جوابیه مفصل بانک پاسارگاد به روزنامه فرهیختگان در خصوص وام دادن این بانک به کارکنانش | فراتاب
کد خبر: 9676
تاریخ انتشار: 30 مرداد 1398 - 16:50
در تاریخ ۲۰ مرداد سال جاری روزنامه «فرهیختگان» طی گزارشی تحلیلی شیوه وضعیت اعطای تسهیلات کلان بانک پاسارگاد را بررسی کرد که این گزارش با واکنش بانک مذکور مواجه شد. آنچه در ادامه می‌آید، بیانیه و جوابیه بانک پاسارگاد به گزارش روزنامه «فرهیختگان» است که بدو

فراتاب-گروه اقتصادی: پیرو درج مطلبی با عنوان «جزئیات یک عملیات شگفت‌انگیز در نظام بانکی؛ بانکی که ۸۰ درصد وام‌ها را به خودش داده» در روزنامه فرهیختگان مورخ ۲۰مرداد سال ۱۳۹۸، خواهشمند است دستور فرمایید طبق ماده ۲۳ قانون مطبوعات توضیح پیوست، جهت شفاف‌سازی و تنویر افکار عمومی، در جایگاه و اندازه مشابه با خبر اصلی، در آن رسانه محترم درج شود.

بانک‌ پاسارگاد به‌عنوان یک بانک بزرگ و مؤثر در اقتصاد کشور با دیدگاهی راهبردی و بلندمدت به برنامه‌ها و فعالیت‌های خود، همواره سعی کرده است در کنار حمایت از بخش‌های بزرگ اقتصادی به ویژه واحدهای تولیدی و فعالیت‌های دانش‌بنیان و همچنین تأمین مالی و همراهی با کسب‌وکارها و واحدهای اقتصادی کوچک و متوسط، برنامه‌هایی را در دستور کار خویش قرار دهد که اثر بلندمدت و پایدار در کشور و جامعه داشته باشد. از این‌رو راهبردها و برنامه‌های این بانک به‌گونه‌ای تدوین و تنظیم شده است که با تأمین شرایط و فعال نمودن امکانات، منابع مالی و سرمایه انسانی کارآمد، نقشی پایدار، کارا و اثربخش در ارتقای تولید ملی، ایجاد اشتغال پایدار و رشد اقتصادی ایفا نماید.

این بانک در سال 1384 همزمان با میلاد حضرت امام رضا(ع) و میثاق با آن امام همام فعالیت خود را آغاز نمود و در سایه‌ کرامت امام علی‌بن‌موسی‌الرضا(ع)، همواره به پشتوانه‌ اعتماد مردم شریف ایران، با تکیه بر توانمندی، تخصص، تعهد و عملکرد مسئولانه‌ همکاران پر‌تلاش خویش، گام‌های بلندی در راستای تحقق اهداف والای خود و همچنین تأمین منافع ذی‌نفعان برداشته و در مسیر پیشرفت و توسعه‌ ایران اسلامی راه پیموده است. فرهنگ سازمانی مبتنی بر کرامت رضوی، به عنوان قلبی تپنده‌، علاوه بر ایفای نقش حیاتی در سرعت بخشیدن به رشد، توسعه و پویایی سازمان، گنجینه‌ای از ارزش‌های اسلامی را در خود جای داده است. این بانک رضوی با اعتلا یافتن به برکت عنایت حضرت امام رضا(ع)، خدمت به مردم را اصالت خود دانسته و همواره در ارائه خدمات و محصولات و رویکردهای اجرایی خود، به گره‌گشایی از کار مردم و رشد و توسعه پایدار این مرز و بوم پرگهر پایبند است.

در این راستا، بانک پاسارگاد تلاش نموده با رعایت دستورالعمل‌ها و مقررات، با امانتداری و صداقت، حقوق سپرده‌گذاران و سهام‌داران را حفظ نماید و در این مسیر با بهره‌مندی از تخصص و تجربه‌ بزرگان این عرصه، چه در صحنه‌های داخلی و چه در سطح بین‌المللی به‌عنوان بانکی سرآمد و موفق، شناخته شده‌است.

همچنین این بانک متعهد عنایت ویژه‌ای به شفافیت فعالیت‌های اقتصادی خود داشته است و در این ارتباط، سابقه فعالیت چندساله بانک پاسارگاد نشان‌دهنده پایبندی جدی به ضوابط و مقررات قانونی، اصول رفتار اخلاقی و فرهنگ پاسارگادی است و این امر در حال حاضر به ‌عنوان یک الگو در این زمینه مطرح است. از جمله مهم‌ترین اقدامات بانک در خصوص شفافیت و حاکمیت، استقرار فرآیندهای حاکمیت سازمانی، شفافیت در گزارش‌دهی و پاسخگویی به ذی‌نفعان، افشای اطلاعات، مدیریت ریسک و اقدامات و برنامه‌های مبارزه با تأمین مالی فعالیت‌های غیرقانونی و پولشویی می‌باشد و در این راستا همواره اطلاعات و نتایج عملکرد خود را به صورت مستمر در درگاه الکترونیک خود و همچنین درگاه‌های الکترونیک مرتبط با سازمان بورس منتشر می‌کند تا اطلاعات موردنیاز در مورد فعالیت‌های بانک و شرکت‌های گروه دراختیار سهامداران و سایر ذی‌نفعان قرار گیرد.

این درحالی است که از چندی پیش برخی از رسانه‌های داخلی متأسفانه  خواسته یا ناخواسته عرصه را برای سوءاستفاده‌ رسانه‌های معاند نیز مهیا کرده‌اند، اقدام به انتشار اطلاعات نادرست و ناقص از صورت‌های مالی بانک پاسارگاد کردند. در برخی از این رسانه‌ها به کشف اطلاعات و اخبار رسیده اشاره شده است، در حالی‌که تمام گزارش‌ها، برگرفته از صورت‌های مالی بانک پاسارگاد بوده که به‌‌صورت شفاف در سامانه کدال بورس و رسانه‌ها منتشر شده و در مجمع عمومی عادی سالیانه به سهامداران و اصحاب رسانه‌های عمومی نیز عرضه شده ‌است.

تحلیلگران و عموم مردم به این اطلاعات، به‌صورت آزادانه دسترسی دارند و اینکه بانک ‌با شفاف‌سازی، خود را در معرض ارزیابی عموم قرار می‌دهد، گواه صحت، دقت و تعهد بانک است. در حقیقت بانک ‌پاسارگاد طبق روال معمول در صنعت بانکداری و در چارچوب ابلاغی بانک‌ مرکزی، طی بخشنامه شماره 343723.94 مورخ 1394.11.25، اقدام به افشای کامل اطلاعات در قالب تعیین‌شده، طی سال‌های 1394 الی 1398 کرده است، که در این راستا توضیحات تکمیلی جهت رفع ابهام در خصوص اطلاعات نادرست و ناقص ارائه‌شده در برخی رسانه‌ها به شرح زیر ارائه می‌گردد:

نقش بانک پاسارگاد در حمایت از بنگاه‌های اقتصادی کوچک و متوسط (SME)

بانک پاسارگاد در راستای اجرای بخشنامه‌های ابلاغی بانک مرکزی در خصوص دستورالعمل تامین مالی بنگاه‌های کوچک و متوسط، تقویت و حمایت از این بنگاه‌ها را به منظور توسعه بخش‌های مختلف اقتصادی در راهبردها و برنامه‌های خود قرار داده است و در این راستا در سال 1397، بیش از 16 هزار میلیارد ریال تسهیلات در بخش صنعت، کشاورزی، معدن و خدمات به این بنگاه‌ها اعطا شده است. همچنین مطابق با صورت‌های مالی در پایان سال 1397، تسهیلات خرد بانک حدود 23 هزار میلیارد ریال بوده و به این ترتیب نیازهای مالی و اعتباری بیش از 50 هزار مشتری در ابعاد کوچک و متوسط توسط بانک پاسارگاد تأمین شده است.

رعایت سقف تسهیلات و تعهدات کلان

بر اساس بخشنامه تسهیلات و تعهدات کلان بانک مرکزی به شماره 242553.92 مورخ 1392.8.16، حد جمعی تسهیلات و تعهدات کلان بانک‌ها می‌تواند تا سقف 8 برابر سرمایه نظارتی (نافذ) باشد. در این راستا با توجه به صورت‌های مالی بانک پاسارگاد و تأییدیه بانک‌ مرکزی (نامه شماره 221221.95 مورخ 1395.7.12)، سرمایه نظارتی نافذ بانک در پایان سال 1397، مبلغ 72.517.417 میلیون ‌ریال است که با توجه به دستورالعمل یادشده، حد جمعی تسهیلات و تعهدات کلان بانک ‌پاسارگاد، 8 برابر سرمایه یادشده و به مبلغ 580.139.336 میلیون ریال می‌باشد.

این درحالی است که طبق صورت‌های مالی سال 1397 مبلغ تسهیلات و تعهدات کلان بانک به مبلغ 427.252.260 میلیون ریال و کمتر از میزان تعیین‌‌شده قانونی بوده و بر این اساس بانک پاسارگاد همچنان مبلغ 152.887.076 میلیون ریال از سقف مجاز تعیین‌شده از سوی بانک ‌مرکزی را استفاده نکرده ‌است و این ظرفیت خالی برای اعطای تسهیلات کلان به صورت بالقوه در بانک وجود دارد، لذا بانک پاسارگاد سقف تسهیلات و تعهدات کلان را مطابق با بخشنامه بانک مرکزی رعایت نموده است.

نسبت 10 درصدی تسهیلات اعطایی بانک  به شرکت‌های زیرمجموعه

براساس صورت‌های مالی بانک در سال 1397، مبلغ کل تسهیلات اعطایی بانک برابر با 878.308.504 میلیون ریال و تسهیلات اعطایی به شرکت‌های زیرمجموعه (شرکت‌هایی که ارتباط مالکیتی- مدیریتی با بانک دارند)، مبلغ 94.124.689 میلیون ریال است. این درحالی است که در برخی رسانه‌ها مبلغ تسهیلات اعطایی به شرکت‌های زیرمجموعه بانک را 336.764.332 میلیون ریال و 79درصد تسهیلات بانک اعلام نموده‌اند، درصورتی که نسبت یاد‌شده براساس محاسبه سهم از تسهیلات و تعهدات کلان (مبلغ 427.252.260 میلیون ریال) بوده و این نسبت برای کل تسهیلات بانک 34 درصد می‌باشد.

از طرف دیگر بانک پاسارگاد در راستای اجرای مواد 16 و 17 «قانون رفع‌موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور» در سال 1394، سهام تحت‌تملک خود در شرکت مادر تخصصی توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو) را در دو مرحله در سال 1394 طی اطلاعیه شماره 0967/الف/94 و در سال 1395 طی اطلاعیه شماره 1027/الف/ 95 از طریق فرابورس عرضه نموده، لذا تسهیلات اعطایی به شرکت میدکو جزء مبلغ تسهیلات شرکت‌های زیر‌مجموعه بانک نمی‌باشد. شایان ذکر است بانک پاسارگاد با شرکت‌های گروه تامین مسکن و تامین‌‌ آتیه ارتباط مالکیتی و سهام‌داری ندارد و تسهیلات اعطایی به شرکت‌های یادشده جزء تسهیلات و تعهدات شرکت‌های زیرمجموعه بانک قرار نمی‌گیرد.

با توجه به موارد فوق عدد صحیح تسهیلات اعطایی به شرکت‌هایی که ارتباط مالکیتی- مدیریتی با بانک دارند، مبلغ 94,124,689 میلیون ریال و نسبت «تسهیلات اعطایی به شرکت‌های زیرمجموعه» به «کل تسهیلات بانک» حدود 10 درصد است.

نسبت تسهیلات غیرجاری بانک

براساس صورت‌های مالی بانک در سال 1397 (یادداشت شماره 67)، از مبلغ 427,252,260 میلیون ریال تسهیلات و تعهدات کلان، صرفا مبلغ 33,875,167 میلیون ریال آن (معادل 7.9%) تسهیلات غیرجاری است که در متن اخبار منتشره به اشتباه مبلغ 71,484,240 میلیون ریال (معادل 16.7%) یعنی جمع ارقام 23,757,273 میلیون‌ریال بابت خالص تعهدات، 13,851,800 میلیون‌ریال بابت سرمایه‌گذاری‌ها و 33,875,167 میلیون‌ریال بابت تسهیلات غیرجاری، درج شده ‌است.

عدم‌وجود رابطه مدیریتی - مالکیتی بانک  با مجموعه ذوب‌آهن اصفهان و گروه گرامی

براساس ماده دو آیین‌نامه تسهیلات و تعهدات کلان بانک‌مرکزی ج.ا.ا. بانک‌ها و موسسات اعتباری در اعطای تسهیلات و ایجاد تعهدات به مشتریان، موظف به شناسایی ذی‌نفع واحد و افشای روابط مالکیتی، مدیریتی، مالی و کنترلی فی‌ما‌بین شرکت‌های عضو هر گروه ذی‌نفع واحد می‌باشند. لذا نوع رابطه مشخص‌شده در یادداشت مربوط به تسهیلات و تعهدات کلان به معنای داشتن ارتباط گروه‌ها و شرکت‌ها با بانک نیست بلکه منظور، رابطه بین شرکت‌های عضو هر گروه ذی‌نفع واحد می‌باشد.

در این راستا برخلاف آنچه در گزارش‌ها منتشر شده‌ است، قویا تاکید می‌گردد که مجموعه ذوب‌آهن اصفهان و گروه گرامی هیچ‌گونه ارتباط مالکیتی- مدیریتی با بانک ‌پاسارگاد از گذشته تاکنون در هیچ مقطع زمانی نداشته‌ و صرفا رابطه بانک و مشتری برقرار بوده ‌است.

درمجموع با توجه به موارد مطرح شده، بیان و انتشار تحلیل‌های نادرست و ناقص از صورت‌های مالی بانک توسط برخی رسانه‌ها در خصوص بانکی که تمام اهداف و برنامه‌های خود را در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، حمایت از تولید و اقتصاد دانش‌بنیان، ایجاد اشتغال پایدار و اعتلای نام و سربلندی میهن عزیزمان ایران اسلامی قرار داده، عادلانه و منصفانه نمی‌باشد. در این راستا هرچند موارد انتشاریافته توسط رسانه‌ها مصداق کامل نشراکاذیب بوده که می‌تواند موجب تشویش اذهان عمومی شود، با این وجود انتظار داریم رسانه‌های مرتبط، متعهدانه نسبت به روشنگری، اطلاع‌رسانی و اصلاح رویکرد خود پرداخته و در جهت تنویر افکار عمومی اقدام نمایند.

  74 میلیاردتومان هزینه تبلیغات را چگونه هزینه می‌کنید؟

پس از انتشار گزارش روزنامه «فرهیختگان» از اختصاص وام‌های کلان به شرکت‌های زیرمجموعه بانک پاسارگاد، رسانه‌های سفارشی‌نویس در دفاع از بانک مذکور،  هجمه سنگینی علیه روزنامه شروع کردند. برای مثال در بخشی از گزارشی، یک پایگاه خبری با نام آشنای سیاسی نزدیک به تکنوکرات‌ها نویسنده روزنامه را متهم به باج‌خواهی کرده است.گرچه طرح اینگونه اتهامات واهی علیه مدیران و کارکنان رسانه‌های آزاد، هیچ اهمیتی برای ادامه فعالیت آنان ندارد، اما حال که مدیران به جای فعالیت سالم قصد دارند با «زور و زر و تزویر» صدای رسانه‌ها را خاموش کنند، ضروری است بانک مرکزی برای یک‌بار هم که شده، به موضوع هزینه‌های کلان تبلیغات و آگهی بانک‌ها برای رسانه‌های سفارشی‌نویس ورود کند. این امر از این منظر دارای اهمیت است که صورت مالی بانک پاسارگاد نشان می‌دهد  این بانک در سال 97 حدود 75.4 میلیاردتومان برای تبلیغات و انتشارات هزینه کرده است.

در پایان، ذکر این نکته الزامی است که علی‌رغم جوسازی و هجمه رسانه‌های سفارشی‌نویس و ادعاهای مطرح‌شده از سوی مسئولان بانک مذکور، این روزنامه بدون هیچ غرض‌ورزی اقدام به شفاف‌سازی بخشی از اطلاعات منتشرشده در صورت مالی این بانک کرده، امری که هرچند خوشایند مدیران بانک نیست، اما برای اطلاع ایشان، قبل از بانک پاسارگاد درمورد بانک‌های دیگر نیز این‌گونه شفاف‌سازی انجام گرفته است.

ارشد هدایتی/ سرپرست روابط‌عمومی

 

نظرات
آخرین اخبار