انهدام ناو اجاره‌ای امارات توسط ارتش یمن | فراتاب
کد خبر: 4201
تاریخ انتشار: 12 مهر 1395 - 14:27
درپی نقض حریم دریایی یمن صورت گرفت:

فراتاب - گروه بین الملل /  منصور براتی: سکوت رسانه‌های جهان در حالی هنوز درباره جنگ یمن ادامه دارد که روز گذشته ارتش یمن پس از دریافت اطلاعات از یک کشور آفریقایی اقدام به کشف و رهگیری یک انهدام ناو اجاره‌ای اماراتی و سپس انهدام آن کرد. ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان سعودی عصر دیروز در پی انهدام ناو جنگی امارات در سواحل جنوب غرب یمن گروه انصارالله را تهدید کرد، این در حالی است که ارتش یمن اعلام کرد که برای هر حمله آماده است.

یک منبع نظامی اعلام کرد ناو جنگی اماراتی که روز گذشته به وسیله ارتش یمن در سواحل شهر المخا در جنوب غرب این کشور منهدم شد، با یک موشک سطح به سطح مورد هدف قرار گرفته است. این منبع به پایگاه خبری‌ «صوت الهدهد» یمن، گفته این ناو از نوع ناوهای استرالیایی HSV-2 Swift بوده که ناوگان نیروی دریایی آمریکا از سال 2003 و از زمان حمله به عراق از آن برای انجام چندین عملیات نظامی و شناسایی استفاده کرده است.
بر اساس این خبر ناو اماراتی به صورت تصادفی هدف قرار نگرفته بلکه بعد از دریافت اطلاعات دقیق امنیتی بوده که از سوی یک کشور آفریقایی به ارتش یمن داده شده است. مرکز مطالعات راهبردی واشنگتن در گزارشی که ماه گذشته منتشر کرده بود، اعلام کرد که امارات به غرب کانال سوئز چشم دوخته و افزود: با وجود اختلافات غیر علنی که میان عربستان و امارات وجود دارد، ابوظبی به دنبال نفوذ در منطقه شاخ آفریقاست (شمال شرقی آفریقا). بر اساس این گزارش عربستان و امارات از جیبوتی برای اشغال خلیج عدن استفاده کرده بودند اما در اواخر آویل سال 2015 درگیری لفطی بین فرمانده نیروی هوایی جیبوتی و چند دیپلمات اماراتی ایجاد شده بود و همین مسأله به تخریب روابط آنها منجر شد. بعد از اینکه این درگیری‌ها بالا گرفته جیبوتی نیروهای عربستانی و اماراتی را از پایگاه نظامی «لیمونیر» که پیشتر پایگاه نظامیان فرانسوی در این کشور بوده اخراج کرد و ائتلاف عربی-سعودی بعد از ترک جیبوتی به اریتره (رقیب جیبوتی) منتقل شدند تا از این کشور عملیات‌های نظامی خود علیه یمن را هدایت کنند.

چند ماه پیش «عبدو جمیل المخلافی»، کارشناس حوزه یمن به دویلچه وله گفته بود که امارات به دنبال منافع خود در جنوب یمن است. او از طرح امارات برای تجزیه یمن پرده برداشته و گفته بود: امارات از تجزیه این بخش از خاک یمن استقبال می‌کند اما این موضوع باید با موافقت بین‌المللی نیز همراه باشد زیرا موافقتی از سوی جامعه بین المللی در خصوص تجزیه جنوب یمن وجود ندارد. روز گذشته یگان موشکی ارتش یمن ناو جنگی اماراتی را که در قالب ائتلاف عربی-سعودی قصد نزدیک شدن به سواحل تعز را داشت منهدم کرد.


کشتی، جنگی نبود؟
«احمد العسیری»، سخنگوی ائتلاف متجاوز عربی مدعی شد که گروه انصارالله یک کشتی "غیرجنگی و امدادرسان" را که کار انتقال کمک‌ها به عدن را برعهده داشت، طی ساعات اولیه صبح روز شنبه در سواحل تنگه باب المندب در دریای سرخ هدف قرار داد. العسیری در گفت‌وگوبا این شبکه رسمی عربستان ادعا کرد: انصارالله هیچ تصمیمی برای ثبات یمن ندارد و آنها از کشتی‌های صید در عملیاتشان در تنگه باب المندب استفاده می‌کنند و این دلیلی بر ناتوانی آنهاست. العسیری به آنچه که آن را "تناقض حوثی‌ها" خواند،‌ اشاره کرد و گفت: آنها هم می‌جنگند و هم خواهان آتش بس هستند. وی درباره امنیت گذرگاه دریایی باب المندب گفت: «مساله باب المندب بین‌المللی است و بر منافع تمامی کشورها تاثیر می‌گذارد.» سخنگوی ائتلاف عربی افزود: «تدابیر ما شدیدتر، جدی‌تر و با دقت‌تر خواهد بود تا کشتی‌هایی که از باب المندب عبور می‌کنند امنیت کامل داشته باشند.» العسیری به ماهیت این اقدامات اشاره‌ای نکرد، اما جنگنده‌های ائتلاف سلسله حملاتی را به مقرهای انصارالله در نوار ساحلی دریای سرخ داشتند. این در حالی است که ابوظبی به گونه‌ای دیگر این خبر را اعلام و مدعی شده است، یکی از کشتی‌های جنگی امارات وابسته به ائتلاف عربی در سواحل شهرستان المخاء دچار سانحه شد اما هیچ تلفاتی بر جای نگذاشت. ارتش امارات اعلام کرده است که درباره این اتفاق تحقیق خواهد کرد.
به نظر می‌رسد حمله اخیر انصارالله منجر به موانعی در آغاز دور جدید مذاکرات و درخواست‌ها برای آتش بس 72 ساعته شود چرا که سخنگوی ائتلاف سعودی مدعی شد، نمی‌توان به کسانی که یک کشتی "امدادرسان" را هدف قرار می‌دهند، اعتماد کرد.ائتلاف عربی عصر شنبه در بیانیه‌ دیگری از نجات مسافران این کشتی که به گفته آنها "غیرنظامی" بودند، خبر داد. این در حالی است که انصارالله هدف حمله به کشتی را تایید کرده اما گفته است که یک ناو را هدف گرفته است. سایت المسیره به نقل از رسانه جنگ در یمن روز شنبه تصاویری از هدف قرار دادن یک کشتی جنگی اماراتی در سواحل المخاء را پخش کرد. یک مقام نظامی به این سایت گفت: بعد از رصد و تحت تعقیب قرار دادن این کشتی آن با موشکی هدف قرار گرفت که منجر به انهدام کامل و آتش گرفتن آن شد.

این منبع گفت: «22 تفنگدار دریایی در پی این حمله کشته شدند.» شبکه المیادین نیز با تایید این خبر اعلام کرد، 22 نیروی نظامی امارات در این عملیات انصارالله کشته شدند. به گفته این منبع نظامی این کشتی جنگی اماراتی از نوع "سویفت" با سرعت بسیار بالا بوده و برای انتقال سربازان و تجهیزات نظامی استفاده می‌شد. این منبع یمنی ادامه داد: در پی هدف قرار دادن این کشتی قایق‌های جنگی‌ فورا خود را به محل رسانده و منبع شلیک موشک را هدف قرار دادند. در این راستا «شرف غالب لقمان»، سخنگوی رسمی نیروهای مسلح یمن بر آمادگی نیروهای انصارالله و ارتش یمن برای پاسخگویی به هر گونه حمله‌ای تاکید کرد و گفت: «سواحل ما جای تفریح نیست.» لقمان تصریح کرد: «بیانیه نیروهای ائتلاف عربی درباره عملیات در دریای سرخ متناقض بوده و منعکس کننده تشویش آنهاست. آنها تلاش می‌کنند ملت‌های‌شان درباره واقعیت ماجرا بی‌اطلاع نگه دارند و واقعیت را به آنها نگویند.»

نظرات
آخرین اخبار