انحصار حق‌پخش رادیو و تلویزیون برای صداوسیما خلاف سیاست های نظام است | فراتاب
کد خبر: 7875
تاریخ انتشار: 5 اردیبهشت 1397 - 18:25
معاون امور مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: انحصار صدور مجوز مؤسسات فعال در زمینه صوت و تصویر فراگیر در فضای مجازی برای سازمان صدا و سیما، برخلاف سیاست‌های عمومی نظام و دولت در زمینه حمایت از فعالان بخش خصوصی، تولید محتوای بومی و حمایت از جوانان ف

فراتاب - گروه فرهنگی: محمد سلطانی فر روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگی ایرنا، ایجاد انحصار برای سازمان صدا و سیما در حوزه فعالیت‌های صوتی و تصویری در فضای مجازی را نیازمند تعیین مصادیق و مدل اقتصادی تعریف شده، دانست. 
وی افزود: ایجاد این انحصار همچنین با مأموریت های شورای عالی فضای مجازی به عنوان عالی ترین مرجع تصمیم گیری و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی در حوزه فضای مجازی و سیاست‌های کلی نظام مبنی بر عقب نشینی دولت و دستگاه‌های حاکمیتی در تصدی گری و واگذاری امور مختلف به مردم، تشکل‌های مردمی و صنفی، مغایرت دارد.
سلطانی فر تاکید کرد: قطعا با هرگونه انحصار در فعالیت‌های فراگیر مردمی که امروزه به مدد پیشرفت‌های تکنولوژیک به راحتی در اختیار همگان است، مخالف هستیم. 
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سازمان صداوسیما نمی‌تواند مرجع صدور مجوز برای فعالیت‌های خارج از این سازمان به صورت فراگیر باشد، تصریح کرد: اگرچه در متن مصوبه اخیر، ابهامات فراوانی وجود دارد که عدم توضیح درباره آن قطعا مشکل ساز خواهد بود، اما تاکید سازمان صداوسیما بر مدیریت فضای مجازی در حوزه صوت و تصویر به هیچ وجه قابل قبول نیست چرا که کارشناسان و فعالان رسانه‌ای معتقدند آینده رسانه ای در جهان و ایران، بر مبنای مولتی مدیا شکل خواهد گرفت. 
وی افزود: آنچه صدا و سیما می تواند انجام دهد، راه اندازی رادیو و تلویزیون خصوصی و یا است که انحصارش در اختیار صداوسیماست و با برنامه‌های ویدئویی درخواستی (VOD) و همچنین با محتواهای کاربر محور (UGC) تفاوت ماهوی دارد. 

انحصار صداوسیما تنها محدود به بحث تلویزیون اینترنتی است 
وی تاکید کرد: وزارت ارشاد معتقد است انحصار صداوسیما تنها محدود به بحث تلویزیون اینترنتی (IPTV) است. 
معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: هیات نظارت بر مطبوعات بر اساس قانون، متولی صدور مجوز برای مطبوعات و نشریات الکترونیک است که به صراحت در قانون مطبوعات توضیح داده شده و می توانند در قالبهای نوشتار، صدا و تصویر فعالیت کنند.
وی توضیح داد: با توجه به اقدامات فراقانونی که در سالهای اخیر توسط سازمان صداو سیما بر اساس تفسیر اشتباه از استفساریه شورای نگهبان در خصوص اصول 44 و 175 قانون اساسی و قانون نحوه اداره صدا و سیما در زمینه محدودسازی فعالیت پایگاههای خبری و خبرگزاری ها و مؤسسات رسانه ای دیگر در زمینه انتشار فیلم و صوت انجام شده، به نظر می رسد انحصار صدور مجوز انتشار صوت و تصویر فراگیر در اختیار صدا و سیما باعث ایجاد اختلالی عظیم در اطلاع رسانی و فعالیت رسانه های دارای مجوز از هیات نظارت بر مطبوعات که یگانه نهاد اعطای مجوز رسانه است، باشد. 
سلطانی فر بیان داشت: شائبه درآمدزایی گسترده از اعطای این انحصار در کنار موضوع اعتماد فعالان فضای مجازی وابسته به بخش خصوصی به سازمان صداوسیما با توجه به برخوردهای قبلی با این رسانه‌ها، از جمله موضوعاتی است که باید به دقت بررسی شود.
وی خاطرنشان کرد: این طرح در صورت تصویب، علاوه بر اینکه به علت رقابت نابرابر سازمان صداوسیما به عنوان یک نهاد حاکمیتی-دولتی با بخش خصوصی برخلاف سیاست‌های کلی اصل 44 قانون اساسی است، ضمن تصدی گری انحصاری، بازار فعالان بخش خصوصی را کوچک و پرهزینه تر می‌کند. 
سلطانی فر تصریح کرد: امروز عرصه فعالیت‌های صوتی و تصویری در فضای مجازی بسیار سهل و در دسترس شده است و این به مدد پیشرفت تکنولوژی است؛ مضاف بر این و مطابق سیاست‌های کلی فضای مجازی و با تاکید وزیر ارتباطات، تصویب نهایی این قانون، مانع بزرگی در تحقق لایه‌های خدمات و محتوای شبکه ملی اطلاعات خواهد بود و به عبارتی شاهد خروج سرمایه‌های اصلی کشور-جوانان مستعد- از فعالیت در این عرصه و رشد فعالیت‌های زیرزمینی و خارج از چارچوب‌های نظام خواهیم بود.

نظرات
آخرین اخبار