کد خبر: 12462
تاریخ انتشار: 17 تیر 1403 - 20:58
اولین قدم والدین برای اینکه نقش سازنده و مناسب‌تری جهت تربیت فرزندانشان داشته باشند چیست؟

فراتاب: دوره بلوغ و نوجوانی به دلیل تغییرات جسمی و روانی که فرد دچار آن می‌شود از اهمیت و همینطور ظرافت زیادی برخوردار است این دوران دوره تحول و گذار از کودکی به نوجوانی است و دورانی سرشار از شور و  هیجان همراه با پتانسیل‌هایی برای شکوفایی و همینطور چالش‌هایی است که نوجوان تا به حال با آنها مواجه نشده بود، و حتی تهدیدهایی که حالا به واسطه ورود او به اجتماع ممکن است با آنها مواجه شود.

مهمترین دغدغه‌های نوجوانی

مسائلی مانند استقلال فردی، هویت، تایید اجتماعی، اعتبار گرفتن از والدین، بایدها و نبایدها و ترس‌ها از مهم‌ترین دغدغه‌های نوجوانان است و اگر خانواده و اجتماع نتواند پاسخگوی مناسب این نیازهای نوجوانان باشند و این دغدغه‌ها به خوبی هدایت نشود می‌تواند منجر به مشکلات جسمی و روانی، جنسی و اجتماعی زیادی در نوجوانان شود.

ضرورت توجه والدین به مسائل روحی -روانی

مخاطب اصلی من در این یادداشت والدین هستند؛ کسانی که اگر جراحت جسمانی برای فرزندشان پیش بیاید به راحتی از آن نمی‌گذرند اما وقتی پای سلامت روانی در میان باشد ممکن است اغلب سال‌ها علامت‌های هشدار را نادیده بگیرند و حتی گاهی فرزندان خود را مورد شماتت، قضاوت و انواع تنبیه‌های کلامی و رفتاری قرار ‌دهند.

عدم درک درست فرزند در این بازه سنی و بی‌توجهی به نیازهای او مانع شکل‌گیری درست شخصیت نوجوان خواهد شد و پیامدهای منفی آن در دوره‌های بعدی زندگی و گاهی حتی تا کهنسالی همراه او خواهد بود.

کلمه جادویی تربیتی نوجوانان

اگر بخواهم در این یادداشت فقط بر یک نکته اساسی که محل تعارض والدین و نوجوانان است تاکید کنم این است که در این سن والدین اصرار بر «بله و چشم گفتن» نوجوان دارند و تلاش می‌کنند از او فردی مطیع و حرف گوش کن بسازند در صورتی که کلمه «جادویی» که نوجوان بسیار به آن نیاز دارد مهارت «نه گفتن» است، اگر او بتواند زمان مناسب نه گفتن جرأت‌ورزانه را تشخیص بدهد، از رفتارها و تهدیدهای پرخطر احتمالی بعدی جلوگیری می‌کند، چرا که اگر نوجوان شما به دلیل ایجاد الگوی رفتاری و کلامی مطیع بودن که شما اصرار بر آن دارید نتواند به درخواست‌های نادرست و نابجای دیگران نه بگوید قطعاً در آینده دچار معضلات و مشکلاتی خواهد شد.

اولین قدم

در آخر پیشنهاد من این است که این مهارت مهم را در ابتدا خودمان بیاموزیم و وقتی خودمان از قدرت استفاده درست این کلمه آگاه می‌شویم متوجه می‌شویم که چرا این را یک کلمه جادویی برای سن نوجوانان عنوان کردم.

نویسنده: ندا طاهری

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار