کد خبر: 3217
تاریخ انتشار: 7 مرداد 1395 - 01:35
وزیر نیرو
وزیر نیرو ایران دردر دیدار با وزیر انرژی و منابع طبیعی ارمنستان بر افزایش میزان صادرات و واردات برق با توجه به متفاوت بودن فصل پیک مصرف دو کشور تاکید کرد.

 فراتاب-گروه اقتصادی: به گزارش فراتاب و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، حمید چیت چیان شامگاه سه شنبه در دیدار با« لئون یولیان » افزود: ایران آمادگی داردبا توجه به متفاوت بودن فصل پیک مصرف دو کشور و در تابستان همزمان با پیک مصرف ایران از ارمنستان برق وارد کرده و در زمستان که زمان پیک مصرف برق ارمنستان است، صدور برق خود را افزایش دهد.وزیر نیرو به روابط دو کشور در بخش انرژی اشاره کرد و گفت: چشم انداز ما در این بخش توسعه همکاری هاست و با اجرای خط سوم اتصال شبکه برق ایران به روسیه از طریق ارمنستان و گرجستان و همچنین افزایش صادرات گاز به ارمنستان، آینده بسیار خوبی برای این بخش پیش بینی می شود.
وی در ادامه گفت: سیاست ایران در منطقه توسعه روابط با همسایگان و همگرایی بیشتر است و امیدوارم روابط خوب ایران و ارمنستان با ارتباط های موثر سیاسی و اقتصادی مستحکم شود.
چیت چیان با بیان این که اراده مقام های عالی دو کشور بر استحکام و توسعه روابط دوسویه است و تصمیم های کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و ارمنستان نیز در این زمینه بسیار موثر است، ابراز امیدواری کرد این روابط از جنبه مذاکره به عمل تبدیل شود.
وزیر نیرو به روابط دو کشور در بخش انرژی اشاره کرد و گفت: چشم انداز ما در این بخش توسعه همکاری هاست و با اجرای خط سوم اتصال شبکه برق ایران به روسیه از طریق ارمنستان و گرجستان و همچنین افزایش صادرات گاز به ارمنستان، آینده بسیار خوبی برای این بخش پیش بینی می شود.
وی ادامه داد: مساله مهم در اتصال برق این چهار کشور، افزایش ظرفیت انتقال بین ارمنستان و گرجستان است که امید می رود شرکت های ایرانی بتوانند در این زمینه حضور فعال داشته باشند.
چیت چیان عنوان کرد: این طرح در محل اتصال برق ایران به ارمنستان توسط شرکت های ایرانی با حداکثر کیفیت اجرا شده است و اگر در طرح انتقال ارمنستان به گرجستان حضور داشته باشند، با همین کیفیت اجرا خواهد شد.
وزیرنیرو به تمایل دولت ایران برای توسعه روابط با ارمنستان در زمینه های حمل و نقل، ساخت بزرگراه و گردشگری اشاره کرد و گفت: زمانی فضای همکاری گسترش می یابد که پروژه های جدید همکاری بین دو کشور تعریف شود.
وی بر لزوم تسریع در اجرای خط سوم انتقال برق تاکید کرد و ادامه داد: میزان تبادل برق ایران و ارمنستان تا زمانی که خط سوم ایجاد نشود، محدود خواهد بود و اگر ظرفیت بیشتر شود، این آمادگی وجود دارد تبادل برق با ارمنستان افزایش داده شود.
لئون یولیان وزیر انرژی و منابع طبیعی جمهوری ارمنستان نیز در ادامه به مصوبه های کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور اشاره کرد و یادآور شد: هم اکنون چند طرح در بخش انرژی در این کمیسیون تصویب شده که باید با همکاری دو کشور اجرایی شود، از جمله نیروگاه 'مغری' و چند نیروگاه بادی که قرار است توسط شرکت های ایرانی ساخته شود.
یولیان ادامه داد: افزایش مبادله گاز و تهاتر برق با ایران مورد علاقه ارمنستان است و باید مذاکره لازم برای تعیین تعرفه انجام گیرد.
وی به علاقه ارمنستان برای صدور برق به ایران اشاره کرد و گفت: شبکه برق ارمنستان این قدرت را دارد که ظرفیت انتقال خود را بالا ببرد و اگر سیاست قیمتی در این زمینه تعیین شود، می توان تبادل برق را افزایش داد.
به گزارش ایرنا، تابستان سال گذشته قرارداد ساخت خط سوم انتقال برق دومداره 400 کیلوولتی به ارزش تقریبی بیش از 107 میلیون یورو بین دو شرکت از ایران و ارمنستان امضا شد.
خط سوم انتقال برق دومداره 400 کیلوولتی جدید بین ایران و ارمنستان 275 کیلومتر طول دارد که قرار است همه مراحل تامین کالا و تجهیزات، ساخت، نصب، راه اندازی توسط ایرانی ها انجام شود.
پیش بینی شده است با احداث این شبکه جدید برق، حجم مبادلات برقی بین ایران و ارمنستان از 300 مگاوات فعلی به حدود یکهزار مگاوات افزایش یابد، ضمن آنکه حدود 70 درصد از مسیر ساخت این خط جدید انتقال برق در مناطق کوهستانی احداث خواهد شد.

منبع:ایرنا

نظرات
آخرین اخبار