کد خبر: 9772
تاریخ انتشار: 4 شهریور 1398 - 04:00

فراتاب – گروه سیاسی: خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که سران گروه 7، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه را مامور ارسال پیام سران گروه 7 به ایران کرده‌اند.

مساله ایران و به ویژه توافق هسته‌ای یکی از محورهای نشست رهبران گروه 7 است که از روز شنبه در شهر ساحلی بیاریتس فرانسه آغاز شده است. ماکرون پیش از حضور در نشست سران گروه 7 با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در کاخ الیزه دیدار کرده بود. ماکرون روز شنبه نیز در حاشیه این نشست با دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا درباره مسائل مختلف از جمله ایران دیدار و رایزنی کرده است و در جریان نقطه نظرات دو طرف قرار دارد.

کاخ الیزه بعد از این دیدار گفته بود که امانوئل ماکرون و «دونالد ترامپ» در جریان دیدار در حاشیه نشست گروه هفت درباره ایران گفت‌وگو کردند که اختلافاتی درباره این موضوع وجود داشت.

پیش از دیدار ترامپ و ماکرون، «دونالد تاسک» رئیس شورای اروپا در سخنانی در جمع خبرنگاران در بیاریتس از خروج آمریکا از برجام انتقاد کرده بود و گفته بود که این تصمیم آمریکا نتایج مثبتی نداشته است. تاسک با اشاره به شکاف اروپا و آمریکا درباره برجام خواستار هماهگی بیشتر رهبران غربی درباره ایران شده بود.

یکی از گمانه زنی ها در این رابطه پیشنهاد ماکرون به ترامپ جهت کاهش و اعمال تخفیف در تحریم ها به وبژه مسئله ی فروش نفت ایران در ازای توقف غنی سازی توسط این کشور است. با توجه به اعلام صریح رییس جمهور آمریکا در رابطه با اینکه، فرانسه و شخص امانوئل ماکرون میانجی یا منتخب آمریکا جهت مذاکره با ایران نیست، این سوال به وجود می آید که این پیشنهاد به فرض صحت، چقدر مورد توافق طرفین قرار می گیرد و آیا منافع ایران تامین می شود یا خیر؟

نظرات
آخرین اخبار