کد خبر: 1353
تاریخ انتشار: 12 اردیبهشت 1395 - 22:50
تقی شامخی استاد دانشگاه تهران:
تقی شامخی استاد دانشگاه تهران:وظیفه مردم را در کاهش آلودگی‌ها مهمتر از هر سازمان و نهادی دانست

استاد دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران، گفت: امروزه وسایل انسان‌ساز بیشترین تأثیر را بر آلودگی هوا دارند و لازم است که در جامعه نهادهایی به وجود بیایند که در این زمینه هشدارهای لازم را به مردم بدهند.

تقی شامخی در گفت‌وگو با خبرنگار«محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، ضمن اشاره به روز جهانی زمین پاک، گفت: از مهمترین عوامل آلودگی شهری اگزوز اتومبیل‌ها و وجود کارخانه‌های صنعتی در اطراف شهرهاست.

این استاد دانشگاه بیان کرد: مواد شیمیایی که امروزه توسط انسان‌ها تولید و مصرف می‌شود جذب محیط طبیعی نمی‌شوند و آلودگی‌هایی را به وجود می‌آورند که باعث ناسالم شدن محیط طبیعی می‌شود.

شامخی با اشاره به سمومی که در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، گفت: گرچه این سموم به خاطر مبارزه با آفاتی که در گیاهان وجود دارد مصرف می‌شود ولی بخش مهمی از آن وارد آب کشاورزی و از آنجا به خاک منتقل می‌شود.

وی تأکید کرد: کارخانه‌های سازنده محصولات برای اینکه فروش بیشتری داشته باشند تمام تلاش خود را می‌کنند که محصول توسط مشتری بیشتر مصرف شود در صورتی‌ که این محصول عوارض سنگینی بر محیط زیست دارد به همین دلیل باید نهادهایی در جامعه باشند که به این امور رسیدگی کرده و به مردم هشدارهای لارم را بدهند.

این استاد دانشگاه تهران،‌ وظیفه مردم را در کاهش آلودگی‌ها مهمتر از هر سازمان و نهادی دانست و گفت: اگر آگاهی مردم در این زمینه افزایش یافته و مصرف خود ر ا کنترل کنند، می‌توانند از طریق سازمان‌های مردم نهادی که در آن مشارکت دارند نهادهای تصمیم‌گیر را کنترل و مجبور کنند که در سیاست‌های خود به مسأله محیط زیست توجه کافی داشته باشند.

منبع :ايسنا

نظرات
آخرین اخبار