کد خبر: 10867
تاریخ انتشار: 29 مهر 1398 - 15:40
مرحله سوم رقابت‌های گرندپری ۲۰۱۹ در صوفیه پایتخت بلغارستان به پایان رسید و تیم ۵ نفره ایران در نهایت به ۲ مدال برنز بسنده کرد.

فراتاب - گروه ورزشی: با توجه به نتایج بدست آمده در گرندپری بلغارستان و حذف ۳ نماینده ایران، کار کسب ۳ سهمیه‌ المپیک برای ایران بیش از پیش سخت شد تا کار به تورنمنت نهایی کسب سهمیه در روسیه کشیده شود.

تیم ملی تکواندو ایران در راه افزایش امتیاز سهمیه المپیک با ترکیب آرمین هادی‌پور در ۵۸-، میرهاشم حسینی و سروش احمدی در ۶۸- و سعید رجبی و سجاد مردانی در ۸۰+ کیلوگرم و با هدایت فریبرز عسکری عازم صوفیه شد که در پایان هادی‌پور و احمدی به مدال برنز رسیدند و ۳ نماینده دیگر ایران نیز از دور رقابت‌ها کنار رفتند.

بر اساس قانون فدراسیون جهانی تکواندو، در هر ۴ وزن المپیکی در نهایت ۱۶ تکواندوکار در توکیو حضور خواهند داشت. از این میان ۵ نفر نخست رنکینگ جواز حضور در المپیک را بدست می‌آورند، یک نفر از طریق رقابت گرنداسلم موفق به کسب سهمیه می‌شود، ۸ نفر از رقابت‌های قاره‌ای کسب سهمیه آسیا، اروپا، آمریکا و آفریقا(دارندگان طلا و نقره در هر وزن المپیکی) جواز حضور در المپیک را بدست می‌آورند و نفر نخست رقابت‌های اقیانوسیه نیز به این جمع اضافه خواهد شد. یک نفر باقیمانده در هر وزن نیز(جمعا ۴ نفر)، ۲ نفر سهم میزبان رقابت‌های المپیک است که اوزان آن را خودشان مشخص می‌کنندو ۲ نفر دیگر نیز از طریق وایلد کارت از طریق شورایی در فدراسیون جهانی که معمولا به کشورهای ضعیف می‌دهند، اختصاص داده خواهد شد.

*چگونگی کسب سهمیه از طریق رقابت قاره‌ای

در رقابت‌های کسب سهمیه در هر قاره، کشورهایی که بر اساس رنکینگ دو و بالاتر صاحب سهمیه شده باشند نمی‌توانند سهمیه‌ای بگیرند، کشورهایی که یک سهمیه از طریق رنکینگ گرفته باشند نیز می‌توانند در نهایت یک سهمیه از طریق قاره‌ای بگیرند اما کشورهایی که هیچ سهمیه‌ای از طریق رنکینگ نگرفته باشند می‌توانند حداکثر ۲ سهمیه از طریق رقابت‌های قاره‌ای دریافت کنند.

صربستان، کرواسی و روسیه ۳ فرصت نهایی برای افزایش امتیاز رنکینگ

طبق برنامه‌ریزی فدراسیون تکواندو، ملی‌پوشان تکواندوی ایران در فرصت باقیمانده برای افزایش امتیاز سهمیه المپیک در ۳ رویداد صربستان، کرواسی و در نهایت مسکو حاضر خواهند شد که در این میان رقابت فاینال در روسیه از اهمیت بسزایی برخوردار است.

به نفرات اول تا سوم تورنمنت صربستان و کرواسی به ترتیب برای کسب مدال‌های طلا، نقره و برنز، ۱۰، ۶ و ۳/۶ امتیاز اختصاص داده خواهد شد اما در رقابت‌نهایی در مسکو که تنها ۱۶ نفر برتر رنکینگ حضور خواهند داشت به مدال‌آوران طلا ۸۰، نقره ۴۸ و برنز ۲۸ امتیاز اختصاص داده می‌شود.

* فرصت نهایی ۱۵ و ۱۶ آذر در گرندپری مسکو

با توجه به نتایج ملی‌پوشان ایران و وضعیت آن‌ها در رنکینگ کادر فنی حساب ویژه‌ای برای کسب مدال در تورنمنت مسکو مخصوصا برای آرمین هادی‌پور، میرهاشم حسینی و سجاد مردانی باز کرده تا در نهایت سهمیه‌های المپیک را از آن خود کنیم.

* امتیاز اروپایی‌ها در راه کسب سهمیه

رقابت‌های قهرمانی اروپا نیز پیش از تورنمنت مسکو برگزار می‌شود و به نفرات قهرمان ۴۰ امتیاز سهمیه المپیک داده خواهد شد که همین امر نیز کمک زیادی برای اروپایی‌ها در راه کسب سهمیه المپیک است و اهمیت نتایج تکواندوکاران ایران در میادین پیش رو را بیش از پیش خواهد کرد.

* عاشورزاده و احمدی ذخیره‌های المپیکی

بر اساس قانون فدراسیون جهانی در صورتیکه یکی از نمایندگان المپیکی به هر دلیلی نتواند عازم این رقابت‌ها شود، فرد جایگزین باید در رده یک تا ۲۰ رنکینگ باشد. بر همین اساس برنامه فدراسیون تکواندو و کادر فنی تیم ملی رساندن فرزان عاشورزاده و سروش احمدی به ۲۰ نفر نخست رنکینگ است تا در صورت بروز مشکل برای آرمین هادی‌پور و میرهاشم حسینی بتوانند از این نفرات در المپیک استفاده کنند. در حال حاضر عاشورزاده در رده ۲۳ وزن ۵۸- و احمدی در رده ۱۴ وزن ۶۸- کیلوگرم قرار دارند.

* ایران در ۸۰- کیلوگرم نماینده ای در المپیک ندارد

با توجه به وضعیت بد تکواندوی ایران در وزن ۸۰- کیلوگرم و نداشتن شانس جهت حضور در المپیک، فدراسیون تکواندو و کادر فنی از همان ابتدا بر روی این وزن برنامه‌ای نداشت و تمرکز خود را به ۳ وزن دیگر المپیکی معطوف کرد.

نظرات
آخرین اخبار