گهرزمین در ایستگاه نهایی توسعه / از افزایش تولید تا تحقق اشتغالزایی در منطقه | فراتاب
کد خبر: 12275
تاریخ انتشار: 20 شهریور 1401 - 15:02
گهر زمین در تلاش است با اجرای پروژه های بزرگ و مهم، تولید خود را در زنجیره ارزش افزایش دهد، نگاه به کارنامه سال جاری این شرکت تا به این لحظه در ۶ ماهه اول، نشان می دهد مسیری که گهر زمین در آن قرار گرفته است، در ایستگاه نهایی منجر به انقلاب معدنی در منطقه

 

به گزارش فراتاب، شرکت گهر زمین یکی از شرکت های بزرگ فعال در حوزه سنگ آهن کشور است که با بهره برداری از ذخایر این معدن که جزو معادن بزرگ خاورمیانه محسوب می شود، قرار است نقش خود را در زنجیره ارزش فولاد افزایش دهد.

بهره برداری از این ذخایر و اجرای طرح های توسعه ای در این مجموعه علاوه بر افزایش درآمد، منجر به افزایش اشتغال در این منطقه خواهد شد که اقدامی مهم در حوزه مسئولیت های اجتماعی خواهد بود.

با چنین دیدگاهی، مجموعه گهر زمین تلاش می کند تا با اجرای پروژه های توسعه ای، میزان تولید را افزایش دهد. نگاهی به عملکرد سال جاری این شرکت نشان می دهد، گهر زمین در مسیر توسعه قرار گرفته و سرعت خود را در این بخش افزایش داده است.

البته سهامداران این شرکت در افزایش این سرعت بی تاثیر نیستند، شرکت هایی همچون گل گهر، ومعادن، سرمایه گذاری غدیر، امید و سپه در لیست سهامداران حاکی از آن است که نقشه راه خوبی برای گهر زمین تدوین شده است.

این مجموعه با رفع مشکلات خطوط کنسانتره سازی خود در سه ماه اول سال توانست میزان تولید را ۳۵ درصد افزایش دهد. هر چند این افزایش تولید، تامین مواد اولیه در حلقه های بعدی را آسان تر خواهد کرد اما این اقدام نتیجه مهمی همچون درآمد ۶۳ هزار میلیارد ریالی در سال را به دنبال داشت.

توجه به افزایش تولید باعث شد تا این مجموعه در اردیبهشت ماه سال جاری نیز رکورد تولید گندله را با تولید ۴۵۴ هزار و ۶۳۱ تن شکسته و این مسیر با قدرت بیشتر ادامه دار شود.

اما در این میان گهر زمین تلاش کرد تا خط سوم کنسانتره سازی را هم وارد تولید کند تا میزان تولیدات در این مرحله افزایش پیدا کند. این خط با ظرفیت ۲ میلیون تن توانسته میزان اشتغالزایی در این مجموعه را افزایش و آن را به عدد ۶ هزار نفر برساند.

شرکت گهرزمین در همین راستا ۴ ابر پروژه را کلید زده است که بر میزان درآمدها، سوددهی و اشتغالزایی نقش مهمی دارد.

ساخت ۲ واحد مگامدول آهن اسفنجی به ظرفیت ۳/۴ میلیون تن ، کارخانه ذوب و ریخته گری به ظرفیت ۳ میلیون تن، کارخانه نورد گرم (فولاد آلیاژی) به ظرفیت ۳ میلیون تن و ساخت ۲ واحد نیروگاه سیکل ترکیبی به ظرفیت هر کدام ۵۰۰ مگاوات پروژه هایی هستند که می توانند سهم گهر زمین در بازار زنجیره ارزش را افزایش دهد.

از سویی دیگر با توجه به در اختیار داشتن معدن، این مجموعه نگرانی چندانی در زمینه تامین مواد اولیه ندارد. البته درباره واگذاری معدن شماره ۳ نگرانی هایی دارد،درواقع اگر این معدن به صورت کامل به گهر زمین واگذار می شد ، چشم انداز فعالیت این شرکت بدون نگرانی افزایش پیدا می کرد اما ممکن است در در سال های پیش رو به دلیل افزایش مصرف مواد اولیه با اجرای پروژه های توسعه ای، نبود مواد اولیه ظرفیت این کارخانه ها را ۵۰ درصد کاهش دهد.

البته گهر زمین در تلاش است با توسعه فعالیت های خود این نگرانی را برطرف کند و این موضوع می تواند با توسعه اکتشافات از سوی این شرکت و همچنین ورود به دیگر معادن منطقه محقق شود.

مدیرعامل این شرکت معتقد است با اجرای این پروژه ها انقلاب بزرگی در منطقه صورت می گیرد که علاوه بر افزایش تولید منجر به اشتغالزایی بسیار خوبی خواهد شد، اما نباید فراموش کرد برنامه گهر زمین برای افزایش تولید یک سوی این ماجراست و بخشی دیگر به رفع برخی محدودیت ها از سوی دولت باز می گردد.

به عنوان مثال عدم تامین انرژی لازم می تواند تمامی این سرمایه گذاری صورت گرفته را با مشکل همراه ساخته و میزان تولید را کاهش دهد. مجموعه ای که خود امروز برای تامین این نیاز ساخت یک نیروگاه سیکل ترکیبی را در دستور کار قرار داده است انتظار دارد دولت موانع موجود در مسیر این توسعه را از میان بردارد.

نگاه به عملکرد گهر زمین در بخش افزایش تولید نشان می دهد با بهره برداری از این پروژه ها باید منتظر اتفاقات خوش در منطقه گل گهر بود.

انتهای پیام/

نظرات
آخرین اخبار