تهدید مصر برای خروج از سازمان کنفرانس اسلامی | فراتاب
کد خبر: 4409
تاریخ انتشار: 9 آبان 1395 - 20:10
پس از توهین «ایاد مدنی»، دبیرکل سعودی‌الاصل سازمان همکاری اسلامی به «عبدالفتاح السیسی»، رئیس‌جمهور مصر، روز گذشته «سامح شکری»، وزیر خارجه مصر اظهارات «توهین‌آمیز» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی درباره عبدالفتاح سیسی را محکوم و تهدید کرد که قاهره در روابطش با

فراتاب - بین الملل: پس از توهین «ایاد مدنی»، دبیرکل سعودی‌الاصل سازمان همکاری اسلامی به «عبدالفتاح السیسی»، رئیس‌جمهور مصر، روز گذشته «سامح شکری»، وزیر خارجه مصر اظهارات «توهین‌آمیز» دبیرکل سازمان همکاری اسلامی درباره عبدالفتاح سیسی را محکوم و تهدید کرد که قاهره در روابطش با این سازمان بازنگری خواهد کرد. وی حتی احتمال کناره‌گیری از این سازمان را بعید ندانست.

مدنی که سابق وزارت حج سعودی را نیز در کارنامه دارد، روز پنجشنبه در افتتاحیه فعالیت‌های کنفرانس آیسسکو در تونس و در حضور «الباجی قائد السبسی»، رئیس‌جمهور این کشور گفته بود: «جناب رئیس‌جمهور القائد باجی السیسی، رئیس‌جمهور تونس. البته عذر می‌خواهم آقای السبسی اشتباه فاحشی کردم. مطمئنم در یخچال شما چیزی بیشتر از آب وجود دارد!» به گزارش روزنامه مستقل رأی الیوم، درحالی‌که به نظر می‌رسید مصر تقریباً عذرخواهی دبیرکل سازمان همکاری اسلامی را پذیرفته و گفته است که با سازمان مذکور تدابیر اصلاح و تصحیح امور را دنبال خواهد کرد، اما سامح شکری، وزیر خارجه مصر لحن خود را شدیدتر کرد. او ضمن محکوم کردن اظهارات تمسخرآمیز و اهانت‌بار ایاد مدنی، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی گفت: این اظهارات اهانت سنگینی به یکی از کشورهای مؤسس سازمان همکاری اسلامی و رهبران سیاسی آن است. وی گفت: «این عبارت‌های توهین‌آمیز با مسئولیت‌ها و وظایف دبیرکل این سازمان هماهنگ نیست و بر چارچوب کار و توانایی‌اش برای عمل به وظایف خود تأثیر می‌گذارد. همین مسئله باعث خواهد شد که ما در روابطمان با دبیرکل سازمان همکاری اسلامی بازنگری کنیم. شاید حتی از این سازمان کناره‌گیری کنیم.» یک منبع عالی‌رتبه در سازمان همکاری اسلامی نیز به روزنامه عکاظ عربستان گفت: «ایاد مدنی به‌عنوان دبیرکل سازمان مذکور در پست خود است و وظایفش را انجام می‌دهد.» این منبع افزود: «اخبار مبنی بر تماس برخی کشورهای عربی با مدنی و درخواست از او برای استعفا صحت ندارد و او به‌زودی به برخی کشورها براساس برنامه قبلی‌اش سفر خواهد کرد.» موضوع «یخچال و آب» به عبارتی برمی‌گردد که عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر در جریان دیدارش با جمعی از جوانان مصری در شرم‌الشیخ آن را به‌کاربرده بود. وی در آن زمان گفت: من هم مثل شما هستم. به خدای بزرگ سوگند که طی ۱۰ سال در یخچال منزل من تنها آب بود و هیچ‌کس صدایم را نشنید. منظور سیسی این است که هیچ شکایتی از وضعیت معیشتی‌اش نداشته است.

نظرات
آخرین اخبار