کد خبر: 8123
تاریخ انتشار: 23 اردیبهشت 1397 - 15:00
بازار تاریخی و ثبت شده سمنان با مشکل آبگرفتگی کانال‌های آبی که از زیر آن می‌گذرد مواجه شده و اگر مغازه‌داران به آن رسیدگی نکنند تا ده سال دیگر شاهد فرو ریختن این بازار خواهند شد.

فراتاب - گروه استان ها: در شهر سمنان مجموعه آب پخش کن ٧٠٠ ساله ای وجود دارد که می‌تواند ثبت جهانی شود این مجموعه ۷۰۰ ساله دارای ۶ استخر آب بوده که کل شهر را درگیر خودش کرده است و با یک مهندسی آب قدیمی‌ هنوز هم آب را به باغ‌ها و آب انبارها میرساند یکی از این راه‌های اصلی آب پخش کن از زیر بازار تاریخی سمنان می‌گذرد شاید بازاری مثل بازار سمنان نباشد که نهر آب از زیر مغازه‌های آن می‌گذرد اما این اتفاق افتاد چندین سال پیش افتاده و این آب پخش کن را منحصر به فرد  و حضورش در زیر بازار سمنان نیز این بازار تاریخی را ارزشمند کرده است.

اما مدتی است که این نهر دچار مشکل شده فاضلاب در کانال آب مانده و بازار سمنان را تهدید می‌کند چون در بسیاری از نقاط بازار و دیواره‌ها آب کانال و نهر نشت کرده و خودش را به صورت نم و یا ریختگی دیوار نشان داده است اما کسی توجهی به آن نمی‌کند اداره میراث فرهنگی شهر سمنان به اداره آب و فاضلاب در این باره نامه زده و گفته که باید فاضلاب کانال تخلیه شود وگرنه تا ده سال دیگر شاید نصفی از بازار تاریخی سمنان فرو بریزد نمونه ای از این فاجعه را هم می‌توان در ترک خوردگی سقف بازار مشاهده کرد  با این وجود اما میراث فرهنگی هنوز جواب درستی دریافت نکرده است.

مغازه داران بازار تاریخی سمنان هم بی تفاوت هستند و هنوز فاجعه را درک نکرده اند چون برخی از آن ها حتی آب روها را هم نگاه نمی‌کنند که ببینند در چه وضعیتی است. یکی از اشکالات بازار سمنان این است که هئیت امنا ندارد تا هم این موضوع را رسیدگی کنند و هم اداره میراث‌فرهنگی سمنان بداند باید با چه کسی وارد مذاکره شود. اکنون حیات بازار سمنان در دست بازاری‌های آن است که یا با تشکیل هیات امنا به این موضوع رسیدگی کنند و یا از میراث فرهنگی و اداره فاضلاب بخواهند فکری به حال این بازار تاریخی کنند.

بازار بزرگ سمنان، در حدود ۱۸۰ سال قبل، در آغاز پادشاهی دودمان قاجاریه ساخته شد. بازار سمنان که به سبک معماری کهن ایرانی با سقف‌های خشتی و آجری، متناسب با وضعیت آب و هوای خاص منطقة کویری ساخته شده تا امروز بزرگ‌ترین مرکز خرید و فروش کالاهای تجارتی است. در گذشته، بازار عمومی‌شهر متشکل از راسته بازار و بازار شیخ علاءالدوله (بازار مرده‌ها) بوده است.

نظرات
آخرین اخبار