کد خبر: 12451
تاریخ انتشار: 14 تیر 1403 - 17:48
در حالی‌که استان کردستان یکی از سیاسی‌ترین استان ایران به شمار می‌رود این روزها و درست در کوران فضای انتخابات، همه چیز ظاهرا در اینجا آرام است!

فراتاب: با توجه به میزان مشارکت مردم استان کردستان در انتخابات‌های گذشته و به‌ویژه انتخابات 1403 شاهد کمترین میزان مشارکت در صحنه‌ی انتخابات بودیم.

بی میلی یا تحریم سیاسی

در این روزها که اوضاع کشور در تعلیق وامانده است و آیینه‌ی اعمال مسئولین سایه تاریکی بر اعتماد مردم انداخته است از منظر آمار شاهد میزان مشارکت 23 درصدی مردم استان کردستان در دور اول انتخابات بودیم که با توجه به انتخابات سال1400 که میزان مشارکت 37.4 درصد بوده  14.4 درصد کاهش مشارکت به چشم می‌خورد.

کاهش شوق انتخابات به نسبت ادوار گذشته

حال با توجه به فضای کشور و دور دوم انتخابات و مدت تبلیغات تعیین شده افزایش تبلیغات آقای سعید جلیلی در سطح شهر سنندج که مرکز استان کردستان است توجه ها را به خود جلب نموده است که بر خلاف دور اول انتخابات و تبلیغات اندک او است و شاید به همین دلیل است که در آخرین روز انتخابات او با پوشیدن لباس کُردی به میان مردم سندج آمد. اما کاندیدای رقیب یعنی مسعود پزشکیان در دور اول با تبلیغات و دیدار حضوری  به نظر می‌رسد در جلب اعتماد مردم بهتر عمل کرده است.

اما در ادوار گذشته که شور و شوق انتخابات با بنر، تراکت و کارت‌های تبلیغاتی در سطح شهر خودنمایی می‌کرد امسال گویی رخت عزا بر تن شهر پوشانده‌اند و نقل محافل و گفتگوها تنها نالیدن از اوضاع اقتصادی و نبود کار در استان است.

در میادین شهر بنر دو کاندیدا به چشم می‌خورد اما شوق به انتخاب و مشارکت به طرز قابل توجهی کاهش یافته است و اکثریت قریب به اتفاق مردم امیدی به بهبود و تغییر اوضاع ندارند.

 

جوانان در فضای مجازی

بر خلاف فضای حقیقی استان اما ظرفیت فضای مجازی البته در تسخیر گروه‌ها و کانال‌‌های وابسته به حامیان دو کاندیدای رقیب است که به وضوح اخلاق مداری در این میان دیده میشود و نکته قابل توجه اهمیت انتخابات در میان جوانان و به ویژه دانشجویان است که از جهت امید به تغییر و بهبود اوضاع موجود حائز اهمیت است.

گزارش از سینا گل‌اندامی

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار