رویای آمریکایی بر باد رفته است | فراتاب
کد خبر: 4955
تاریخ انتشار: 23 آذر 1395 - 01:05
چامسکی:
چامسکی»، متفکر و اندیشمند منتقد نظام سرمایه‌داری در آمریکا در مصاحبه‌ای ضمن تأکید بر فروپاشی برخی ارکان این نظام در ایالات‌متحده و از بین رفتن به‌اصطلاح «رویای آمریکایی»، بر لزوم به راه افتادن یک انقلاب سیاسی در آمریکا به سبک آنچه «برنی سندرز»، کاندیدای

فراتاب - گروه بین الملل: چامسکی درباره اینکه در آمریکا دموکراسی در حد اسم مطرح است، گفت: آمریکا مدعی دموکراسی داشتن است اما آشکارا تبدیل به یک پلوتکراسی (ثروت‌سالاری) شده است؛ اگرچه همچنان در مقایسه با استانداردها یک جامعه آزاد و باز محسوب می‌شود اما باید درباره اینکه دموکراسی معنی‌اش چیست صریح باشیم. در یک دموکراسی مردم بر سیاست تاثیر می‌گذارند و دولت کارهای تعیین شده توسط مردم را انجام می‌دهد. در حال حاضر در آمریکا دولت بیشتر از هر چیزی اقداماتی که به نفع منافع مالی و شرکت‌ها باشد انجام می‌دهد. همچنین باید توجه کرد که بخش‌های قدرتمند و ممتاز در جامعه براساس دلایلی هرگز دموکراسی را نپسندیده‌اند چراکه دموکراسی قدرت را در دست مردم قرار می‌دهد و از دست آنها دور می‌کند، در حقیقت در جامعه آمریکا طبقات ممتاز و قدرتمند همواره به دنبال پیدا کردن راه‌هایی برای محدود کردن قدرت و جلوگیری از افتادن آن به دست عموم مردم بوده‌اند و در این زمینه صرفا موضع جدیدی نداشته‌اند.

چامسکی درباره دورنمای ریاست جمهوری ترامپ در آمریکا و پایان انقلاب سیاسی برنی سندرز گفت: اینکه تعیین کنیم چنین انقلابی به پایان رسیده به عهده ما و دیگران است. انقلاب سیاسی سندرز یک پدیده قابل توجه بود و من مطمئنا شگفت زده و خوشحال شدم اما باید به خاطر داشته باشیم عبارت انقلاب تا حدی گمراه کننده است. سندرز یک معامله گر جدید متعهد و صادق است. سیاست‌های او مطمئنا کسی مثل آیزنهاور را شگفت زده نمی‌کرد. این حقیقت که او به عنوان یک رادیکال تلقی شده بود به ما می‌گوید که تا چه حد طیف سیاستمداران برگزیده در دوره نولیبرال به سمت راست گرایش پیدا کرده‌اند. برخی گروه‌های زائیده انقلاب سندرز شامل جنبش کنگره جدید و جنبش‌های دیگر مطرح شده است.

وی گفت: باید تلاش شود تا یک حزب چپ مستقل و واقعی در آمریکا نه به عنوان حزبی که صرفا هر 4 سال یکبار سر و کله‌اش ظاهر شود بلکه یک حزبی که مداوم برای نفع عموم مردم هم در سطح انتخاباتی و هم در سطوح دیگر کار کند، به وجود آید. فرصت‌های فروانی وجود دارد و رقابت نیز چشمگیر است به ویژه آنکه شاهد دو سایه وحشتناک علیه همه چیز یعنی جنگ هسته‌ای و فاجعه محیط زیستی که نیازمند اقدام فوری هستند، هستیم.

نظرات
آخرین اخبار