چرا سفر ظریف به هلسینکی از نظر زمانی سفری بهنگام بود؟ | فراتاب
کد خبر: 9659
تاریخ انتشار: 29 مرداد 1398 - 17:50

 فراتاب - گروه سیاسی: سفر اروپایی ظریف از فنلاند از آن جهت حائز بود و بهنگام صورت گرفت، که این کشور ریاست دوره‌ای شورای اروپا را به عهده داشته و وزیر امور خارجه نیز به نقش هلسینکی در این جایگاه برای پیگیری مساله برجام اشاره کرد.این کشور هفته آینده میزبان نشست وزرای خارجه شورای اروپا است و اقدامات اروپا برای حفظ برجام از محورهای این نشست عنوان شده است.

وزیر امور خارجه در پایان سفر و در پاسخ به واپسین سوالات خبرنگاران اهم موارد مطرح شده در این سفر را مختصراً بیان کرد ظریف با تاکید مجدد، گفت: اروپا باید علیرغم خروج یکجانبه آمریکا از برجام به تعهدات خود در این توافق پایبند باشد. ایران همواره خواستار افزایش سطح روابط خود با فنلاند است و گفت‌وگوهای خوبی داشتیم که برای حفظ برجام چه اقداماتی را صورت دهیم.

وی افزود: درباره امنیت منطقه گفت‌وگوهای خوبی داشتیم. ایران دارای بیشترین ساحل در خلیج فارس است و در یک طرف تنگه هرمز قرار دارد. معتقدیم تنگه هرمز باید برای همه امن باشد اما آمریکا جنکی اقتصادی را علیه ملت ایران آغاز کرده است. وزیر امور خارجه کشورمان گفت: جنگ اقتصادی خیلی بدتر از جنگ نظامی است؛ در جنگ اقتصادی هدف مردم عادی هستند و در جنگ نظامی هدف سربازها هستند هرچند ممکن است مردم هم هدف قرار بگیرند. آمریکا نه تنها خودش ما را تحریم کرده بلکه سایر کشورها را نیز به این امر مجبور می کند. رییس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: ما در حوزه حقوق بشر گفت‌وگو‌های خوبی داشتیم. ما به حاکمیت یکدیگر احترام می‌گذاریم البته بحث‌هایی جدی داشتیم. البته معتقد هستیم هر کشوری ظرفیت ارتقای حقوق بشر را دارا است. ایران همیشه به گفت‌وگو علاقمند بوده و جدی بوده است اما همواره مخالف استفاده ابزاری از حقوق بشر برای مقاصد سیاسی است.

ظریف در پایان سفر خود در توئیتی نیز در تشریح دستاوردهای سفر خود به هلسینکی نوشت: نشست‌های مفیدی با ریاست اتحادیه اروپا، رئیس‌جمهور فنلاند، وزیر امور خارجه و وزیر تجارت این کشور داشتم. در این نشست‌ها درباره آنچه اتحادیه اروپا باید برای حفظ برجام و حفاظت از منافعش در آزادی دریانوردی انجام دهد، صحبت کردیم. در این نشست‌ها همچنین ایده‌های مشترک درباره مجمع گفت‌وگوی منطقه‌ای و معاهده عدم تعرض با دفتر سازمان مستقل حل مناقشات مطرح شد. مقصد بعدی سوئد است.

نظرات
آخرین اخبار