جلوه خداوندی در خلق تندیس یک اسطوره بدست اسطوره‌ای دیگر | فراتاب
کد خبر: 11882
تاریخ انتشار: 14 آبان 1400 - 23:24
هیوا پاشایی
هیوا پاشایی هنرمند برجسته مقیم آمریکا از اهمیت ساخت مجسمه شهرام ناظری توسط هادی ضیاالدینی می نویسد

فراتاب: استاد هادی ضياالدينی با خلق سردیس شوالیە آواز؛ شهرام ناظری، برگ زرین دیگری را در تكميل پروژه و مجموعه سرديس‌های مشاهير كُرد رقم زد.

او كه پیش از این کار ساخت و نصب بزرگترين مجسمه ايران با ارتفاع ٢٢ متر بر فراز شهر سنندج و با نماد مقاومت مردم كُرد را به پايان رسانده است اخيرا با ساخت پيكره شهرام ناظری کە از سطح کیفی و مھارت بالایی برخوردار است دل ھواداران این استاد بلامنازع موسیقی اصیل ایرانی و کُردی بویژە کرمانشاھیان فرھنگ دوست را ربودە است!

پیکرە مشاهيری چون استاد ھژار، ھیمن، محمد قاضی، مستورە اردلان و مظهر خالقی از جملە آثار اين استاد برجسته و چيره دست مكتب هنر كُردی بودە کە در زمینە مفاخر فرھنگ و ادب ایران زمین نیز آثار ارزشمندی از جملە سردیس ھایی با موضوع مهدی اخوان ثالث، ميرعماد قزوينی، محمود دولت آبادی، محمدرضا لطفی و بسیاری دیگر در کارنامە درخشان خود دارد.

از نظر خود هادی ضياالدينی سطح كيفی آثارش در دو سه سال گذشته پيشرفت قابل توجهی داشتە و از اینکە سردیس استاد شھرام ناظری مربوط به اين دوره از فعاليت‌های اوست ابراز رضايت می‌کند. ھر دو ھنرمند از اسطوره های بلامنازع هنر ايرانی و کُردی ھستند شھرام ناظری کە ملقب بە شوالیە آواز ايران است و از طرف روزنامه معتبر كريستين ساينس مانيتور، پاواروتی ایران نامیدە شدە ھموارە بە ایرانی و کُرد بودن خود بالیدە و در کارنامە پر بار ھنری اش ھفت آلبوم كُردی داشتە و ده‌ها كنسرت كُردی و یا کُردی-فارسی در داخل و خارج از کشور برگزار کردە است.

شخصا در جریان پروسە ساخت این اثر ارزشمند بودە و تا اتمام كار لحظه شماری می‌کردم. این سردیس جدای از تکنیک، مھارت و شباھت غیرقابل وصف با دستان يكی دیگر از اسطورەھای ھنر، منحصر بە فرد شدە است. در جایی نوشتم؛ بە باور من یکی از جلوەھای خداوندی زمانی ھویدا می‌شود کە اسطورەای از ھنرمندان، منزلت اسطورەای دیگر را با پدید آوردن اثر هنری پاس می دارد و اگر بە آثار هر دو بزرگوار عنايتی کنیم بە حق خواھیم دریافت کە ھر دو استاد از پرچمداران این سنت پسندیدەاند.

آنگونه كه اطلاع يافتم قرار است يك نسخه از اين سرديس در تالار مشاهير كُرد سنندج در فرصتی مغتنم نصب و پردە برداری گردد. امید اینکە نسخە دیگری از این اثر فاخر در کرمانشاە زادگاه استاد شهرام ناظری خانە‌ای دائمی پیدا کردە و مسولین مربوطە در این رابطە تلاش مردم پسندانەای صورت دھند.

 

نویسنده: هيوا پاشائی هنرمند و مدرس و پژوهشگر در حوزه هنر / نوامبر ٢٠٢١ - کالیفرنیا

بازنشر این مطلب با ذکر منبع «فراتاب» بلامانع است

نظرات
آخرین اخبار