کد خبر: 3120
تاریخ انتشار: 5 مرداد 1395 - 00:50
وزیر سابق بهداشت گفت: در دنیا بخش سلامت بخشی است که همه ارگان‌های حاکمیتی به دلیل اهمیت این بخش بر آن نظارت دارند. در کشور ما جامعه پزشکی به عنوان ناظر حضور دارد و ناظر دیگری نیست.

به گزارش فراتاب، دکتر محمدحسن طریقت منفرد وزیر سابق بهداشت در گفت و گو با خبرنگار سینمایی درباره روند پرونده عباس کیارستمی گفت: در جریان جزئیات نیستم و نمی‌دانم مسیر چگونه بوده و گزارشات ضد و نقیضی وجود دارد؛ اما به هر صورت این یک پدیده دلخراشی بود که می‌توانست به گونه‌ای دیگر به اتمام برسد.

وی در پاسخ به این سوال که با توجه به فضای جامعه در این ماجرا مردم محق هستند یا جامعه پزشکی کشور گفت: آنچه که در دنیا داریم بخش پزشکی بیشترین نظارت را در جامعه می‌طلبد. زیرا به جان، مال آبرو و حیثیت مردم در ارتباط است. ما هیچ بخشی را نداریم که تا این حد حیاتی باشد. انواع نظارت حاکمیتی در دنیا به این بخش مشرف هستند. شما خودتان قضاوت کنید وقتی ما خودمان (پزشکان) ناظر بر اجرای جامعه پزشکی هستیم می تواند نظارتی وجود داشته باشد؟

وی ادامه داد: همه ارگان‌ها نظارت داخلی دارند؛ اما تا جایی که در طول سالهای طولانی در دنیا شاهدش بودم بخش سلامت بخشی است که همه ارگان های حاکمیت به دلیل اهمیت این بخش بر آن نظارت دارند. در کشور ما همه سرنوشت سلامت را به شریک ذی نفع دادیم. اهمیت بخش سلامت در دنیا همه شرکای ذی نفع اجتماعی در اداره آن مداخله می‌کنند که در راس بیمار (مصرف کننده) قرار می‌گیرد. فراهم کننده، تامین‌کننده منابع، حاکمیت و... همه در اداره این بحث مهم مشارکت دارند و همه نظارت می‌کنند و از همه بیشتر نهادهایی که صیانت کننده از حقوق مصرف کننده هستند. اما در کشور ما جامعه پزشکی به عنوان ناظر حضور دارد و ناظر دیگری نیست.

وی در پاسخ به این سوال که جامعه پزشکی تحمل نقد از سوی رسانه را ندارد گفت: انتقاد جدی به خود ما هست که چرا باید ما (جامعه پزشکی) فقط ناظر باشد اما انتقاد جدی دیگر بر رسانه است که آیا برای اطلاع رسانی و نقد تابع خواسته ما باشد. رسانه ماهیت وجودی اش این است که از خواسته ما تبعیت نکند.

دکتر طریقت منفرد در پاسخ به این سوال که پزشکان معتقدند نباید کیارستمی از کشور خارج می‌شد و بر این اساسا ما نمی‌توانیم پاسخگو باشیم گفت: اگر وضعیت بیمار به حدی برسد که جابجایی برایش خطرناک باشد نباید استرس حمل ونقل و مسافرت و پرواز به بیمار تحمیل شود. اینکه در چه مرحله ای بیمار از کشور خارج شده پزشکان می‌دانند. اما این که در مراحل نهایی که وضع بیمار خیلی بحرانی است هر نوع جابجایی می‌تواند به نفع بیمار نباشد.

منبع: فارس

 

مطالب مرتبط
نظرات
آخرین اخبار