شرایط افتتاح سپرده ارزی و محاسبه سود سپرده دربانک تجارت | فراتاب
کد خبر: 9754
تاریخ انتشار: 3 شهریور 1398 - 17:50
در شرایطی که بازار ارز به ثباتی نسبی رسیده است بسیاری از افراد تصمیم می‌گیرند که سرمایه خود را در قالب سپرده‌های ارزی در نزد بانک‌ها بگذارند. اما سود این سپرده‌ها چگونه محاسبه می‌شود؟

فراتاب-گروه اقتصادی: با افزایش نرخ ارز در سال گذشته و خروج سپرده‌های مردم از بانک‌ها جهت خرید ارز  توجه ها به سمت سپرده‌های ارزی به عنوان جایی مطمئن برای سپرده گذاری ارزی جلب شد.

هر یک از بانک‌‌ها شرایط مختلفی را برای سپرده‌گیری ارزی دارند که در ادامه با شرایط و اطلاعات افتتاح حساب ارزی در بانک تجارت به عنوان یکی از قدیمی ترین بانک‌های کشور آشنا می‌شوید.

شرایط عمومی افتتاح حساب ارزی

حداقل مبلغ برای افتتاح اینگونه حساب‌ها در شعب بانک تجارت در حال حاضر 1000 دلار یا معادل آن به سایر ارزهای قابل قبول است و افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری مدت‌دار به ارزهای دلار آمریکا، یورو، پوند انگلیس و فرانک سوئیس، ین ژاپن و درهم امارات مجاز شمرده می‌شود.

همچنین باید توجه کنید که در صورت تقاضای مشتریان جهت افتتاح سپرده مدت‌دار ارزی به ارزهای دیگر لازم است هماهنگی لازم با اداره خزانه‌داری و روابط با کارگزاران به عمل آمده و تأییدیه اداره مذکور اخذ گردد.

مدت قبول سپرده مدت دار ارزی با توجه به مبلغ آن و توافق بین بانک و مشتری به شرح زیر است:

از 1000 دلار تا 250.000 دلار به سررسید حداقل یک ماه یا حداقل سه ماه به درخواست مشتری

از 250.001 دلار به بالا با صلاحدید اداره خزانه داری و روابط با کارگزاران

در صورت تمایل و ارائه درخواست کتبی مشتری، تمدید سپرده‌های مدت‌دار ارزی به دفعات امکانپذیر است (تا زمانی که دستور کتبی مشتری مبنی بر ابطال سپرده به بانک تسلیم شود)

افتتاح سپرده مدت‌دار ارزی برای اطفال صغیر به شرط داشتن حق برداشت انحصاری برای پدر، مادر و جد پدری مجاز است.

پرداخت سود به چه صورت خواهد بود؟

به سپرده های مدت دار ارزی سود ارزی تعلق می‌گیرد و مطابق دوره سپرده گذاری تعیین گردیده که پس از محاسبه به صورت روز شمار در پایان هر ماه قابل پرداخت خواهد بود.

مدت سپرده‌های سرمایه‌گذاری مدت دار یکماهه، سه ماهه، شش ماهه و دوازده ماهه است و سپرده هایی که دوره کامل آنها یک ماهه است در صورت برداشت از حساب و ابطال سپرده در اولین دوره سپرده گذاری به شرطی مشمول دریافت سود به نرخ تعدیل شده خواهند شد که وجه مشتری، حداقل به مدت ده روز در حساب سپرده توقف داشته باشد.

در مورد سپرده های با دوره کامل سه ماهه این حداقل مدت، یکماه خواهد بود. بدیهی است در دوره های بعدی و با هر تعداد روز توقف، مشمول دریافت سود خواهند بود، اما تعدیل نرخ سود در هر دو حالت الزامی است.

شرایط تمدید وابطال سپرده‌ها

در صورت تمدید سپرده، نرخ سود مربوط به هر دوره مجدداً بر اساس شروع دوره جدید  تعیین و محاسبه می گردد.

در صورت ابطال سپرده پیش از سر رسید (صرفاً ابطال در اولین دوره سپرده گذاری) سود قابل پرداخت مطابق روزهای توقف وجه در حساب و با نرخ دوره سپرده گذاری پایین تر محاسبه می گردد.

 

نظرات
آخرین اخبار