رونمایی از مستند «سَرپَتی‌ها» اثر کیوان مهرگان، همزمان با سالروز فرمان مشروطه | فراتاب
کد خبر: 12197
تاریخ انتشار: 13 مرداد 1401 - 11:33
امروز پنجشنبه 13 مرداد در تهران، همزمان با سالروز فرمان مشروطه برگزار می شود

فراتاب: مستند پژوهشی، تاریخی "سَرپَتی‌ها" تازه‌ترین ساخته کیوان مهرگان پنجشنبه 13 مرداد 1401همزمان با سالروز صدور فرمان مشروطیت در مدرسه فیلمسازی هیلاج رونمایی می‌شود.

 

این مستند با نگاهی تحلیلی به رویدادهای مشروطه در پی یافتن نقش کرمانشاه در تاریخ مشروطه ایران است.
نام فیلم از رمز آخرین عملیات مشروطه‌خواهان در کرمانشاه برداشته شده که منجر به شهادت یارمحمد خان کرمانشاهی شده و در زبان کردی به معنای" سر برهنه" است.


پژوهش این فیلم در سال 1400 آغاز و فیلمبرداری آن از اوایل سال 1401 در کرمانشاه و تهران انجام شد. در این فیلم با زمینه شکل‌گیری انقلاب مشروطه در کرمانشاه، نقش ایلات و علت فراموش شدن نقش کرمانشاه درتاریخ تحولات انقلاب مشروطه آشنا می‌شویم.

 

حاتم قادری، سعیدلیلاز، فیاض زاهد، ابراهیم توفیق، محمد علی سلطانی، اردشیر کشاورز، روح الله بهرامی، علیرضا گودرزی، محمدحسین شیریان، اردشیر پشنگ و هرمز بیگلری از جمله کسانی هستند که در این فیلم حضور دارند.


کیوان مهرگان این فیلم را تهیه، نوشته و کارگردانی کرده است. بهروز داوری با تدوین فیلم با این مستند ساز همراهی کرده است. مهدی قنبری جاوید تصویربردار فیلم و سید مهدی موسوی فرد صدا بردار این مستنداست. الهام لرستانی هم برنامه ریز این مستند بوده است.این مستند با حمایت گروهی از کرمانشاهیان مقیم تهران تولید شده است.


مدرسه فیلمسازی هیلاج با هدف تشویق هنرجویان این مدرسه میزبان نخستین نمایش این مستند در ساعت 17 روز 13 مرداد 1401 است.
مدرسه فیلمسازی هیلاج در خیابان ایرانشهر کوچه سمندریان( مهاجر سابق) پلاک ۲۲ واقع شده است.

 

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار