ششمین دوره آموزش روزنامه نگاری حرفه ای | فراتاب
کد خبر: 9325
تاریخ انتشار: 25 تیر 1398 - 11:56
توسط پایگاه خبری فراتاب برگزار می شود:

میان نوشتن با خوب نوشتن و خوب نوشتن با حرفه ای نوشتن تفاوت بسیار است، میان دیدن با خوب دیدن و خوب دیدن با حرفه ای دیدن نیز تفاوت فراوان است، همانطور که میان پرسیدن با خوب پرسیدن و خوب پرسیدن با حرفه ای پرسیدن تفاوت ها فاحش است، و اما برای حرفه ای تحلیل کردن، بایست هم حرفه ای دید، هم حرفه ای پرسید و هم حرفه ای نوشت و برای حرفه ای شدن در کمترین زمان و کوتاه ترین راه بایست...

 

فراتاب -گروه آموزش: مرکز رسانه ای فراتاب پس از برگزاری موفق پنج دوره آموزش کاربردی روزنامه نگاری تخصصی، با افتخار از روز 1 مرداد 1398 ششمین دوره خود را بصورت فشرده و طی 45 روز (فصل تابستان) برگزار خواهد کرد.

 مدرس دوره: دکتر اردشیر پشنگ عضو فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران IFJ ، مدیرمسئول و سردبیر پایگاه خبری فراتاب و سردبیر فصلنامه «صلح برای همه» و دارای 17 سال سابقه مطبوعاتی و 6 سال تدریس حرفه ای در وزارت علوم و تحقیقات، دانشگاههای تربیت مدرس و زنجان، مرکز مطالعات استراتژیک خاورمیانه و انجمن علوم سیاسی ایران

 

 شش نکته طلایی در خصوص کارگاه ششم

 1. شیوه آموزش در کارگاه، ترکیبی از تئوری و تجربه با تاکتیک ها و تکنیک های فن نوشتن بصورت عملی است. همه دانشجویان دوره با هرسطحی که در کلاس حضور دارند، در هرجلسه پس از ارائه مباحث تئوریک، دست به نوشتن خواهند زد، بررسی فنی و محتوایی هر نوشته با هرسطح و زاویه دید متفاوتی، باعث افزایش تنوع، تجربه و بهبود کیفیت یادگیری می شود.
 2. محتوای کارگاه اعم از مباحث درس و نظری کاملا از نظر متد آموزشی (به موازات کلاسهای آموزشی بین المللی) و چه از نظر طرح موضوعات روز در حوزه های مختلف کاملا به روز می باشد.
 3. نکته کلیدی دیگر در رابطه با این کلاس، تاکید بر نگارش و دیدی تخصصی در فن نوشتن و ژورنالیسم است، بر اساس برنامه هایی که پیش از جلسه نخست ارائه خواهد شد، هر نفر می بایست حوزه علاقه خود را در یک یا دو حوزه تخصصی مشخص کند. نحوه تمرین ها و سوژه ها به دو گونه کلی خواهد بود. بخشی از آنها عمومی و برای همه کلاس است و بخش دیگر کاملاً تخصصی خواهند بود. بطور مثال کسی که علاقمند است در حوزه مسائل خاورمیانه کار کند به او سوژه ها و تمرین هایی درباره «بحران جاری سوریه»، «تحولات عراق»، «انتخابات ترکیه» و ... داده خواهد شد و کسی که می خواهد یک ورزشی نویس و یا یک فوتبالی نویس حرفه ای شود، سوژه هایش در رابطه با «لیگ فوتبال ایران»، «لیگ اروپا» و ... خواهد بود.
 4. در کارگاه پیش رو کار هم بر روی رسانه های رسمی و هم بر روی شبکه های اجتماعی از منظری حرفه ای دنبال خواهد شد. در هر جلسه برای هریک از این دو حوزه در کنار نکات لازم، تمارینی در نظر گرفته می شود، و هر جلسه پُست های منتشر شده در فضای شبکه های اجتماعی از جمله در توئیتر و اینستاگرام کاملاً بررسی می شود.
 5. این فقط یک کلاس آموزش و بررسی فنون مهارت نوشتن و روزنامه نگاری نیست، در این کلاس زاویه دید پیدا کردن، امضای خاص داشتن در نوشتن یکی از اهداف جدی آن است.
 6. گسترش شبکه های اجتماعی و سرعت بالای تکنولوژی باعث شده است تا امروزه دیگر روزنامه نگاری تنها دال بر فعالیت در یک نشریه مکتوب و یا تنها با مهارت نوشتن نباشد، بلکه مهارت های گزارشگری تلویزیونی (نوع اینترنتی) و رادیویی (پادکست) بسیار در جهان امروز مورد اقبال قرار دارد، در این کارگاه نیز دروس و تمارین در هرهفته با یک سوژه ثابت در سه بخش نوشتاری، تصویری و پادکستی خواهد بود.

 

برنامه زمان بندی کارگاه:

کارگاه در 45 روز و 20 جلسه به میزان 68 ساعت برگزار خواهد شد. هر پنج روز یکبار یک درس جدید ارائه می شود، و پیش از ارائه درس بعدی، تمارین عملی داده شده به دانشجویان بطور دقیقی بررسی خواهد شد.

 

ارائه مدرک

 •  ارائه گواهی دو زبانه (فارسی -انگلیسی) شرکت در دوره توسط پایگاه خبری فراتاب
 • همچنین با توجه به برنامه ریزی کارگاه تا پایان دوره هر نفر دست کم 6 تمرین کلاسی اش بصورت مطالب حرفه ای در مطبوعات با نام و تصویر خودش منتشر خواهد کرد که این امر خود یک رزومه کاری و حرفه ای محسوب می شود.
 • برخی از نفرات که از یکسو توان و علاقه بیشتری برای نوشتن از خود نشان دهند و از سوی دیگر توسط شورای سردبیری فراتاب مورد تایید قرار گیرند، میتوانند وارد سیکل همکاری با این موسسه رسانه ای شوند که در نهایت خواهند توانست موفق به دریافت کارت حرفه ای خبرنگاری شوند.

 

زمان اهدای مدرک دوره:

 • شنبه 23 شهریور
 • برای دانشجویانی که در تهران و یا ایران نیستند مدرک دوره از طریق پست ارسال می شود و برای دانشجویان خارج از کشور تصویر مدرک و تائیدیه آن ایمیل خواهد شد.

 

شیوه آموزش دوره مجازی

این کارگاه مختص کسانی است که به دلیل بعد مسافت یا عدم هماهنگی ساعت حضور، و یا به دلیل بی نظمی در برنامه کاری و روزانه خود نمی توانند در روز و یا ساعت بخصوصی مطالب، مباحث و تمرینات کلاس را پیگیری کنند.

لذا اینکه در شهر، روستا و یا کشوری دیگر هستید دیگر یک محدودیت برای حضور در کارگاه به شمار نمی رود و در نتیجه می توانید در کارگاه شرکت کنید.

علاوه بر در اختیار قراردادن جزوه، تصاویر مربوطه به هرکلاس، فایل صوتی، دانشجویان بخش مجازی می بایست به مانند کسانی که در کلاس حضور پیدا میکنند در مباحث تئوریک و عملی کلاس مشارکت فعال داشته باشند.

کارگاه کلاس مجازی از طریق یک «گروه اختصاصی در تلگرام و نیز واتساپ و همچنین از طریق «ایمیل» بطور منظم و طبق جدول زمان بندی شده به ارسال بسته های آموزشی مربوط به هر مبحث اقدام خواهد کرد.

کلاسهای گروه مجازی در روزهای اعلام شده برگزار خواهد شد. در ساعت مشخصی پکیج مطالب هر جلسه در گروه بارگذاری خواهد شد. اعضای محترم سپس می توانند به مطالعه دست زده و مباحث و سوالات خود را مطرح کنند. در هر جلسه یک تمرین عملی برای هر نفر در حوزه تخصصی یا مورد علاقه اش در نظر گرفته خواهد شد که می بایست تا ساعت 12 ظهر روز تدریس بعدی آن را انجام و در گروه بارگذاری کند، تمارین مذکور بطور کامل توسط استاد، بررسی شده و نکات لازم در مورد هریک از آنها نوشته خواهد شد.

در صورت داشتن استاندارد لازم و رفع اشکالات، تمارین مذکور که از مباحث روز می باشد در وبسایت رسمی و حرفه ای فراتاب با درج نام نویسنده آن، منتشر خواهد شد. در حقیقت در پایان هرجلسه، نتایج عملی کار هریک از دانشجویان در معرض دیدگاه مخاطبان عمومی قرار خواهد گرفت و می توانند بازتاب های مختلف مثبت و احیانا منفی و ... آن را در فضای رسمی و شبکه های اجتماعی مشاهده کنند. امری که تاثیر بسزایی در بهبود کیفیت قلم و دقت هر دانشجو خواهد داشت.

نفرات شرکت کننده در کارگاه مجازی ضرورتی برای حضور در یک ساعت منظم در شبانه روز نخواهند داشت و میتوانند در بازده های زمانی خاص و منعطفی در طول شبانه روز از بسته های آموزشی و مباحث مطروحه توسط استاد بهره مند شده و سوالات خود را نیز مطرح کنند.

در هرجلسه مجازی علاوه بر جزوه، تصاویر و فیلمهای مرتبط، تمرین های عملی نیز برای هر نفر به تناسب حوزه تخصص و علاقه اش ارائه خواهد شد.

 

هزینه کارگاه

هزینه کل دوره 600 هزار تومان (ششصد هزار تومان) خواهد بود.

آیا امکان پرداخت شهریه بصورت قسطی وجود دارد؟ بله دانشجویان در صورت تمایل می توانند در دو قسط (قسط اول تا پیش از 1 مرداد و قسط دوم تا پیش از 25 مرداد) مبلغ شهریه را پرداخت کنند.

 

 • دانشجویان و خبرنگاران و اهالی رسانه از تخفیف پنجاه هزار تومانی برخوردار خواهند بود. (پرداختی منهای تخفیف 550 هزار تومان خواهد بود)
 • همچنین برای کسانی که در مناطق زلزله زده و یا سیل زده کشور و یا مناطق محروم زندگی می کنند تخفیف 100 هزار تومانی در نظر گرفته شده است. (پرداختی منهای تخفیف: 500 هزار تومان) برای استفاده از این تخفیف، نیاز به ارسال مدرکی نیست، گفته خود دانشجو برای اثبات این موضوع کفایت می کند.
 • برای هر نفر واجد شرایط تخفیف، تنها امکان استفاده از یکی از دو مورد تخفیف فوق وجود دارد.

دوره کارآموزی:

توجه: به چهار نفر از افرادی که مایل باشند در پایان کارگاه، یک دوره کارآموزی 2 ماهه برای ثبت در رزومه را در گروه رسانه ای فراتاب اعم از پایگاه خبری، ماهنامه و ... سپری کنند، این امکان داده خواهد شد.

 

چگونگی ثبت نام در کلاس

ایمیل  Pashang1979@gmail.com

ایدی تلگرامی PashangClass@ 

 

تکمیل ثبت نام

برای تکمیل فرآیند ثبت نام می بایست تصویر فیش واریزی را از طریق ایمیل و یا آیدی تلگرامی ارسال کنید. چون اصل بدیهی بر صداقت اعضای محترم کارگاه است لذا نیاز به ارسال مدرکی که حاکی از زندگی در مناطق سیل زده، زلزله زده و یا محروم کشور است، وجود ندارد و تنها گفته دانشجو کفایت می کند.

همچنین پر کردن و ارسال فرم مشخصات برای تکمیل فرآیند ثبت نام الزامی است (فرم مذکور از طریق ایمیل و یا تلگرام در اختیار داوطلبان ثبت نام کارگاه قرار خواهد گرفت)

شماره حساب:  3390687523 به نام اردشیر پشنگ در نزد بانک تجارت

شماره کارت: 5859831049083776 به نام اردشیر پشنگ (بانک تجارت)

 توجه: مهلت ثبت نام، تا پایان ساعت 12:00 روز دوشنبه 31 تیر ماه می باشد. با توجه به محدود بودن ظرفیت کلاس (10 نفر) اولویت با متقاضیانی خواهد بود که در زمان سریع تری ثبت نام کرده باشند در صورت تکمیل ظرفیت مراتب از طریق وبسایت فراتاب و نیز کانال تلگرامی مدرس اعلام خواهد شد.

توجه: ظرفیت کارگاه: 12 نفر

نظرات
آخرین اخبار