقه تاب تحمل تحولات دیگری را ندارد.همچنین از عادی سازی روابط میان ترکیه و روسیه استقبال می کنیم و امیدواریم که با همکاریهای سه جانبه مشکلات منطقه را حل و فصل کنیم و بتوانیم مناسبات دیرینه دو ملت ترکیه و ایران را بیشتر

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان که برای دیدار با رجب طیب اردوغان رییس جمهوری و مولود چاوش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به این کشور سفر کرده است، ظهر امروز (جمعه) با همتای ترکیه ای خود دیدار و پس از آن در نشست مشترک خبری شرکت کرد.

منطقه تاب تحولات جدید را ندارد

ظریف در این نشست خبری ضمن تشکر از میهمان نوازی گرم و صمیمانه ترکیه و چاووش اوغلو گفت: "مایلم به مردم ترکیه هم تبریک بگویم به خاطر مبارزه ای که در برابر کودتاچیان کردند. چرا که مردم ترکیه اجازه ندادند که کودتاگران حقوق دمکراتیک آنها را سلب کنند. درباره بمباران مجلس ترکیه توسط کودتاچیان باید بگویم که ما نیز صد سال پیش با بمباران مجلس خود مواجه شدیم. من مایلم که مجلس ترکیه را از نزدیک بازدید کنم و به دولت و ملت ترکیه بگویم که دولت و ملت ایران در کنار آنها قرار دارند". 

به گزارش خبرگزرای آناتولی، وی در ادامه با بیان اینکه دو کشور ایران و ترکیه در حوزه همکاری ها، با اهداف مطلوب روسای جمهور دو کشور فاصله زیادی دارند، افزود: "با تکیه بر اراده سیاسی رهبران دو کشور و در ادامه گفتگوهای امروز به این اهداف خواهیم رسید. ما همچنین از خط انرژی ایران-ترکیه- اروپا، افزایش فروش گاز ایران به ترکیه، افزایش سطح سرمایه گذاری های دو جانبه، همکاری بیشتر در بخش صنعت گردشگری حمایت می کنیم".

وزیر امور خارجه ایران با اشاره به افزایش سطح همکاری های دو کشور ابراز امیدواری کرد که با رفع موانع موجود این همکاری ها تداوم یافته و مردم ایران بتوانند تعطیلاتشان را در ترکیه بگذارنند.

ظریف در ادامه گفت: "مبارزه با تروریسم و افراط گرایی، هدف مشترک دو کشور است ما امنیت ترکیه را امنیت خودمان تلقی می کنیم. درست است که در برخی از موارد اختلاف نظر داریم ولی دو کشور همواره بر تمایمت ارضی و وحدت ملی سوریه تاکید داشته اند. در مواردی نیز که اختلاف نظر داریم، باید گفتگو کرده و مسائل را حل کنیم".

وی افزود: "ما معتقدیم منطقه تاب تحمل تحولات دیگری را ندارد.همچنین از عادی سازی روابط میان ترکیه و روسیه استقبال می کنیم و امیدواریم که با همکاریهای سه جانبه مشکلات منطقه را حل و فصل کنیم و بتوانیم مناسبات دیرینه دو ملت ترکیه و ایران را بیشتر توسعه دهیم".

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص عادی سازی روابط ترکیه و روسیه گفت: "ما بسیار خرسندیم که روابط دو همسایه بسیار مهم ما یعنی ترکیه و روسیه بهبود یافته و به سوی همکاری پیش می رود. ایران همواره در مورد سوریه گفتگوهای ثمربخشی با ترکیه داشته است. ما بر این باوریم که تمامی طرفها برای بازگشت صلح و آرامش و مبارزه با افراطی گری در سوریه با هم همکاری خواهند کرد. ما از این همکاری جدیدی که میان دو کشور ترکیه و روسیه آغاز شده، بسیار خرسندیم".

ظریف همچنین در خصوص رفع ممنوعیت برگزاری تورهای گردشگری و پروازهای ایران به ترکیه گفت: "ما همین امروز شاهد برقراری تعداد زیادی از پروازها به مقاصد مختلف ترکیه از جمله آنکارا و استانبول بودیم. بعد از اقدام به کودتا در ترکیه پرواز و مسافرت شهروندانمان به ترکیه به تعویق افتاد. دولت تمام تلاش خود را برای رفع موانع سفر ایرانیان به ترکیه انجام می دهد تا با رفع این موانع بار دیگر شاهد رونق صنعت گردشگری میان دو کشور باشیم".

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا ایران در مکانیزم سه گانه ترکیه و روسیه جای خواهد گرفت، گفت: "ما خوشحالیم که روابط دو همسایه و دوست ما در حال بهبود است. امیدواریم این روابط در بخش همکاری های منطقه ای و مشترک در منطقه ای که در آن جای داریم، گسترش روزافزون داشته باشد. ما معتقدیم همه طرفها باید برای بازگرداندن آرامش و صلح به سوریه تلاش کنند و از این روابط و همکاری ها همواره استقبال کرده و آماده هرگونه همکاری هستیم. 

