چگونه با توری می‌توان آب تولید کرد؟ | فراتاب
کد خبر: 11053
تاریخ انتشار: 12 آبان 1398 - 16:23
دکتر کامبیز مهدی‌زاده

فراتاب گروه علمی: یک نفر از هر 10 نفر مردم جهان دچار کمبود آب آشامیدنی سالم هستند، تاکنون در این مسیر قدم­های زیادی برداشته شده است اما اکثر این روش­ها پرهزینه­اند. یکی از جدیدترین روش ها در بسیاری از نقاط دنیا برای بدست آوردن آب استفاده از مه است که اصطلاحا به آن clouds fishing  گفته میشود. با استفاده از این روش به راحتی می­توان آب آشامیدنی سالم و ارزان بدست آورد.ایده استحصال آب از مه اولین بار در امریکای جنوبی در دهه 1980 شروع شد و توسعه پیدا کرد. در حال حاضر نیز پروژه هایی در شیلی، پرو، افریقای جنوبی؛ غنا، اریتره و امریکا وجود دارد.

برای استحصال آب به این شیوه، جمع کننده مه، توری های مشبک و مخزن آب نیاز است. جمع کننده مه شامل یک توری مشبک با منافذ ریز است که بوسیله پایه های محکم بر زمین عمود میشود. جنس این توری های مشبک معمولا فلزی است و زیر آن نیز مخازن آب برای جمع آوری قرار دارد. در این روش مه و رطوبت موجود در هوا در فرایند میعان از طریق چسبیدن به این تورهای های شبکه ای، وارد مخازن شده و آب به دست می آید. این فرایند به هیچگونه انرژی و یا شتابدهنده خارجی نیازی ندارد بلکه فقط با نوسانات دمای هوا به طور طبیعی ایجاد میشود. بهره وری این روش و میزان استحصال آب به عواملی چون جنس شبکه ها، اندازه چارچوب ها و البته فرایند میعان، بستگی دارد. این روش استحصال آب به سادگی و ارزانی توسط توری­های ظریفی با ابعاد یک متر مربع انجام می­شود که در مسیر باد نصب می­شوند هنگام برخورد مه به توری ذرات آب به دام افتاده و به صورت قطرات آب در مخزن جمع آوری می­شود .به طور متوسط میزان برداشت از هر مترمربع تورهای مشبک، روزانه 3 لیتر است.

طی تحقیقات بیشتری که در راستای توسعه این فرایند صورت پذیرفته است، شیوه جدیدی در ساختار توری های مشبک به کار گرفته شده است. به این ترتیب که بافت این توری های مشبک فقط به صورت عمودی است. طبق نتایج اولیه به دست امده میزان برداشت اب به ازای هر مترمربع به 9 لیتر در روز میتواند افزایش یابد. البته که هر روزه با گسترده تر شدن بحران جهانی آب، شیوه ها و روش های پیشرفته تر نیز به منظور میزان بیشتر استحصال و نیز استفاده در مناطق آب و هوایی متفاوت در حال انجام است.

این روش در مناطق نزدیک به ساحل کشورمان نیز که مشکل آب آشامیدنی دارند می­تواند کاربرد موثری داشته باشد. در سراسر جهان بسیاری از افرادی که در نزدیکی سواحل زندگی می­کنند از مه، آب استخراج می­کنند. با این روش می­توان در مناطق مختلفی از کشورمان آب آشامیدنی سالم و ارزان به دست آوریم. با توجه به اینکه میزان رطوبت و سرعت باد از مهمترین عوامل در استحصال آب از این روش است، بنابراین با بررسی های کارشناسی دقیق بسیاری از مناطق کشورمان را که دارای چنین خصوصیاتی است شناسایی شده و قابلیت بهره برداری پیدا خواهد کرد. همچنین استارتاپ های بسیاری در این حوزه میتواند شکل گرفته و جوانان بسیاری می توانند در این حوزه مشغول به کار شوند.

نویسنده: دکتر کامبیز مهدی‌زاده پژوهشگر ارشد در حوزه انرژی

منبع: ایرنا

نظرات
آخرین اخبار