‎کیهان کلهر مرد موسیقی جهان و افتخاری برای ایران | فراتاب
کد خبر: 10962
تاریخ انتشار: 6 آبان 1398 - 20:12
جایزه وومکس 2019 ازآن کلهر شد
کیهان کلهر مرد موسیقی سال 2019 شد

فراتاب- کرمانشاه کیهان_کلهر نوازنده کمانچه و ازنوابغ  موسیقی معاصر ایرانی امروز5 آبان 1398 مفتخر به دریافت جایزه بزرگ  مرد موسیقی وومکس ۲۰۱۹ شد، افتخاری بزرگ برای موسیقی ایران ‚کلهر در زمان دریافت جایزه از استاد بزرگ موسیقی ایران  ‎شجریان تشکر کرد.با اعلام رسمی وب‌سایت وومکس (womex.com)، برگزارکنندگان رویداد وومکس، ضمن ابراز شعف و خوشحالی از اهدای این جایزه با افتخار به کیهان کلهر، آن را به دلیل تسلط و یکانگی مهارت این ویرتئوز کمانچه، در نوآوری و ایجاد زبانهای جدید هیجان‌انگیز موسیقی و برای رساندن سنت موسیقی کلاسیک ایرانی به گوش مردم سراسر جهان به کیهان کلهر از ایران اهدا می‌نمایند.

این سایت در توصیف هنر کمانچه‌نوازی کیهان کلهر نوشته است«برای کلهر، کمانچه صدای اوست. هنگامیکه می‌نوازد انگار زبانی کامل ایجاد می‌کند که با سراسر مردم جهان از گذشته دور تا آینده ارتباط برقرار می‌کند».

کیهان کلهر در طول زندگی حرفه‌ای خود با بهترین نوازندگان جای جای ایران همکاری کرده و موسیقی اقوام کردستان و خراسان را مورد مطالعه قرار داده است و با موزیسین‌های سایر فرهنگ‌ها نیز با زبان موسیقی دیالوگ داشته است ازجمله شجاعت حسین خان از هند، یویوما و گروه بین‌المللی جاده_ابریشم، اردال ارزنجان از ترکیه، تریو هلندی رامبرانت، تومانی دیاباته از مالی، گروه بروکلین رایدر و کوارتت کرونوس؛ از این رو به همه این صداها اجازه می‌دهد تا صدای او را فراگیر کنند. چندی پیش این نابغه ی موسیقی کرد برای اعتراض به حملات کشور ترکیه علیه کردهای شمال سوریه کنسرت از پیش تدارک دیده ی خود رادر کشور ترکیه برای همدردی با کودکان سوری‚  لغو کرد .

 

بازنشر مطلب با ذکر منبع «فراتاب »بلا مانع است.

 

نظرات
آخرین اخبار