در خصوص تمامیت ارضی سوریه همفکر هستیم

وزیر خارجه ترکیه نیز در این نشست مطبوعاتی گفت: قدردانی خود از برادرم محمد جواد ظریف را اعلام می کنم. همان طور که آن شب، ما در سامسون نخوابیدیم، در تهران نیز آقای ظریف همراه ما در طول شب نخوابید و در طول آن شب، 4 یا 5 بار با من تماس تلفنی گرفت و از من اطلاعات لازم را دریافت کرد و روز بعد نیز به صورت تلفنی با هم گفتگو کردیم. به دلیل وقوع اقدام به کودتا،تحقق این دیدار که از قبل برنامه ریزی شده بود، به تعویق افتاد.

وی افزود: امروز همراه هم مناسبات دوجانبه و به خصوص روابط سیاسی را مورد ارزیابی قرار دادیم که بسیار نتیجه بخش بود. قرار است آقای لاریحانی، رئیس مجلس ایران نیز به زودی به ترکیه بیاید. وزیر اقتصاد ترکیه نیز به ایران خواهد رفت. ما تصمیم داریم این روند را ادامه دهیم. هدف ما به رغم افت تجارت، رسیدن به سطح 30 میلیارد دلار تجارت میان ایران و ترکیه است. تصمیم داریم موانع موجود به خصوص در زمینه حمل و نقل را رفع کنیم.

چاووش اوغلو با بیان اینکه سرمایه گذاران هر دو طرف قصد دارند به طور متقابل سرمایه گذاری کنند، تصریح کرد: در دیدار امروز خود همچنین درباره موضوعات منطقه ای و به ویژه انرژی گفتگو کردیم. ما مصمم به خرید گاز طبیعی بیشتری از ایران هستیم که البته در خصوص قیمت آن گفتگو خواهیم کرد و مایل نیستیم در این رابطه به داوری بین المللی مراجعه کنیم. موارد دیگری چون انتقال گاز طبیعی ایران به اروپا، خرید برق و نیز انجام سفر گردشگران ایرانی و افزایش تعداد گردشگران ایران به ترکیه از دیگر موضوعات گفتگوی ما بود.

وزیر امور خارجه ترکیه با اشاره به اینکه آنها در این دیدار درباره بحران سوریه نیز صحبت کرده اند، گفت: در خصوص تمامیت ارضی سوریه همفکر هستیم که این موضوع مهمی است. در این رابطه اگرچه برخی اختلاف نظرها وجود دارد، اما به رغم آن، هرگز گفتگوها بین خود را متوقف نکرده ایم. ما معتقد هستیم که ایران می تواند نقشی سازنده در سوریه داشته باشد. در زمینه تروریسم نیز گفتگو کردیم و بر این باوریم که در این زمینه همکاری های خوبی باید داشته باشیم. ما بین تروریستهای پ ک ک و پژاک هیچ تفاوتی قائل نیستم و می دانیم که آنها هم تهدیدی علیه امنیت ملی ایران هستند. ما علیه گروههای داعش و النصره نیز به طور مشترک مبارزه خواهیم کرد. ترکیه و ایران در سوریه نیز به همکاری های خود ادامه خواهند داد.

چاووش اوغلو افزود: امروز بعد از ظهر نیز آقای ظریف با رئیس جمهور کشورمان دیدار می کنند و پس از آن به مجلس خواهیم رفت. برادرم ظریف قصد دارد که از محل حمله کودتاچیان در مجلس بازدید کند که این حمله در تاریخ ترکیه بی سابقه است.

 در ادامه، مولود چاووش اوغلو در پاسخ به سوالی در رابطه با دیپلمات هایی ترک خارج از کشور که پس از کودتای نافرجام 15 ژوئیه به رغم دعوت دولت ترکیه هنوز به کشور بازنگشته اند، گفت: "در رابطه با این 32 نفر که بازنگشته اند، متوجه شده ایم که این افراد از طرق مختلف به کشورهای دیگر فرار کرده اند. اما هنوز اطلاعی دقیق از محل حضور آنان نداریم. البته با برخی از کشورها در ارتباط هستیم و از آنها درخواست بازگرداندن فراری ها را کرده ایم".

وی درباره روند استرداد فتح الله گولن نیز اظهار داشت: روند استرداد گولن ادامه دارد و وزرات دادگستری ترکیه در حال آماده کردن پرونده وی است. درخواست های ما از آمریکا نیز ادامه دارد و در این راستا برخی سیگنال های مثبت را نیز دریافت کرده ایم. هیاتی از آمریکا در بازه زمانی 22- 25 و 24 به ترکیه خواهند آمد و با مقامات کشور دیدار خواهند کرد. مقامات عالی رتبه آمریکا از جمله جان کری و جو بایدن نیز در آینده نزدیک به ترکیه سفر می کنند. پس از این دیدارها، مدارک جدید را به آنها ارائه داده و در چهارچوب توافقنامه میان ترکیه و آمریکا بر استرداد گولن تاکید خواهیم کرد. همه دنیا می داند که پشت پرده این کودتا، فتو است.

نظرات
آخرین اخبار